Przedstawiamy Wam nową Nonsensopedię – wygodniejszą, czytelniejszą, ładniejszą! Od teraz Nonsensopedia na komputerze wygląda tak, jak na telefonie – sprawdź!

Puzzle

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Puzzle – popularna na całym świecie gra ekonomiczno-strategiczna z elementami RPG dla kilku graczy, dla najbardziej wytrwałych przeznaczone są kampanie solo. Dostępne są w wersji 2D (dla amatorów) i 3D (dla zawodowców).

Przygotowanie gry[edytuj • edytuj kod]

Komplet elementów do gry to jeden kompletny obrazek i drugi, pocięty na sporo mniejszych kawałeczków. Dodatkowo można ze sobą przynieść kości do gry (K6 i K8) oraz niewielką klepsydrę. Nie są one potrzebne do niczego, ale w przypływie furii lepiej czymś się zająć.

W celu przygotowania należy swobodnie rozrzucić małe elementy na podłodze. Napisałem „swobodnie”? To nie miałem na myśli aż takiej swobody. Wyciągnij klocki spod szafy. I te dwa zza łóżka również.

Rozgrywka[edytuj • edytuj kod]

Celem jest dopasowywanie do siebie tych małych kawałków tak długo, aż zaczną się łączyć w większą całość. A potem jeszcze w większą. Dopuszczalne jest tworzenie koalicji dwóch graczy przeciwko trzeciemu, przekupywanie się nawzajem, wykupywanie od siebie prawa do ruchu oraz chowanie do kieszeni kluczowych elementów układanki.

Zakończenie gry[edytuj • edytuj kod]

Gra kończy się zwycięstwem, gdy całość układanki zostanie skompletowana, wszyscy gracze są żywi i mają przynajmniej jedną sprawną kończynę. Partię, w której gracze bez ułożenia całości uzgodnią zakończenie gry, ale zrobią to spokojnie i bez niszczenia mebli, uznaje się również za zwycięską.

Gra kończy się przegraną jeśli:

  • Doszło do rękoczynów,
  • Zniszczono obrazek lub wyrzucono klocki,
  • Któryś z graczy powiedział „Cenzura2.svg, Blad.png taką grę”, po czym wstał i wyszedł,
  • Któryś z graczy stracił przytomność,
  • Któremuś z graczy poszła krew z nosa.

Utrudnienia[edytuj • edytuj kod]

Nie zawsze liczba klocków determinuje trudność układanki. Układanka na 2000 elementów, ale z łatwym obrazkiem może być znacznie łatwiejsza od takiej z tysiącem elementów. Dla graczy czujących na sobie moc i dotyk przeznaczenia Boga utworzono następujące stopnie trudności:

  1. Układanka na podstawie innego obrazka niż oryginalny.
  2. Obrazki typu „Noc widziana spod koca”, „Bezchmurne niebo” lub „Bezgwiezdna noc nad Saharą” (w wersji na co najmniej 1000 elementów).
  3. Układanie po ciemku na łące.
  4. Ułożenie rogala z bułki tartej.