Republika (zespół muzyczny)

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „20:47, 13 gru 2021” przez „Ostrzyciel (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)
Gdy Perfect śpiewał o Lokomotywie z ogłoszenia, Republika przechodziła od słów do czynów

Było fajnie… Gdyby tak jeszcze dało się zrozumieć solistę, wiedzielibyśmy o co chodzi w piosence „Śmierć w bikini”. Mamy jednak wrażenie, że publiczności nie o to szło.

Polska Kronika Filmowa o zespole

Republika – zespół powstały w 1981 roku w Toruniu. Jego liderem, wokalistą, flecistą, klawiszowcem, mentorem, kompozytorem, tekściarzem i w ogóle naj był Grzegorz Ciechowski charakteryzujący się epicką grzywką podkradzioną od Brylewskiego „na popersa”, z której nalewali się wszyscy spoza wianuszka miłośników zespołu.

Historia zespołu[edytuj • edytuj kod]

Zespół powstał w klubie studenckim Od Nowa z formacji Res Publica, gdyż przejadł się jej format. Może i Res Publica nie cieszyła się popularnością, ale za to wszyscy nazywali ich Jethro Tull za pół ceny.

Liderem Republiki został Grzegorz Ciechowski, student polonistyki, który wymyślił superorygynalnie bajerancki imidż swojego nowego zespołu polegający na tym, że wszystko w promieniu dziesięciu kilometrów od zespołu będzie emanowało czarno-białą poświatą w paski. Na początku Republika miała mnóstwo fanów, którzy przez pierwszy rok istnienia grupy zaludniali sklepy pogrzebowe w całej Polsce, bo jedynie tam można było dostać czarne ubrania. Fani kupowali ciuchy za pół ceny, bo sprzedawcy myśleli, że są w żałobie po wprowadzeniu stanu wojennego.

Po tym jakże obfitym roku część fanek postanowiła zostać fankami Lady Pank, bo mieli prostsze teksty, kolorowe ubrania były bardziej dostępne, Paweł Mścisławski miał fajną fryzurę (a Paweł Kuczyński nie), Janusz Panasewicz bardzo dynamicznie skakał po scenie (a Grzegorz Ciechowski nie), Edmund Stasiak miał ostry makijaż (a Zbigniew Krzywański nie), Jarosław Szlagowski występował czasami bez koszulki (a Sławomir Ciesielski nie), a Jan Borysewicz nawiązywał kontakt z publicznością (a Republika nie).

Debiutancka płyta Nowe sytuacje z 1983 roku pokryła się platyną, co nie napawało muzyków optymizmem, gdyż srebrzysty metal zmieniał białe pasy w szare. Aby uniemożliwić degradację kolejnej płyty, Ciechowski podpalił okładkę Nieustannego tanga z 1984 roku i cieszył się, że przechytrzył listy przebojów. W 1985 roku miał być kolejny album, ale zamiast zepsucia okładki doszło do zepsucia koncertu w Jarocinie. To właśnie tam fani punk rocka rzucali w muzyków jajkami i pomidorami, po czym zrobili zwrot o sto osiemdziesiąt stopni i zaczęli domagać się bisów. Lady Pank miał bardziej zaangażowanych fanów w Jarocinie, bo ci potrafili dla Borysewicza zrobić zwrot o trzysta sześćdziesiąt stopni.

W 1986 roku Grzegorz Ciechowski zmienił imię i nazwisko na Obywatel G.C., a Paweł Kuczyński, Zbigniew Krzywański i Sławomir Ciesieski założyli Operę. Tak (tak) było.jpg

W 1990 roku Republika wróciła na scenę. Napisali kilka piosenek wyłącznie dla pieniędzy, co przypieczętowali siódmą pieczęcią w kontrakcie. Masakra! I tak to trwało do grudnia 2001 roku, kiedy to Grzegorz Ciechowski niespodziewanie zmarł. Białe paski z Nowych sytuacji wyjątkowo przykryto kirem.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]