Richard Dawkins

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „16:54, 20 lip 2021” przez „Runab Berkenetz (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)
Richard Dawkins obrażony nie chce nawet patrzeć na artykuł o sobie, bo jego nazwisko pojawia się tam zdecydowanie za rzadko

Richard Dawkins (ur. Nieśmiertelne bóstwo[potrzebne źródło]) – brytyjski ateista, filozof, biolog, memetyk, prorok, demiurg i bóstwo.

Kim jest Richard Dawkins?[edytuj • edytuj kod]

Powyższy opis Richarda Dawkinsa może wydawać się nieco konfudujący, ale w praktyce sprowadza się do tego, iż jest papieżem[1] większości ateistów na świecie. Dlaczego większości a nie wszystkich, zapytacie? Z tego samego powodu dla którego nie wszyscy chrześcijanie uznają papieża – biskupa Rzymu. Tak, są tacy ludzie, którzy nie uznają autorytetów, nawet takich jak Richard Dawkins.

Wpływ Richarda Dawkinsa na ateizm[edytuj • edytuj kod]

Ateiści są dumni z tego, że odrzucając koncepcję Boga mają w pełni wolną wolę, mogą robić co chcą, a jedyne co ich ogranicza to prawo państwa, w którym żyją, i to tylko na takim poziomie, na jakim dane państwo jest w stanie je egzekwować[2]. Ateiści uważają także, że najlepszym wyrazem tej wolnej woli jest ślepe posłuszeństwo i wiara we wszystko co powie lub o czym napisze Richard Dawkins. Jednocześnie wszystko co Richard Dawkins powie staje się naukowym argumentem we wszystkich dyskusjach z katolikami, ponieważ Richard Dawkins jako istota boska jest również naukowcem – biologiem.

Richard Dawkins jako ostateczny dowód na potwierdzenie ewolucji[edytuj • edytuj kod]

Nawet wiedząc o istnieniu Richarda Dawkinsa niektórzy nie wierzą w ewolucję...

Z teorii głoszonych przez Richarda Dawkinsa jasno wynika, że ewolucja jest słuszna i prawdziwa, natomiast kreacjonizm czy teoria inteligentnego projektu są niesłuszne i nieprawdziwe.

Co więcej, wielu ateistów wierzy (sic!), że to Richard Dawkins jako Pan i Stwórca rozpoczął ewolucję. Nie był to jednak akt kreacjonistyczny, ponieważ wszystko dalej stworzyło się samo poprzez różnego rodzaju mutacje, które powstawały wtedy, gdy zmutowana wiewiórka gwałciła zmutowaną kaczkę, a z niej wytwarzał się inny zmutowany gatunek.

Czy Richard Dawkins jest bogiem?[edytuj • edytuj kod]

Nie, Richard Dawkins na pewno bogiem nie jest. Ale jest prorokiem. Boga. Którego nie ma. I w którego wyznawcy Dawkinsa nie wierzą.

Ateiści są nonteistami[edytuj • edytuj kod]

W związku z osobą i poglądami Richarda Dawkinsa, ateizm można więc postawić na równi z taoizmem, buddyzmem, konfucjanizmem i korwinizmem.

Co wymyślił Richard Dawkins i w co wierzą ateiści?[edytuj • edytuj kod]

...ale ci sami potem niejednokrotnie sami przyznają, że Richard Dawkins jest boski

Dobre pytanie. Richard Dawkins wymyślił słynną teorię Memów. Jej głównym założeniem jest to, iż religia jest jak mem internetowy. Ktoś ją wymyślił, a potem inni zaczęli kopiować, w efekcie uzyskując różne przeróbki - katolicyzm, scjentologia czy hinduizm. Podobnie jak rozpowszechniają się memy, z których wytwarzają się inne memy - np. Vengeance Dad i PTSD Clarinet Boy, które ewidentnie dzielą ten sam schemat, ale żyją własnym życiem. Ponadto od nich odrywają się kolejne memy, a od nich kolejne i kolejne.

W przypadku religii jest jak widać podobnie. Mieliśmy judaizm, oderwało się od niego chrześcijaństwo, od niego oderwała się Cerkiew prawosławna i różne odłamy protestantyzmu. W tym czasie judaizm i chrześcijaństwo (zwane już katolicyzmem) istnieje sobie nadal.

Richard Dawkins widzi również prostą analogię – memy internetowe wymyślili ludzie, tak samo jak religie. A ponieważ wymyślili religie, wymyślili również Boga.

Richard Dawkins uznał również, że religie nie są kompatybilne z ewolucją, w związku z czym muszą się mylić, tylko dlatego, że ewolucja jest prawdziwa, ponieważ tak twierdzi Richard Dawkins. Mamy tu klasyczną paralelę religii i ateizmu – jedno i drugie opiera swoje poglądy na argumentach opartych na błędach logicznych – wynikają one bowiem z samych siebie (tzw. „błędne koło”).

Richard Dawkins jako przywódca religijny[edytuj • edytuj kod]

There's probably no god. Now stop worrying and enjoy your life.

Richard Dawkins do wiernych

Paradoksalnie w powyższy cytat wierzą ateiści. Wierzą, więc są religią. Wbrew temu co mówią. Richard Dawkins nie twierdzi natomiast, że ateizm religią nie jest. Zresztą, Dawkins na ateistach (niektórych przynajmniej) nieźle zarabia, podobnie jak księża na wiernych. A jeśli mamy założenia (Bóg nie istnieje), ludzi identyfikujących się ze sobą (my jesteśmy ateistami) i zysk (Richard Dawkins jest bogatym człowiekiem), to mamy do czynienia z najnormalniejszą religią; w związku z tym można rozpatrywać Richarda Dawkinsa jako klasycznego[3] przywódcę religijnego.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

NonNews
Zobacz w NonNews temat:

Przypisy

  1. Ojcem świętym świeckim
  2. Zgodnie z tym poglądem, według ateistów, gwałcenie drugiej osoby w domku na odludziu (np. na Syberii) jest dozwolone, gdyż żadna władza nigdy się o tym nie dowie
  3. Choć może bez przesady z tą klasycznością...