Simplus Maximus

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ten artykuł odznaczono Słoniem jakości. Może to nie medal, ale tekst nadal jest fajny.
Malowidło przedstawiające Simplusa Maximusa na chwilę przed zasztyletowaniem brata. W tle można dojrzeć przerażonego Brutusa, mylnie uznanego za mordercę Cezara

Simplus Maximus (właściwie Gaius Iulius Simplus, ur. 12 lipca 100 p.n.e, zm. 15 marca 34 p.n.e.) – rzymski polityk, niedoszły cesarz, brat bliźniak Gaiusa Iuliusa Caesara.

Dzieje[edytuj • edytuj kod]

Wczesne dzieje[edytuj • edytuj kod]

Urodzony kilka minut przed Cezarem. Już od początku Simplus i Cezar się nienawidzili. Młodszy Cezar podkradał starszemu Simplusowi wszystkie urzędy, włącznie z tytułem dyktatora. Do czasu pewnego wypadku...

Wypadek Simplusa Maximusa według Plutarcha[1][edytuj • edytuj kod]

Podczas podboju Galii, a dokładniej ostatniej wioski dzielnych Galów, Cezar szedł z lektyką przez gaj pełen świętych kamieni, zwanych u Galów menhirami. W czasie przemarszu wywiązał się takowy dialog między Cezarem a urzędnikiem:

  • Urzędnik: Nasi centurioni są zmęczeni! Potrzebują odpoczynku.
  • Cezar: Tam, gdzie idą, czeka ich chwila sławy...
  • Urzędnik: Chwila? Simplus Maximus obiecuje aż 1500 minut za darmo.

Urzędnik nie zdawał sobie sprawy, że wywołał u centurionów konsternację, skutkującą odejściem wojsk od Cezara w celu poszukiwania Simplusa Maximusa. Po tym wypadku Cezar wpierw się zafrasował, a potem nieźle wkurzył.

Po wypadku Simplusa Maximusa[edytuj • edytuj kod]

Cezar planował zabicie Simplusa Maximusa, jednakże brat go ubiegł. Spiskowcy w składzie Simplus Maximus, Marek Antoniusz, Gajusz Kasjusz, Marek Juniusz Brutus i Oktawian August uknuli plan mający na celu zlikwidowanie Cezara. Juliusz Cezar gdy ginął, wypowiedział znane słowa[2]: Simplus Minimus, synu szczupaka i kozicy, kCenzura2.svg jCenzura2.svg, zdechniesz mi za dziesięć jCenzura2.svg lat!. Po dziesięciu latach słowa brata bliźniaka się spełniły – został zabity przez westalkę podczas próby jej zaślubienia. I tak Simplus Maximus został zapomniany na ponad 2000 lat...

Ponowne odkrycie Simplusa Maximusa[edytuj • edytuj kod]

15 marca 1998 roku Pan Polkomtel, szukając w Rzymie inspiracji do reklamy swojej telefonii, usłyszał o znalezieniu szczątków nieznanego urzędnika rzymskiego. Po analizie genetycznej okazało się, że był to brat bliźniak Juliusza Cezara. Według tradycji był on zapisany Usurpus Maximus, jednakże znaleziono źródło mówiące o jego prawdziwym imieniu – Simplus. 3 czerwca tegoż samego roku, chcąc oddać hołd wielkiemu wodzowi, Pan Polkomtel ogłosił powstanie nowej oferty telefonicznej, która nosiła imię tegoż polityka. Na przełomie maja i czerwca 2010 roku miał premierę pierwszy film dokumentalny na temat wypadku Simplusa Maximusa według Plutarcha, błędnie uważany za reklamę nowej oferty na kartę Vodafone.

Mity[edytuj • edytuj kod]

Według rzymskiej legendy, Simplus Maximus nauczył bobra tysiąca bitów, które sam najprawdopodobniej skomponował. Historycy uważają, że to nieprawda – w starożytnym Rzymie nie znano techno. Simplus nauczył też córkę brata - Julię Cezaris 1000 beatów, co pogłębiło konflikt między braćmi. Miał też nauczyć Cezariona 1000 beatów, ale zapomniał.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Odnaleźliśmy pewien nieznany dotąd tekst. Niestety, Plus nam go ukradł
  2. I ty, Brutusie, przeciwko mnie? było tak naprawdę literacką przeróbką, dokonał przez Simplusa Maximusa