Sudety

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
To jest najnowsza wersja artykułu edytowana „22:58, 28 sie 2021” przez „Runab Berkenetz (dyskusja • edycje)”.
(różn.) ← przejdź do poprzedniej wersji • przejdź do aktualnej wersji (różn.) • przejdź do następnej wersji → (różn.)

Sudety – pasmo górskie na północy Czech, niższe i krótsze od Karpat – pasma górskiego na północy Słowacji. W Czechach są łańcuchem pierwszoligowym, w Polsce drugoligowym, a w Niemczech zaliczają się do łańcuchów klasy okręgowej. Najwyższym szczytem jest Śnieżka, znana z lądowania UFO, które uciekając przed spiskiem polsko-czechosłowackim w pośpiechu zapomniało swojego spodka. Miejscowości sudeckie pustoszeją i rząd planuje akcję łapanki, która zaludniłaby Nową Rudę i Świdnicę.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Typowy turysta w Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie

Pierwsze ślady bytności w Sudetach pochodzą z epoki któregoś kamienia, niestety trudno dociec, którego, gdyż znajdziemy tam zarówno kamienie łupane jak i gładzone. Przynależność państwowa Sudetów była przedmiotem licznych sporów i mordobić wojen. W różnych epokach mieszkali w nich Niemcy sudeccy, Czesi sudeccy i Polacy sudeccy. Było się o co bić: węgiel kamienny, brunatny, kamienie szlachetne, a ostatnio nawet uran. W XIX wieku modne stało się jeżdżenie do tzw. wód; z tego okresu wywodzi się sława między innymi Dusznik, Polanicy i Kudowy, gdzie serwowano wodę typu Rzygowianka. Podczas drugiej wojny światowej postanowiono Sudety nieco urozmaicić, kopiąc kilometrowe tunele podziemne, znane jako projekt Riese. Według niepotwierdzonych informacji miało powstać w ten sposób metro dla Wałbrzycha, a gdyby wojna potrwała nieco dłużej, także dla Wrocławia. Świadczą o tym tunele, w których włóczyły się różne złote pociągi i inne pociągi-widma, ścigane przez łowców skarbów i policję[1]. Obecnie o wynajem tych tuneli stara się PESA.

Turystyka[edytuj • edytuj kod]

Strzecha Akademicka – najgłośniejsze miejsce w Karkonoszach

Sudety są obszarem o dużym znaczeniu turystycznym (czytaj: w weekendy i wakacje są zajCenzura2.svgne tymi, których nie stać było na wyjazd na Wyspy Kanaryjskie albo do Władysławowa). Największe stężenie Januszy turystyki występuje w Karkonoszach. Przewidział to jasnowidz Gołębiewski, który wybudował w Karpaczu dziesięciopiętrowy pierdolnik hotel, mimo posiadanego zezwolenia na pięć kondygnacji. Z innych obiektów noclegowych Sudety są upstrzone schroniskami turystycznymi, obleganymi przez szkolne wycieczki i studentów, których nie stać na porządny hotel, natomiast stać ich na piwo za 8 złotych od butelki i cienką zupkę za 10 złotych (na Szrenicy jeszcze drożej). Inne popularne miejsce w Sudetach to Jaskinia Niedźwiedzia, gdzie rozanieleni turyści zrywają stalaktyty i stalagmity, bawią się w jaskiniowców i w ogóle marzą o zostaniu tam na zawsze, pod warunkiem, że wybudują Biedronkę. Najambitniejsi wiszą całe dnie na skałkach w Rudawach Janowickich, olewając włóczenie się po mało interesujących górach.

Zwiedzanie[edytuj • edytuj kod]

Most z jajek w Kłodzku

Miłośnicy horrorów ciągną do Kaplicy Czaszek w Kudowie-Czermnej, próbując znaleźć czaszkę swojego byłego szefa, który zwolnił ich z pracy dwa lata temu. Nieopodal znajduje się labirynt skalny Błędne Skały, w których dzieci z podstawówki bawią się w chowanego, dostarczając dodatkowych wrażeń i tak już przerażonym turystom. Zainteresowani historią jadą na zamek Książ, wybudowany w tysiącu stylów i próbują desperacko znaleźć drogę do wyjścia; zwykle udaje się to po kilku godzinach. Odwiedzający Kłodzko znajdą replikę mostu Karola w Pradze, wybudowanego z cementu i trzydziestu tysięcy jajek. Nie, nie śmierdzi. Miłośnicy militariów odwiedzają forty w Kłodzku i Srebrnej Górze, żałując, że w ogóle tam przyszli, bo podobne rudery mają w swoich miejscowościach. Na szczęście w pobliżu jest schronisko z napojami pocieszającymi.

Komunikacja[edytuj • edytuj kod]

Stacja Kudowa-Zdrój

Na turystów czają się komunikacyjne pułapki niemal w każdym zakątku tych gór. Do legendy przeszła grupa turystów, która od roku 1991 czeka na pociąg na stacji Karpacz. Inni turyści wysiadają rozanieleni na stacji Kłodzko Główne, ciesząc się, że są na miejscu, a tu nagle okazuje się, że trzeba było wysiąść 4 kilometry dalej, na stacji Kłodzko Miasto. Na tej samej stacji następuje cudowne przeistoczenie się pociągu w autobus, który zawiezie nas[2] do Kudowy. Miłośnikom nocnych wrażeń należy polecić Pendolino do Jeleniej Góry (przyjazd ok. 22:00), które jest tak skomunikowane z resztą transportu, że następny autobus w Karkonosze lub Góry Izerskie odchodzi o w pół do siódmej rano.

Znane osoby[edytuj • edytuj kod]

Z Sudetów pochodzą rozbójnik Rumcajs wraz z Hanką i Cypiskiem, Liczyrzepa.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. To znaczy policja ściga głównie poszukiwaczy skarbów
  2. Albo i nie