Umpire

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Age of Umpires II: Okładka pudełka z grą

Umpire'ami nazywa się w sportach sędziów różnych gier zespołowych, które mniej lub bardziej są związane ze sportem zachodnim, a chodzi tu między innymi o krykiet, bejsbol czy futbol australijski. Sędziowie tacy w przeciwieństwie do sędziów piłkarskich nie muszą dbać o kondycję gdyż przez cały mecz stoją bądź siedzą w miejscu. Dlatego są oni obiektem niewybrednych dowcipów ze strony kibiców.

Żeby zaspokoić potrzeby kibiców, żądnych wyśmiewania się z sędziów powstała gra Age of Umpires; to gra RPG/strategiczna wyprodukowana przez Microsoft i Nonsemble Studios będąca wielkim hitem marketingowym. W grze gracz kontroluje zespół sędziów krykietowych (tzw. umpire'ów) za pomocą którego musi prowadzić mecze krykieta.

Obecnie, w drugiej części serii, gra stała się niezwykle popularna w Indiach, Wielkiej Brytanii, Australii i, co najdziwniejsze, w USA. Może Amerykanie kupując grę myśleli, że to bejsbol albo po prostu lubią oglądać grubych angielskich emerytów stojących bezczynnie na trawie.

Gra[edytuj • edytuj kod]

Gracz musi zwracać uwagę na wszelkie próby jedzenia czy ślinienia piłki

Apelowanie do sędziego w grze jest nieco bardziej rozbudowane niż w tradycyjnych meczach krykieta. Twoi starzejący się umpirzy przez cały czas potrzebują dostaw posiłków i wody, które muszą być zbierane z różnych miejsc na stadionie. Tutaj sprytni gracze mogą się wykazać swoimi umiejętnościami. Podróż do namiotu na końcu każdego overa musi być szybka, sędzia nie może przedłużać meczu; ponadto w grę wchodzą takie zadanie jak zbieranie i opróżnianie butelek Wyborowej, a także opróżnianie swojego pęcherza zanim twój umipre wystawi się na publiczne pośmiewisko. Niedokładne lub złe wykonywanie poszczególnych zadań wywołuje niepokoje i poruszenie na stadionie wśród kibiców a także zawodników. Jeżeli poziom niezadowolenia kibiców i zawodników osiągnie poziom czerwony, gra zostaje przegrana.

Kolejnymi, istotnymi dla gry zadaniami, które muszą być wykonywane w określonym czasie są: poprawianie tablicy z rezultatami przynajmniej co dwa rzuty; unikanie nisko latających gołębi oraz mew, a także podnoszenie z ziemi kapelusza, gdy ten zostanie strącony przez wiatr na pobliskie pole.

Jednak podczas przerw na obiad i herbatę możesz zregenerować życie i poziom potrzeb swojego umpira za pomocą kanapek z piklami i ciastek, kupowanych za punkty zdobywane w trakcie rozgrywki. Jakkolwiek, gracz musi uważać na przedmioty rzucane przez niewyeliminowanych kiboli. Podobna sytuacja ma miejsce podczas deszczu; gracz musi podjąć decyzję o przerwaniu gry, a następnie sprawdzać poziom wilgotności boiska i murawy, jednak te czynności utrudniają dziennikarze i kibice chcący zamordować twojego sędziego.

Gracz zaczyna na stadionie w Wigan w District League, a jego celem jest awansowanie w krykietowej hierarchii aż do sędziowania międzynarodowych meczów testowych w The Ashes, gdzie ostatnim zadaniem jest zapewnienie Anglii zwycięstwa w serii. Każdy wyższy poziom w hierarchii niesie ze sobą dodatkowe utrudnienia dla gracza: wyłapywanie Shahida Afridiego niszczącego boisko, nasłuchiwanie obelżywych komentarzy lecących w stronę Andrew Symondsa czy w końcu seria no-balli do odnotowania w wykonaniu Muttiaha Muralitharana. Dodatkowym problemem podczas meczów testowych jest Geoff Boycott, który powiększa każdą dziurę w boisku wpychając tam kluczyki samochodowe oraz podstawiając nogi bowlerom biorącym rozbieg. Można go jednak pozbyć się na jakiś czas nakazując obsłudze stadionu przejechać go ugniatarką do trawy albo wkładając mu nóż do pudełka ze śniadaniem.

Age of Umpires II: Age of Cricket[edytuj • edytuj kod]

Screenshot z gry AoUII: Widzimy kordon slipsów i gully'ego podczas meczu testowego Anglii i Australii

Największym sukcesem w serii gier cieszy się jednak AoU II: Era Krykieta. Gra ma lepszą grafikę od poprzedniej wersji oraz lepszy silnik gry. Zaowocowało to dodatkowymi możliwościami, niedostępnymi w wersji pierwszej, np. nadzy kibice wbiegający na boisko protestując przeciw połowowi wielorybów.

Ponadto gracz może wybrać z większej puli obecnych i byłych umpirów, a także ma możliwość stworzenia własnego umipra.

Jednak najważniejszą różnicą w grze jest zdecydowanie opcja tajnego konta w banku zagranicznym, gdzie twój umpire może wysyłać pieniądze za sprzedane decyzje, takie jak ogłoszenie końca gry ze względu na słabe światło o pierwszej po południu czy niezauważanie stracenia punktu, czy dawanie zawodnikom zepsutych piłek, a nawet intencjonalne niszczenie boiska przez gracza. Te opcje są teraz niezbędne do osiągnięcia progresu w grze. Zbieranie dużych ilości pieniędzy pomaga zwiększyć swoją emeryturę oraz odblokować niedostępnych umpirów czy stadiony.

Dostępni umpirzy[edytuj • edytuj kod]

AoU II daje niesamowity wybór prawdziwych umpirów, w których można się wcielić. Każdy umpire ma swoje wady i zalety, które wpływają na grę pozytywnie lub niekorzystnie dla gracza:

  • David Shepherd – ma niesamowicie zwinnie poruszające się kończyny, dzięki którym może z łatwością unikać ataku Ale-Fajna-Butelka-Rozpryskowa, używanego przez rasę kiboli. Niestety, przy zbyt długich meczach jego siły szybko się wyczerpują, co może bardzo negatywnie wpływać na grę w końcowej fazie rozgrywki; jakkolwiek sędzia ten jest najlepszym wyborem dla graczy chcących ominąć pierwszy etap rozgrywki z dużą łatwością. Dodatkową trudnością może jednak być fakt, iż Shepherd dostaje padaczki ilekroć wynik punktowy osiągnie 111, 222, 333 itd., co może w efekcie prowadzić do jego śmierci i przedwczesnego zakończenia gry. Po jego śmierci w październiku 2009 roku, ICC wystąpiła do producentów gry, aby usunąć Davida Shepherda z kolejnych edycji, co spotkało się jednak z oporem fanów.
  • Billy Bowden – jako sędzia z artretyzmem ma spore problemy z poruszaniem się; jednak tą wadę niweluje showmańskimi popisami oraz konfudującymi graczy i wrogów sygnalizacjami, np. zamiast podniesionego palca, wyautowanemu batsmanowi pokazuje zagięty palec zagłady, co oczywiście powoduje spore problemy. Po wygraniu gry Billy Bowdenem, można odblokować tajny poziom w którym Anglia i Indie grają w namiocie cyrkowym, a Billy Bowden sędziuje w stroju klauna. Gracze jednak zgłaszali, że podczas gry Billym Bowdenem dochodzi do dużej ilości bugów resetujących grę, co powoduje konieczność częstego zapisywania; a to zdecydowanie psuje urok gry.
  • Dickie Bird – postać tę można odblokować dopiero po wygraniu gry innym umpirem. Dickie Bird ma wzrok supermena i zawsze będzie wiedział czy dany batsman wyleciał czy nie. Nie ma żadnych istotnych wad.
  • Peter Willey – potrafi opróżnić dwadzieścia butelek piwa w ciągu dziesięciu minut, w związku z czym jego regeneracja życia i sił jest dziesięciokrotnie wyższa; niestety, pojemność i wytrzymałość jego pęcherza w znaczący sposób utrudnia grę.
  • Pete Doherty – przeciętny umpire, z którego jednak nie wolno spuszczać wzroku nawet na chwilę, gdyż ma tendencję do zasypiania i powracania do namiotu sędziowskiego.
  • Darrel Hair – to uprzedzony i rasistowski sędzia. Jedynie uzbieranie 500'000 funtów pozwala na wygranie gry tym sędzią. Zdecydowanym ułatwieniem jest fakt, iż jego siły życiowe praktycznie nie spadają, wadą: częste użeranie się z graczami Indii czy Sri Lanki, u których Hair nieustannie widzi nielegalne akcje bowlingowe…
  • Steve Bucknor – gra tym umpirem wymaga nie lada cierpliwości. Posiada jednak przydatny atak powolnej śmierci, gdyż podniesienie przez niego palca w geście wyeliminowania batsmana trwa całe wieki. Dzięki temu jednak gracz ma więcej czasu na poproszenie videosędziego o opinię, zanim Steve się pomyli. Niestety jednak często gracze wybierający Steve'a idą na łatwiznę i zanim wyeliminuje batsmana potrafią zapisać grę, sprawdzić efekt i w zależności od rozwoju sytuacji, załadować grę od nowa. W przypadku innych sędziów nie ma takiej możliwości.
  • John Prescott – inteligentny i najczęściej podejmujący dobre decyzje, niestety gracz będzie musiał się zmierzyć z ogromnymi ilościami pochłanianych przez Johna szarlotek oraz faktem, iż John potrafi sprowokować graczy do ataku, gdyż z jakiegoś powodu nieustannie chodzi poirytowany.
  • Rudi Koertzen – znany ze swoich niesamowitych zdolności sędziowskich, ale z tego powodu postać ta jest zapisana w zbyt wielkiej ilości skryptów, przez co wygląda jakby chodził w zwolnionym tempie i takoż podejmował decyzje. Taka postawa połączona z wysokim wzrostem powoduje, iż jest łatwym celem ataków rozeźlonych kiboli.
  • Simon Taufel – jeżeli uda mu się podjąć dobrą decyzję, gracz dostaje podwójną ilość punktów. Dostaje też dodatkowe punkty za jego luźny styl bycia. Jednak istnieje zwiększone ryzyko oskarżeń o ustawianie meczów, gdyż Simon w dzieciństwie marzył, aby zostać zawodowym krykiecistą i przed każdym meczem rozgrzewa się z drużynami licząc, że w przypadku jakichś kontuzji zostanie odwołany ze składu. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, gracz przegrywa.
  • Billy Doctrove – jako że ten czarnoskóry umpire z Dominikany był niegdyś sędzią piłkarskim, granie nim daje graczowi dodatkowe zyski z korupcji w klubowej piłce na Karaibach oraz punkty za rasistowskie odzywki kibiców wobec niego. Billy może również zwiększać swoją popularność wykonując taneczne sztuczki na pitchu, które zmniejszają poziom jego znudzenia. Wady: gracz naraża się na ataki skinów, natomiast chłodna Anglia zmniejsza żywotność umpire.
Wielki Brat Patrzy
Uwaga!

Warning / Achtung / Attention / Attenzione / Advertencia / Pozor / Atenção / Внимание / Увага / Προσοχή / Figyelem / Advarsel / Įspėjimas / Waarschuwing / გაფრთხილება / Զգուշացում / 危ない / 警告 / 注目 / 경고 / אזהרה / चेतावनी / คำเตือน / تحذير !

W dalszej części artykułu znajdują się tajne informacje.
Kontynuowanie czytania może poskutkować odwiedzinami smutnych panów w garniturach.

Nagrody[edytuj • edytuj kod]

Statsy jednego z dostępnych umpirów: Davida Shepherda

Skompletowanie gry na każdym z poziomów trudności (wstawiony, pijany i kompletnie nawalony) odblokowuje jedną z nagród:

  • Pierwsze skompletowanie: Dickie Bird odblokowany i możliwy do wybrania w grze.
  • Drugie skompletowanie: Możliwość używania kasku zamiast kapelusza: zwiększa odporność.
  • Trzecie skompletowanie: Odblokowanie modu australijskiego: Misja specjalna: Czy potrafisz sędziować innings kompletnie nawalonego Andrew Symondsa, będąc pod wpływem trzynastu butelek piwa?
  • Skompletowanie misji specjalnej: możliwość sędziowania meczów Bronkiem.

Dodatkowe nagrody:

  • Osiągnięcie trzech tysięcy funtów miesięcznej emerytury krykietowej: Wyjazd do Walii, gdzie gracz może chodzić do pubów i jeść kanapki z piklami przez resztę gry.
  • Można znaleźć tunel prowadzący ze stadionu Lord's do tajnej skrytki Freddiego Flintoffa z alkoholem.

Age of Umpires III: Era Starych Ramoli[edytuj • edytuj kod]

Microsoft potwierdził, że trzecia część gry Age of Umpires: The Age of Old Gits jest już w produkcji. Rzecznik Microsoftu ogłosił, iż nowa część będzie zawierać między innymi system punktów doświadczenia (bazujący na ilości wypitego alkoholu) oraz przyjazny dla noobów interfejs. Zapowiedziano też, że pojawi się możliwość konwersji do futbolu australijskiego i umpirowania tamże, oraz, że postać Micka Jaggera pojawi się w grze grając 12th mana w którymś z momentów gry, ale nic więcej na ten temat nie ujawniono.

Ujawniono jednak, że wbrew pogłoskom Billy Bowden pozostanie dostępny w grze, co jednak spowoduje opóźnienie w premierze gry, gdyż programiści będą potrzebowali dodatkowych czterech miesięcy na poprawne zaprojektowanie go.

Pojawią się naturalnie nowi sędziowie. Ci, którzy od poprzedniego wydania przeszli na emeryturę, będą mogli być odblokowani poprzez kolejne zwycięstwa w grze.

Nowi sędziowie, którzy na pewno pojawią się w grze, to między innymi:

  • Kumar Dharmasena – dostępny tylko na najtrudniejszym poziomie. W przypadku gry tym sędzią system powtórek zmienia nazwę z Decision Review System na Dharmasena Review System, bowiem krykieciści automatycznie zgłaszają prośbę o videoweryfikację, kiedykolwiek gracz podejmie złą decyzję.
  • Nigel Llong – po uzyskaniu odpowiedniej liczby punktów gracz będzie mógł rozstrzygać videoweryfikację na korzyść drużyny, której kibicuje bez względu na to, co faktycznie zaszło na boisku.
  • Aleem Dar – gracz co prawda ma ułatwione zadanie przy ocenie wyeliminowania przez run out, ale Aleem Dar zawsze będzie potrzebował dodatkowej kurtki nawet w czasie upału, co może utrudniać poruszanie się po boisku, przedłużać mecz i doprowadzać do nierozstrzygnięć, a tym samym utraty premii punktowych.

Innych sędziów jeszcze nie ujawniono.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]