Andrzej Zydorowicz

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Sędzią głównym tego moczu jest…

Andrzej Zydorowicz o kiepskim spotkaniu piłkarskim

Hęry teraz biegnie…

Andrzej Zydorowicz komentując boiskowe wyczyny pewnego znanego francuskiego piłkarza

Andrzej Zydorowicz – najbardziej oldskulowy komentator w historii polskiej telewizji. Wyspecjalizował się w ubarwianiu swoim głosem piłkarskich widowisk na Górnym Śląsku. Trudno sobie wyobrazić np. mecz GKS Katowice z Górnikiem Zabrze bez jego charakterystycznego, zabarwionego odgłosem przejeżdżającej węglarki tembru. Poza niezaprzeczalnymi walorami głosowymi Andrzej Zydorowicz zasłynął jako człowiek przedłużająca się minuta ciszy. Określenie to wzięło się stąd, iż pan Andrzej potrafił zamilknąć podczas komentowania meczu, nierzadko na 2-3 minuty. Powody nagłej ciszy na antenie nie są znane, krążyły natomiast plotki, iż komentator po prostu chodził załatwiać w czasie meczu swoje potrzeby fizjologiczne. Do szału doprowadzał widzów tym, iż niezależnie od tego co komentował i niezależnie od rozwoju wydarzeń w meczu potrafił bredzić o jakichś wyimaginowanych (złośliwi twierdzą że kupionych ) sukcesach Górnika Zabrze. Nagrania jego głosu sprzedawane są do dziś jako lek na bezsenność.


Noncytaty
Zobacz cytaty:
NonNews
Zobacz w NonNews temat:

Mimo oczywistych walorów, Telewizja Polska zrezygnowała z jego usług. Ostatnio słyszany w Polsacie Sport, podczas komentowania turnieju piłkarskiego w Zabrzu.

W roku 2001 komentował na żywo mecz piłkarski ZSRR-Finlandia oczywiście dopiero po pewnym czasie przeprosił kibiców i podał prawidłowy zestaw drużyn, mianowicie Anglia-Finlandia


Przyjecie.jpg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny piłki nożnej. Jeśli odróżniasz Borubara od Perejry – rozbuduj go.