FotoŁowca 2022
Pochwal się swoim zdjęciem w FotoŁowcy – konkursie fotograficznym na najzabawniejsze zdjęcie wszechinternetów!

Anette Olzon

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Wygląda, jakby wkładała serce w śpiew

Anette Olzon (ur. 21 czerwca 1971) – szwedzka piosenkarka (za dużo powiedziane) country, była wokalistka fińskiego zespołu metalowego Nightwish. Znana z „wyszukanych” kostiumów „idealnych” na koncerty zespołu metalowego oraz licznych pisków zakrywających niedociągnięcia. Wszyscy fani kochają ją, zwłaszcza jak zawodzi podczas występów „live”. Sądząc po ilości krzyżyków przypinanych do różnych części garderoby, Anette na pewno nawiedzają demony lub duchy (jeśli chcą jej odebrać talent, to niech lepiej one się martwią).

Dzieciństwo[edytuj • edytuj kod]

Kiedy była mała, pogrywała sobie na oboju, a że jej to nie wychodziło, zajęła się śpiewaniem. W wieku 13 lat zajęła się tym „na poważnie”. Studiowała w jakiejś duńskiej szkole muzycznej. Jako 17-latka przyłączyła się do swojego pierwszego zespołu, który grał covery.

Rozwój kariery[edytuj • edytuj kod]

Wkrótce pomyślała, że jest na tyle świetna, aby zacząć nagrywać własne piosenki. Dołączyła do zespołu Alyson Avenue. Razem z formacją nagrała 2 płyty, których śmiertelnik nie słyszał (a kto w ogóle słyszał o takim zespole?). Pierwszą płytę nagrali w 2000 roku, drugą po 4 latach przerwy (nie mogli nic wymyślić). Po widocznym braku sukcesu, Anette uznała, że zasługuje na coś lepszego i odeszła z zespołu. Śpiewała później w duecie z Michaelem Borrmanem na jego albumie Conspiracy. Jednak (niestety) na tym się nie skończyło.

Straszenie fanów Nightwisha[edytuj • edytuj kod]

Anette chce być elegancka

W 2005 roku świat obiegła wiadomość o wywaleniu z kultowego fińskiego zespołu wokalistki. Nightwish był znany na całym świecie, więc Anette nie zawahała się i wysłała własną wersję piosenki „Ever Dream” do członków zespołu. Wydali razem z nią płytę „Dark Passion Play”, która już w pierwszym dniu sprzedaży pokryła się nieokreślonym surowcem, o którego naturę do dziś spierają się najtęższe umysły świata. W każdym razie było trochę pianki i coś błyszczącego. To niesamowicie uzdolniona wokalistka, jeśli chodzi o wydawanie dźwięków nieprzyjemnych dla ucha. Niewątpliwie każdy chciałby mieć taki dar… Ale, niestety, inne gwiazdy mogą sobie o tym jedynie pomarzyć. Obecnie chciała zdobyć uznanie także wśród fanek takich zespołów jak Virgin, więc przefarbowała się na blond, a tym samym zaczęła upodabniać się do Dody. Na scenie łatwo ja rozpoznać. Biega taki rozjuszony babsztyl pod czterdziestkę ze skarpetami w paski, zachowujący się niczym mamut po lewatywie, z miną średnio-rozwiniętego neandertalczyka.

Inspiracje[edytuj • edytuj kod]

Anette jest oddaną fanką death metalu (np. Abba). Bardzo lubi styl śpiewania zwany growlem i mocno się nim inspiruje. Niestety jej krtań nie jest przyzwyczajona do growlowania (śpiewania też niekoniecznie), więc sprytna wokalistka radzi sobie z tym, krzycząc do mikrofonu.

Wojny fanów[edytuj • edytuj kod]

Choć Anette została entuzjastycznie przyjęta przez miliony fanek Evanescence, Dody Elektrody i innych gwiazd muzyki ciężkiej, niektórzy fani stwierdzili, że nie umie ona śpiewać, a rajstopy w paski i czaszki nie pasują do Nightwish. Woleli świeżo wykopaną z cmentarza i przywleczoną z jakiegoś kościoła Tarję Turunen, dysponującą klasycznym śpiewem. Od tej pory fani podzielili się na dwa zwalczające się w wojnie totalnej obozy, do których przyjmowani są tylko najwięksi fanatycy danej wokalistki. Z tego powodu istnieją zarówno ludzie piejący z zachwytu nad zielono-pomarańczowymi rajstopami w żółte czaszki, należącymi do Anette jak i firankami noszonymi przez Tarję.

Osiągnięcia[edytuj • edytuj kod]

  • Dostanie się do Nightwish (oficjalnie) za pierwszym razem;
  • Miłość połowy świata;
  • Nienawiść pozostałych 3/4 ludzkości;
  • Odważne połączenie mody współczesnej i oldskula, poprzez postmodernistyczne stroje, zawierające babcine sweterki, suknie stylizujące ją na fioletowego grzyba i pasiaste rajstopy.