Gwóźdź logo.svg
Jaki jest według ciebie najlepszy tekst na Nonsensopedii? Powiedz nam i zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Behemoth

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mili panowie z Behemotha

Moja muzyka jest czarna jak dupa szatana.

Nergal o muzyce granej przez jego zespół

Behemot (hebr. בהמות Bəhēmôth, Behemot, B'hemot „bestie; zwierzęta”) nieprzetłumaczone imię zwierzęcia wspomnianego w Księdze Hioba, 40:15. Przedstawiony jako postać podobna do hipopotama, słonia albo dinozaura.

Wikipedia o Behemocie

Behemoth – zespół reprezentujący black-like-satans-ass-metal. Założony w 1991 przez Adama Darskiego pod nazwą Baphomet. Rok później, z uwagi na komercyjną klapę, nazwa została zmieniona na obecną.

Historia[edytuj]

Zespół został utworzony w 1991 r. w Gdańsku-Żabiance. Środowisko w tej dzielnicy sprzyja raczej powstawaniu zespołów hip-hopowych, lecz Darski i Adam Muraszko nie dali się zwieść ziomkom z dzielni po czym założyli zespół metalowy.

Darski grał na gitarze, którą dostał od rodziców na pierwszą komunię, a Muraszko na własną perkusję musiał zarobić sprzedając kasety (z ich muzyką) i naklejki na bazarze w Gdańsku-Oliwie. Można wywnioskować, że jednak przejęli jakieś obyczaje od miejscowych dresiarzy. Wkrótce dołączył do nich trzeci już Adam, Malinowski.

Przez zespół przewijało się mnóstwo osób, więc właściwie nie było wiadomo kim byli faktyczni członkowie Behemothu. W tym czasie zespół tworzył covery znanych bandów, co nie miało szans na powodzenie.

W 1996 roku Muraszko obraził się na kapelę, zabrał ze sobą Leszek Dziegielewskiego i utworzył z nim zespół Hell-Born. Rok później Nergal rozpoczął studia na UW, W celu późniejszego utworzenia hodowli czarnych kotów.

W 2005 r. w Stanach Zjednoczonych ktoś odważył się ostrzelać tych mhrocznych panów. Obecnie zespół zmienia swój styl, dążąc do idełu hipster metalu.

Twórczość muzyczna[edytuj]

Behemoth gra aktualnie głównie tylko jeden podgatunek piły motorowej: zwany death metalem. Rzępolą również inne gatunki metalu, które tak naprawdę niczym się nie różnią:

 • black metal,
 • pagan metal,
 • black-like-satans-ass metal,
 • neo-swaróg-satan-pagan-neolitic metal,
 • antichristian-krieg-death-młockarnia-goast-extreme-shrek metal.

Do 1994 r. grali black metal, potem przestawili się na metal pogański. Na następnej płycie wrócili do black metalu. Jednak nie mogąc się zdecydować, zaczęli od 1999 r. grać death metal. Potem znowu zmienili styl – tym razem na blackened death metal. Co Behemoth gra dziś nie wie nikt, gdyż sam zespół już się chyba w tym wszystkim pogubił.

Instrumenty[edytuj]

 • Perkusja – 5 garnków ze stali nierdzewnej, dwie miski Pedigree za 29.99 zł i dwie łyżki.
 • Gitara pięciostrunowa – gitara elektryczna Made in China z Jarmarku Europa.
 • Gitara Siedmiostrunowa® – niemiecka gitara z odzysku.
 • Wzmacniacz do gitar – wzmacniacz 20MW z zestawu „Barbie Metaller”.
 • Instrument klawiszowy – organki ze sklepu dziecięcego.

Członkowie zespołu[edytuj]

Podobno niegdyś w zespole rzępoliło jeszcze kilku innych jegomości, ale nie wymienimy nazwisk, aby oszczędzić wstydu członkom ich rodzin. Lepiej, aby ich dzieci żyły nieświadome satanistycznej i kryminogennej przeszłości ojców.

Ciekawostki[edytuj]

 • Zanim zaczęli grać, ubiegali się o posadę w cyrku.
 • Zespół jest znany również wśród księży, gdyż podczas koncertu zostało podarte Pismo Święte.

Zobacz też[edytuj]