Gwóźdź logo.svg
Masz swój ulubiony tekst z artykułu na Nonsensopedii, który trafia w sedno i rozbawia do łez?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Benjamin Harrison

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jeżeli jakaś twarz miałaby wzbudzać zaufanie… To właśnie ta

Harrison? Ten od The Beatles? Czy ten od Indiana Jonesa?

Laik o Benjaminie Harrisonie

Benjamin Harrison (ur. 20 sierpnia 1833 w North Bend (hrabstwo Hamilton), zm. 13 marca 1901 w Indianapolis) – amerykański polityk, 23. prezydent USA, wnuk 9. prezydenta, człowiek który wsławił się byciem wstawką umożliwiającą Groverowi Clevelandowi stać się jedynym prezydentem USA z dwoma numerami.

Działalność polityczna[edytuj • edytuj kod]

Po wojnie secesyjnej Harrison został senatorem z ramienia Republikanów, gdzie walczył o dobry byt weteranów oraz poszanowanie rezerwatów z dziką naturą, a w szczególności tych z Indianami.

W 1888 wystartował w wyborach prezydenckich, w których, ku zaskoczeniu wszystkich, wygrał, pomimo że uzyskał mniej głosów od swojego przeciwnika[1].

Jako prezydent postanowił „pokojowo” zająć Hawaje, a także wzmocnić ekonomię kraju. Za jego rządów Kongres pierwszy raz wydał miliard dolarów na cele inne niż alkohol i militaria. Wpędził jednak kraj w największy w historii świata kryzys, który trwał rekordowe pół roku.

W kolejnych wyborach prezydenckich został zastąpiony przez swojego poprzednika, który wspaniałomyślnie[2] wycofał wszystkie jego decyzje.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Partia grała na cheatach
  2. Czyżby ktoś był na tyle głupi, by uważać że z zemsty za czteroletnie odsunięcie od władzy?


Society.svg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny polityki. Jeśli dostajesz wypieków na widok obrad Sejmu – rozbuduj go.