Wyniki konkursów „Różowy Słoń” i „Biały Kruk” już są!
Zobacz, które artykuły i grafiki czytelnicy wybrali jako najlepsze w 2020 roku.

Bitwa pod Awarajr

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bitwa pod Awarajr – bitwa rozegrana pomiędzy wojskami perskimi, pod dowództwem zacnego generała – Muszkana Nusalawurda, oraz ormiańskimi powstańcami pod dowództwem Wartana Mamikoniana. Została stoczona 25 maja, 26 maja lub 2 czerwca[1] 451 r., na równinie Awarajr, niedaleko wioski Awarajr, nad rzeką Thmut. Fajne nazwy, nie?

Przebieg bitwy[edytuj • edytuj kod]

Przygłuchy i przyślepy Wartan Mamikonian zgromadził wokół siebie grupę powstańców niezadowolonych z dotychczasowych rządów szacha Jazdagirda II. Postanowili odbić zniewoloną Armenię z jego rąk. Zebrali się przeto wszyscy, a Wartan przemówił:

Bracia! Jakem Wartan Mamikonian, przysięgam wam, że odbijemy Armenię z rąk Jazdagirda! Dajcie mi tylko jakiś porządny młotek!

Po czym ruszyli do ataku, choć było pusto wszędzie i głucho wszędzie. Zwłaszcza w uszach Wartana.

Po roku Jazdagird, zaniepokojony tym co się dzieje w jego prowincji, przysłał swoje wojsko w liczbie 100-300 tyś. piechoty i jazdy, w tym słoni bojowych. Kiedy przekazano tę wiadomość Wartanowi, ten, choć połowy nie usłyszał, to jednak ogromnie się ucieszył. Wyprowadził swoje wojsko w liczbie 66 tyś. piechoty i jazdy na pole i zakrzyknął ochoczo:

Bracia! Jakem Wartan Mamikonian, przysięgam wam zwycięstwo! Oto pójdę tam i będę mamił ich konie polisami Warty, aż przejdą na naszą stronę! wierzcie mi bracia – to najlepszy sposób!

Wszyscy zakrzyknęli gromko:

Urra!

i ustawili się w koło, żeby nie przegapić, jak Wartan będzie mamił konie. Niestety, zamiast koni wyszły słonie i... co tu dłużej gadać: rzeź trwała do wieczora.

Końcowe rezultaty rozrywki[edytuj • edytuj kod]

Ormianie do dziś uważają, że wygrali wtedy. Persowie do dziś uważają, że wygrali wtedy. Ja uważam, że wszyscy przegrali. Ty uważasz, że Ziemia jest płaska, jak drzewo jest zrobione z drewna. Każdy coś tam uważa, więc nie ma sensu się tym przejmować. Chodźmy na piwo.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Niepotrzebne skreślić