Gwóźdź logo.svg
Wyniki Gwoździa 2021 już są!
Zobacz jaki tekst z Nonsensopedii zdaniem czytelników jest najlepszy.

Muay thai

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Boks tajski)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Muay Thai (boks tajski) – specyficzna sztuka walki, w której główny nacisk kładzie się na klincz, czyli wzajemne obściskiwanie się i okładanie po twarzach łokciami, kolanami, pięściami, piszczelami… Czyni to ten zacny sport jedną z najbardziej zdrowych i bezpiecznych dyscyplin.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Boks tajski początkowo był uprawiany wyłącznie w celu ochrony władców Tajlandii. Jego skuteczność okazała się wysoka, jednak niemożliwym było pokonanie przeciwnika ważącego więcej niż 70 kilogramów. Dlatego postanowiono zrobić z tego sport narodowy – koniec końców Tajlandia nadal byłaby uważana za zapyziałą dziurę, gdyby nie sale treningowe stanowiące ok. 90% atrakcji w mieście.

Maj Taj obecnie[edytuj • edytuj kod]

Styl walki nie zmienił się ani o krztynę nawet po dotarciu do Europy i innych futurystycznych krain. Nadal chodzi o całkowite zdewastowanie oblicza przeciwnika poprzez kopanie go w głowę bądź uda, okładanie łokciami, uderzanie kolanami oraz od czasu do czasu wyprowadzenie nieśmiałego lewego prostego.

W rzeczywistości boks tajski niewiele ma wspólnego z prawdziwym boksem. Brak tu skomplikowanych kombinacji doprowadzających młodych bokserów do łez i resetowania mózgu. Wywołane jest to zapewne przez dostęp do innych, bardziej destrukcyjnych technik (w końcu lepiej komuś zrobić dziurę w głowie łokciem niż punktować go pojedynczymi ciosami).

Jako ciekawostkę należy dodać, że w dyscyplinie tej jest aż 14 kategorii wagowych, poczynając od 45kg (średnia waga młodego Taja) do ponad 91kg (nie zarejestrowano jeszcze Taja o takiej wadze).


Sumotrendy.jpg To jest tylko zalążek artykułu o sztukach walki. Jeśli ci życie miłe – rozbuduj go.