Gwóźdź logo.svg
Który fragment artykułu na Nonsensopedii cię bawi najbardziej?

Zgłoś go w konkursie Gwóźdź!

Brodnica

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb miasta

Brodnica (w gwarze toruńskiej: Prądnica) – miasto w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie brodnickim. Wraz z Rypinem reprezentują popularne w tym regionie konflikty pomiędzy sąsiednimi miastami, które robią wszystko, by województwo kujawsko-pomorskie przypominało okolice Kiszyniowa. Zaścianek przytłoczony Toruniem. Dziura zabita dechami, która ożywa tylko na widok Rynkowskiego, który mieszka nieopodal. Brodnica posiada pięć kościołów katolickich, dwanaście kościołów konsumpcjonistycznych oraz jedną świątynie ku czci McDonalda. Oprócz modlenia się o cud (w postaci bezrobocia mniejszego niż 30%) mieszkańcy mogą kąpać się w Drwęcy i organizować zawody pływackie polegające na ucieczce do Torunia w celu znalezienia jakiekolwiek pracy (o co teraz łatwiej, bo w grodzie Kopernika wszyscy emigrują do Poznania, a z Poznania do Berlina). Z Brodnicy wywodzi się zupa klopsowa, dzięki której mieszkańcy Brodnicy do dzisiaj mogą chwalić się swoim wkładem w kuchnię polską.

Infrastruktura[edytuj • edytuj kod]

W Brodnicy znajduje się, ponoć jeden z kilku w Europie, trójkątny rynek. Mieszkańcy mają do dyspozycji dwie drogi powiatowe, z czego jedna błędnie określana jest mianem krajowej, zwane także obwodnicą. Z miasta wychodzą również dwie ścieżki rowerowe do pobliskich pipidówek, Osieka i Zbiczna. Nie zabrakło także basenu, ale ze względu na to że jest on stricte sportowy, to mieszkańcy jeżdżą do bosych antków, bo tam znajduje się chociaż namiastka parku wodnego. Paczkomatów jest tam więcej niż dobrych miejsc pracy. Legendą obrósł psi plac zabaw, który nie był otwierany jeszcze przez około dwa lata po ukończeniu budowy.

Nie można też nie wspomnieć o linii PKP, która została zamknięta 1 stycznia 2009, zresztą na opuszczonym dworcu dalej wisi odpowiednie ogłoszenie. Teraz mieszkańcy mają dostęp do szynowozów do Torunia, Bydgoszczy i Grudziądza, zapewne w celu natychmiastowej ewakuacji do swoich miejsc pracy.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]