FotoŁowca 2022 – głosowanie
Pomóż nam wybrać najlepszy strzał w FotoŁowcy 2022! Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Brwinów

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Właściwy herb Brwinowa
Honorowa mieszkanka Brwinowa

Brwinów – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Brwinów.

Umiejscowienie[edytuj • edytuj kod]

Brwinów znajduje się pomiędzy dwiema metropoliami: Pruszków i Grodzisk Mazowiecki. Czystym fartem znalazł się na jednej z największych linii kolejowych w Polsce – Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz na nowo powstałej autostradzie pt. A2 Autostrada Wolności. Obecnie torami osobowymi (dwoma pierwszymi) poruszają się co jakiś czas Kible i Impulsy, a trasą szybszego ruchu (dwa ostatnie tory) śmigają również poczciwe Kibelki, InterCity i przyspieszone pociągi piętrowe. Ludzie wybudowali niegdyś pierwszy w historii gminy przejazd kolejowy, ale ponieważ z jego powodu na torach robiły się korki, przejazd został zlikwidowany.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Legenda głosi że nazwa miasta pochodzi od zamożnego księcia Kosza, który chciał przejąć władzę nad nieposiadającą wówczas praw miejskich osadą. Jednak nie udało mu się to – osadnicy złapali go, utopili w rowie i przed pogrzebem odcięli mu brzytwą brwi. Stało się to podczas nowiu księżyca. Stąd nazwa – Brwi + Nów = Brwinów.

Atrakcje[edytuj • edytuj kod]

  • Galeria Handlowa Brwinów – Ma jedno piętro, niewiele lokali i wyglądem przypomina bardziej nowoczesną fabrykę tytoniu niż sklep. Obecnie nic się nie dzieje, galeria stoi i się kurzy.
  • Rynek – prawdopodobnie największy pod względem powierzchni obiekt w Brwinowie. Są tam różnorodne sklepy z rupieciami i warzywniaki, fontanna i kościół neogotycki św. Floriana.
  • Osiedla – Brwinów posiada mnóstwo osiedli, na których syzyfową pracą jest znalezienie żywej duszy.
  • Park – tu jest chyba najbrudniejsze jezioro w Polsce (tak, jak w 15000 innych miejscach w kraju). Czasem pływają sobie tam kaczki.

Poza wymienionymi powyżej w Brwinowie nie ma nic ciekawego do oglądania, więc nie jest godnym zainteresowania obiektem turystycznym.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Koniec autostrady.jpg Ten artykuł dotyczy jakiejś pipidówy, sądząc po jego rozmiarze. Jeśli sprzeciwiasz się zaniżaniu znaczenia tej metropolii – rozbuduj go.