Wyniki konkursów „Różowy Słoń” i „Biały Kruk” już są!
Zobacz, które artykuły i grafiki czytelnicy wybrali jako najlepsze w 2020 roku.

Brwinów

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Właściwy herb Brwinowa
Honorowa mieszkanka Brwinowa

Brwinów – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie pruszkowskim, w gminie Brwinów.

Umiejscowienie[edytuj • edytuj kod]

Brwinów znajduje się pomiędzy dwiema metropoliami: Pruszków i Grodzisk Mazowiecki. Czystym fartem znalazł się na jednej z największych linii kolejowych w Polsce – Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz na nowo powstałej autostradzie pt. A2 Autostrada Wolności. Obecnie torami osobowymi (dwoma pierwszymi) poruszają się co jakiś czas Kible i Impulsy, a trasą szybszego ruchu (dwa ostatnie tory) śmigają również poczciwe Kibelki, InterCity i przyspieszone pociągi piętrowe. Ludzie wybudowali niegdyś pierwszy w historii gminy przejazd kolejowy, ale ponieważ z jego powodu na torach robiły się korki, przejazd został zlikwidowany.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Legenda głosi że nazwa miasta pochodzi od zamożnego księcia Kosza, który chciał przejąć władzę nad nieposiadającą wówczas praw miejskich osadą. Jednak nie udało mu się to – osadnicy złapali go, utopili w rowie i przed pogrzebem odcięli mu brzytwą brwi. Stało się to podczas nowiu księżyca. Stąd nazwa – Brwi + Nów = Brwinów.

Atrakcje[edytuj • edytuj kod]

  • Galeria Handlowa Brwinów – Ma jedno piętro, niewiele lokali i wyglądem przypomina bardziej nowoczesną fabrykę tytoniu niż sklep. Obecnie nic się nie dzieje, galeria stoi i się kurzy.
  • Rynek – prawdopodobnie największy pod względem powierzchni obiekt w Brwinowie. Są tam różnorodne sklepy z rupieciami i warzywniaki, fontanna i kościół neogotycki św. Floriana.
  • Osiedla – Brwinów posiada mnóstwo osiedli, na których syzyfową pracą jest znalezienie żywej duszy.
  • Park – tu jest chyba najbrudniejsze jezioro w Polsce (tak, jak w 15000 innych miejscach w kraju). Czasem pływają sobie tam kaczki.

Poza wymienionymi powyżej w Brwinowie nie ma nic ciekawego do oglądania, więc nie jest godnym zainteresowania obiektem turystycznym.


Koniec autostrady.jpg Ten artykuł dotyczy jakiejś pipidówy, sądząc po jego rozmiarze. Jeśli sprzeciwiasz się zaniżaniu znaczenia tej metropolii – rozbuduj go.