Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Demeter i Kora

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Demeter i Kora – jeden z popularniejszych mitów greckich, którego ciągłe czytanie należy do zadań ucznia 4–5 klasy szkoły podstawowej.

Postaci[edytuj • edytuj kod]

Oto postacie występujące w tym micie:

Streszczenie[edytuj • edytuj kod]

Demeter nie lubiła płodzić dzieci i mieć romansów, wyjątkiem był jedynie jej brat-wybawiciel, Zeus. Miała z nim córkę – Korę. Pilnowała jej jak oka w głowie, na co dowodem jest porwanie jej przez Hadesa. Bogini urodzaju zapłakana przez utratę Kory ukryła się nie wiadomo gdzie, tym samym nie pełniąc już swej funkcji. Wszystko było „nieurodzajne”, uprawy rolników nie przynosiły żadnych korzyści. Jedynie Hermesowi udało się ją przekonać do powrotu poprzez szantaż – mógł wpuścić do obiegu historie o jego zajęciach z jej córeczką oraz fakt, że córka bogini płodności nie może mieć dzieci.

Kiedy powróciła, ucząc się na błędach szantażowała brata-kochanka. Miał on załatwić, aby jej brat-wróg oddał Korę, bo inaczej jako bogini gleby i rolnictwa przestanie dawać materiały do nielegalnego handlu ambrozją, jakiego się główny grecki bóg podejmował, a jako bogini płodności – uniemożliwi mu posiadanie dzieci. Zaszachowany Zeus zajął się sprawą i ucząc się na błędach, zaszantażował Hadesa. Powiedział on władcy piekieł, że jeśli nie odda tej cholernej dziwki matce, to da wszystkim ludziom wieczne życie i nie będzie na kim się wyżywać w podziemiach. Przestraszony Hades nie miał innego wyjścia, lecz aby zaszantażować Hermesa, powiedział mu, że jeżeli nie powiesi się bądź nie porwie dla niego Kory, wywali go z roboty. Hades, rozstając się z żoną dał jej prezent od Hermesa – zatrutą gruszkę bądź według innych wersji – granat. Kora umarła i poszła do królestwa podziemi, wracając na tron królowej królestwa piekieł. I tak w kółko, przez całą mitologię powtarzała się ta sama historia. Nawet w trakcie wojny trojańskiej.

Morał[edytuj • edytuj kod]

Morał w tym micie jest następujący – szantażem załatwisz wszystko. Również przez ten mit starożytni Grecy wyjaśniali powstanie pór roku. Kiedy Hermes szantażuje Demeter, jest wiosna, bo ona wreszcie wychodzi i wszystko odżywa. Gdy Demeter szantażuje Zeusa jest lato, ponieważ to wtedy ustaje handel bimbrem, gdyż pijaki wyjeżdżają na wakacje. Podczas jesieni umiera mniej osób, co jest potwierdzone przez amerykańskich naukowców. A w zimę przecież kwitną zatrute gruszki.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]