FotoŁowca 2022
Zalegają ci w galerii telefonu zabawne zdjęcia? Podziel się nimi w konkursie FotoŁowca i zostań łowcą roku!

Edmund Hillary

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Edmund)

Edmund Hillary (właśc. ser Edmund Hillary, ur. 20 lipca 1919 w Auckland, Nowa Zelandia zm. 11 stycznia 2008 też w Auckland) – nowozelandzki himalaista. Był pierwszym człowiekiem, który stanął na szczycie Mount Everestu i nie spadł z wrażenia. Zrobił to, mimo że nazywał się Hillary. A do tego – Edmund!

Zdobycie Mount Everestu[edytuj • edytuj kod]

Hillary od dzieciństwa odznaczał się słabym wzrokiem. Gdy miał pięć lat nie potrafił odróżnić fatamorgany od nie-fatamorgany. Potem wzrok mu się stopniowo pogarszał, aż wreszcie Hillary musiał przejść się do okulisty, po solidne, nowozelandzkie szkła. Jego przypadłość stała się tak głośna, że aż sam Tuwim pokusił się o napisanie pouczającego wierszyka dla dzieci o panu Hillarym.

Długie lata zmagał się z tą przypadłością. Uczęszczał do wielu doktorów i szkół, leczył oczy i wszystkich dokoła, kurował się i kaczkował, gdzie tylko się dało. W końcu, po wielu latach, wziął udział w kilku wyprawach himalajskich i zniknął z pieniędzmi. Poszukiwany był za to listem gończym, ale ten był zbyt słaby w długich dystansach i nie mógł go dogonić. Stanął na nogi dopiero na szczycie Mount Everestu i stamtąd oznajmił ścigającym go: jak chcecie mnie złapać, to wejdźcie tutaj!. Jeśli wierzyć pogłoskom – nadal się tam znajduje, przez co stał się archetypem znajdy.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


P vip.svg To jest tylko zalążek artykułu biograficznego. Jeśli widziałeś tę osobę na ulicy – rozbuduj go.