Eugenika

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Eugenika – nauka zajmująca się hodowlą nadludzi. Dyscyplina charakteryzująca się wysokim stopniem trudności.

Historia[edytuj]

Eugenikę wymyślono w XIX wieku. Wówczas ponad wszystko użytecznego człowieka starano się wyhodować na potrzeby krwiożerczego kapitalizmu, któremu nie byli w stanie podołać zwykli ludzie. Niestety, jako że genetyka nie dysponowała ówcześnie wystarczającymi środkami, rozwijanie eugeniki zostało wstrzymane. Powrócono do niego w latach 30. XX wieku, kiedy pewien malarz postanowił zrealizować wizję spisaną w swoim dziele. Do uprawiania eugeniki nie potrzebował jednak sztabu wykwalifikowanych genetyków – po prostu zabronił skrobanki Niemkom, a nakazał Polkom, Cygankom, Rosjankom i Żydówkom.

Fakty[edytuj]

  • Nigdy nie osiągnie się celu ostatecznego. Jeśli genetycy wyhodują nadczłowieka, ów nadczłowiek może zostać nadgenetykiem, wyhodować nad-nadczłowieka itd.
  • Jest paradoksalną formą religii – opiera się na wierze we własną omnipotencję i możliwość kreacjonistycznego stworzenia istoty na swój obraz i podobieństwo, jednocześnie lepszej od siebie mimo własnej boskości.

Modele[edytuj]

  • Skandynawski – najpierw chcemy stworzyć idealny socjalistyczny raj, jednak wraz z postępem jego tworzenia coraz mniej ludzi jest zdolnych, żeby go budować. W związku z tym, eliminujemy prawdopodobieństwo pojawiania się jednostek niezaradnych, aby nie utrudniały nam dalszą budowę raju na ziemi.
  • Niemiecki – praktykowany głównie w latach 30. Początkowo sterylizowano jedynie element obciążony genetycznie chorobami psychicznymi i różnymi dysfunkcjami fizycznymi, jednakże potem wystarczyły nadzbyt ciemne włosy lub oczy.
  • Japoński – właściwie uznawał za Japończyków wszystkich żółtków, jednakże w obliczu zagrożeń militarnych ograniczano reproduktywność zbyt tchórzliwych jednostek.
  • Amerykańsko-zachodnioeuropejski – czyli sterylizacja pijaków, meneli i złodziei.