Forum:Modernizacja Nonsensopedii cz. I

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Ten wątek nie był edytowany od 4807 dni. Nie baw się w archeologa i nie odkopuj go. Zamiast tego możesz wrócić na stronę główną forum i założyć nowy temat.

Fakt, iż jestem póki co w okresie przejściowym co do sprawowania funkcji administratora i biurokraty, do czego powrócę najpewniej za około 3 tygodnie albo miesiąc (lub trochę więcej/mniej – zdrowie) nie zwalnia mnie z myślenia o tym, jak kierunkowo Nonsensopedia powinna się rozwijać lub czy te bodźce rozwoju, które są istotnymi komponentami innych serwisów są u nas odpowiednio uwypuklone tak, by stymulować rozwój naszej strony.

Mimo że w zanadrzu mam zupełnie inną ideę, o której niektórzy wiedzą, a która zebrała w większości pochlebne lub b. pochlebne opinie, zacznę od czegoś zgoła innego. Rejestracji. Wszyscy wchodzący w nasze szeregi, abstrahując od trolli i osób wandalizujących hasła po coś tu przybyli. Pożytecznych edycji spod IP jest sporo, jednak adekwatny szablon tylko zachęca do rejestracji i jest informacyjnie ubogi. Naszym celem powinno przyciągnięcie jak największej ilości uczestników, którzy pracowaliby na użytek naszej społeczności.

Dobry szablon rejestracji powinien przede wszystkim zawierać nie tylko login, hasło i pocztę, by w razie zapomnienia hasła do konta zmienić je na nowe, ale także:

  1. Niewielkie przemówienie, zwięzłe w swojej formie o charakterze opisowym. Z punktu widzenia osoby postronnej „Encyklopedia humoru, którą każdy może redagować” nic jej nie powie, ponieważ wciąż wahając się, czy podjąć krok rejestracji nie wie, jak redagować.
  2. Tekst reklamowy opisujący prostotę oprogramowania MediaWiki (na poziomie edycji, nie wgrywania rozszerzeń rzecz jasna) i jego przyjazny wymiar wobec użytkownika.
  3. Zintegrowanie z innymi witrynami w sieci – na szczęście jest.
  4. Film lub prezentacja działania na portalu.
  5. Informacje o innych ludziach, którzy z powodzeniem wdarli się na pokład Nonsensopedii. Jest przykład, więc weź go ode mnie. Myślę, że choć administratorzy to osoby prywatne, niewielkie notki dające obraz ich działalności nie zaszkodziłyby nam (nie służą temu informację w profilu admina, ponieważ są one ukierunkowane wyraźnie na aspekt prywatny).
  6. Ostatnia informacja – dlaczego warto do nas dołączyć.

Być może nie tylko słowo powinno kształtować postawę niezarejestrowanego użytkownika, lecz także obraz. Zastanowiłbym się nad wprowadzeniem grafik symboli w rodzaju „Ponad 13 000 haseł i 140 artykułów na medal”, „Szybki kontakt z administracją”, „Pełna swoboda w doborze własnej aktywności” lub np. logo Nonsensopedii z napisem „Jesteśmy lepsi” (tu kwestia tego, jak podsypać trochę piachu w szprychy konkurencji :P).

Myślę, że tyle wystarczy jeżeli chodzi o szablon rejestracji. Teraz przejdę do tych, którzy się przekonali, zostali przynajmniej na chwilę, a stali userzy wręczyli im {{witaj}}. Stwierdzam, że szablon mógłby zostać spokojnie rozbudowany, chyba zbyt dużo uwagi poświęca się temu, by nowa osoba premierowego hasła nie zepsuła. To dobrze, że są linki do Kanciapy, Pomocy czy Redakcji. Jednak my nie tylko pomagamy, ale i wymagamy. Z budową haseł często łączą się rozmaite żale, że wycięto lub usunięto z jakiegoś powodu. Pamiętajmy, że brak formatowania czy bełkot to nie są jedyne przyczyny.

Dlatego w wyżej wymienionym szablonie dołączyłbym co najmniej trzy strony:

oraz poniższe:

Powyższe linki (bez odwołań do stron pomocy edytorskiej) można dać szablonowi rejestracji, w końcu każdy ma prawo wyboru, jeśli pojawi się choć cień wahań, a my sami unikniemy nieporozumień i nie zyskując co prawda użytkownika, zachowamy minimum – nie stracimy czytelnika. Szablon witajki rozbudowałbym o te 3 strony, gdyż te, które w niej teraz goszczą są ukierunkowane głównie technicznie.

To na razie tyle. Ciąg dalszy nastąpi, czekam na wszystkie opinie, komentarze i listy miłosne z naszych zagranicznych odpowiedników, gdyż na pewno moje przemyślenia czytają w środku nocy, przerywając robotę, jaką przyniosły do domu, tysiące pań na całym pieprzonym świecie. Emdeggergadajka 02:18, lut 20, 2011 (UTC)


Po dodaniu tych wszystkich informacji na stronie rejestracji nie pomożemy czytelnikowi, bo i tak tego nie przeczyta, tylko się zarejestruje. IMO lepszą formą byłoby podlinkowanie napisu na głównej „Witamy w Nonsensopedii!” (lub zamieszczenia pod nim napisu o nas i podlinkowania go) pod Nonsensopedia:Nonsensopedia i zamieszczenie tam w ładnej i przyjaznej formie krótkiego, ale treściwego wstępu i linków do stron z opisanymi przez Ciebie punktami. Co do zawartości tych punktów, jak i do powiększenia witajki jestem za. Trojanin 09:00, lut 20, 2011 (UTC)
W takim razie dorzucę jeszcze jedno – kontakt do nas. On także powinien znajdować się na stronie głównej, wszędzie, gdzie zajrzycie tak jest (nie musi znikać wcale z OZ, ale tam drobnym maczkiem nie ułatwia sprawy odbioru korespondencji). Jego miejsce widzę raczej w Sidebarze, chyba że uda się troszkę zmodyfikować interfejs np. o zakładki CSS, jakkolwiek nie wiem, czy aż taki zabieg jest potrzebny. A może Sitenotice, gdzie byłby najbardziej widoczny? Emdeggergadajka 10:08, lut 20, 2011 (UTC)
Myślę o czymś, jak Strona główna, ale dla informacji o projekcie (por. to i to). Link można dodać do {{siostrzane}}, Sitenotice, Sidebaru i gdzie tylko się da. Myślę, że powinno być w formie tabeli, z krótkim opisem i linkiem do rozszerzenia. Można tam zawrzeć także pozostałe, najważniejsze linki z kanciapy. Trojanin 13:00, lut 20, 2011 (UTC)
Pobawiłem się trochę i zrobiłem wersję próbną strony. Trojanin 14:39, lut 20, 2011 (UTC)