Gang Słodziaków

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Słodziaki – obiekt kultu wśród rodziców, którzy nie zdają sobie sprawy, że bardziej przeżywają promocje co ich pociechy

Dej, mam horom curke

Madka na samą myśl o słodziakach

– Mam już jeża Jerzego i sowę Zosię!
– A skąd zdobyła Pani tyle naklejek?!

Przeciętna rozmowa o Słodziakach

Gang Słodziaków (Słodziaki) – teoretycznie bezpłatne maskotki, które znajdziemy w Biedrze. W praktyce najpopularniejsza w Polsce kryptowaluta, która wyznacza status społeczny polskich rodzin, a także obiekt kultu wśród madek i ich chorych synów, córek i siostrzeńców. Akcja promocyjna ruszyła pełną parą 27 sierpnia 2018 roku.

Fenomen słodziaków[edytuj]

Słodziaki cieszą się takim samym sukcesem powodzeniem jak Świeżaki. Młodzi rodzice, którzy myślą, że asertywność jest zaburzeniem umysłowym wywołanym przez szczepionki, bez oporu zgadzają się na adopcję tych pluszaków. Biedni[1] rodzice nie zdają sobie sprawy, że ta maskotka tak naprawdę kosztuje około jednego dolara Zimbabwe i że została wyprodukowana przez dwunastoletniego Chińczyka, który codziennie za przysłowiową michę ryżu szyje klonuje kilka tysięcy egzemplarzy takich przedstawicieli tego i podobnego sortu, wzoru i gatunku.

Osoby odpowiedzialne za reklamę sieci sklepów doskonale zdają sobie sprawę, że zabawki będą hitem, jak nie będą tak łatwo dostępne. Wprowadzono proste zasady, które zrozumie każdy w miarę ogarnięty klient Biedronki: każda maskotka jest warta 60 naklejek, a jedną naklejkę dostaniemy za zakupy o wartości 40 zł. Aby urozmaicić zabawę, zdecydowano się na rozdawanie naklejek bonusowych za kupno owoców lub warzyw, produktów specjalnych lub też za zakupy z kartą „Moja Biedronka”. Przeciętny klient nie jest sprytną osobą i nie zdaje sobie sprawy, że jedna maskotka wymaga od niego zrobienia zakupów o wartości 2400 zł (chyba, że umiejętnie korzysta z dodatkowych opcji bonus – wtedy wystarczy wydać jedynie 600 zł, by otrzymać wymarzonego Słodziaka). Rzecz jasna trzeba codziennie kupować produkty żywnościowe. Co prawda w Biedronce często brakuje ludzi, jest spory bałagan, wyjścia ewakuacyjne są zawsze zastawione paletami, a klientów jest od groma, ale czego się nie robi dla sowy Zosi?

Oczywistą oczywistością i faktem jest, że samą maskotkę można po prostu zakupić od ręki za jedyne 49,99 zł, ale co to za frajda? Domagające się maskotek dzieci często przechwalają się, że ich mama ma już 35 naklejek, a jutro do jego domu w Ostrowitach przyjedzie bogata matka chrzestna z samej Bydgoszczy, która da 20 naklejek i paczkę słodyczy, bezpośrednio importowanych z Niemiec[2]. Przecież kupiona za gotówkę zabawka nie sprawia nikomu żadnej specjalnej satysfakcji, tak jak taka uzyskana w wyniku naklejkowej rywalizacji w powiatowych mistrzostwach świata w owczym pędzie do osiągnięcia stanu marketingowej nirwany.

Skład Gangu[edytuj]

W skład Słodziaków wchodzą:

  • Jeż Jerzyk – przypominający wypchanego kota i mający oczy kosmity.
  • Bóbr Borys – fan solarium z uzębieniem jak u ośmiolatka, który czeka na aparat ortodontyczny i bardziej przypomina dzwonka.
  • Ryś Rysio – łysy jak Rysiek z Misia, upaćkany czarną farbą, która ma imitować kropki. Oprócz tego jest również w postaci poduszki.
  • Sowa Zosia – mądra głowa z stylizowanym trójkątem w technice 2D, który w zamierzeniu twórców jest jej dziobem.
  • Lis Lucek – odpad poddany gruntownemu face liftingowi po nieudanych Jerzykach, stylizowany na Lucjana Mostowiaka.
  • Zając Zuzia – z charakterystycznymi uszami, które umożliwiają powieszenie na gwoździu tej maskotki.

Wyłudzenia i kradzieże[edytuj]

Klient rzucający się na osobę, która wyrzuciła naklejki do kosza na śmieci
Dziecko na widok Bobra Borysa

Ponoć nic tak najbardziej nie smakuje jak zakazany czy unikalny egzotyczny owoc. Zatem trudno dostępne Słodziaki skłaniają niektórych ludzi do poniżania się przed całą Polską. Wiele madek zaczepia zwykłych klientów, pytając się, czy potrzebują naklejki, bo jak nie, to chętnie wezmą dla Brajanka lub Dżesiki. Słodziaki do adopcji oczekują włożenia nieco wysiłku i cierpliwości, bo uzbieranie 60 naklejek jednak wymaga czasu, pracy i finansowej inwestycji. Dlatego nie ma co się dziwić, że część rodziców wyznających filozofię gender zaczepia klientów, wyzywa niewinne kasjerki oraz nierzadko szarpie się z innymi kolekcjonerami tych unikalnych dzieł sztuki doczesnej. No cóż, przynajmniej dziadkowie nie muszą opowiadać wnukom, jak to robiło się zakupy za komuny i na czym polegało rzucenie towaru. Dzisiaj wystarczy tylko pojechać do najbliższego supermarketu i wyczekać za irytującym klientem na potencjalną ofiarę...

Trochę mądrzejsi klienci nie chcą się poniżać publicznie. Oni wolą zdobyć dodatkowe naklejki poprzez Internet. Allegro, Olx i inne portale aukcyjne pełne są ogłoszeń typu Kupię/Sprzedam naklejki do Słodziaków. Niektóre biedne madki wolą wymienić swoje rzeczy na naklejki. Ogłoszenia typu Wymienię strój kąpielowy za 5 naklejek są łatwo i ogólnodostępne.

Z kolei ci najgłupsi najwięksi desperaci zdobywają się na popełnienie czynu kradzieży naklejek. Cwaniacy wszystkich cwaniaków natomiast kradną naklejki, aby je potem odsprzedać większym od siebie frajerom nawet za kilkaset złotych. Jak podały media 12 września 2018 roku mieszkaniec Koluszek ukradł 1500 naklejek, które później wymienił na pluszaki. Jak przyznał, chciał tylko sprawić dzieciom przyjemność. Trzeba stwierdzić, że dzieciakom dużą przyjemność będzie sprawiać tatuś, którego przez kilka miesięcy będą musiały oglądać tylko na widzeniach w pokoju gościnnym z firankami w kratkę. Ale przynajmniej „stary” nie będzie marudzić, że jego Pjoter znowu nie umył zębów przed spaniem lub wrócił z imprezy nieco zmelanżowany o 3 nad ranem.

Krytyka[edytuj]

Słodziaki doczekały się grona konserwatywnych krytyków, którym nie podoba się cała akcja, notabene wyglądającą na kontynuację kolejnej akcji dalszego odcinania kuponów sukcesu Świerzaków. Przeciwnicy promocji zwracają uwagę na bezsens wydawania kilku tysięcy złotych za bobra Borysa i na natrętnych klientów, którzy poniżają się przed innymi, byle tylko zdobyć za friko naklejki. Wielu z nich krytykuje też samą sieć sklepów. Trzeba jednak przyznać, że większość hejterów ma podobny iloraz inteligencji do madek. Krytycy jednak nie zdają sobie sprawy, że zakupy trzeba robić codziennie, a naklejki są li tylko i wyłącznie bezpłatnym dodatkiem, a wyrzucanie ich na złość jest tak samo dziecinnym nieodpowiedzialnym zachowaniem co kupowanie naklejek na Allegro (bo powiedzenie kasjerce Dziękuję, nie potrzebuję naklejek nie wywoła już aż tak dużego bólu dupy). Niektórzy ekstremiści skłaniają się nawet do uzbierania odpowiedniej ilości naklejek, byle tylko zdobytą zająca Zuzię puścić z dymem jak Joannę d'Arc w imię zasad, a filmik z tego rytuału voodoo czy prezentacji jednej z metod nieśw. inkwizycji niezwłocznie wrzucić na YouTuba. Wszak nic tak nie rajcuje jak czytanie komentarzy półgłupków i trolli internetowych, którzy piszą, żeby nagrać i podpalić tego debila, który na złość niszczy Słodziaka.

Teoria spiskowa[edytuj]

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale wokół Słodziaków krąży teoria spiskowa. Niektórzy uważają, że Słodziaki mają doprowadzić do upadku Prawa i Sprawiedliwości. Wśród działu marketingu mają krążyć agenci Platformy Obywatelskiej, którzy chcą zemścić się za wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę. Sam zakaz ma posłużyć za broń.

Klienci w 2017 roku mogli kupować Świeżaki codziennie 7 dni w tygodniu. W 2018 roku, ze względu na niedziele wolne od handlu, pojawiają się ograniczenia w zdobyciu maskotek. Jest duże prawdopodobieństwo, że nie wszystkim rodzicom uda się uzbierać całą kolekcję leśnej ferajny w czasie trwnia promocji. A po jej zakończeniu rozczarowane madki zaczną atakować rząd, który nie pozwala im na spełnianie własnych zachcianek i ich pociech, gdyż kilka dni w miesiącu wyłączono z handlu. Chleb to za mało – społeczeństwo potrzebuje igrzysk, jakimi są dzisiaj zabawki z Biedronki i konkurencyjnych dyskontów. Wściekli rodzice zorientują się, że obecnie partia będąca przy władzy nie dba o ich interesy, co przełoży się na sondaże. Biedronka, to dominująca sieć sklepów dyskontowych w Polsce, a więc łatwo jest podburzyć tę część klientów i potencjalnych wyborców. Madki nie są największą grupą społeczną w Polsce, ale dzięki zakazu handlu i obietnicy Schetyny, że nie wycofa 500+ może przynieść Platformie kilka punktów procentowych, a tym samym, umożliwić zdobycie władzy w 2023 roku.

Ciekawostki[edytuj]

  • Pierwszy Słodziak został zgarnięty po 47 minutach od rozpoczęcia promocji.
  • Dotychczas żadna madka nie zaproponowała za plik naklejek oddania się. Krążące po sieci opowieści, że jakaś kobieta przespała się z kimś za naklejki są jeszcze miejskimi legendami.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Umysłowo
  2. Przecież musi się pokazać z jak najlepszej strony. Słodycze z Biedronki mały Pjoter ma codziennie, a oryginalne Sznikersy i Tłiksy nie są byle czym