FotoŁowca 2022
Pochwal się swoim zdjęciem w FotoŁowcy – konkursie fotograficznym na najzabawniejsze zdjęcie wszechinternetów!

Grat

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Grat – przedmiot codziennego użytku. Dzielimy je na małe, duże i średnie oraz takie, które z różnych przyczyn nie dają się sklasyfikować do żadnej grupy. Przykładem grata może być mikser. Miejscem przechowywania gratów są okolice domu ew. dno stawu. Sąd o gracie może sformułować każdy nawet dziecko, choć zwykle robią to duże dzieci (dorośli) magicznym zaklęciem Co to kurw.. za grat! lub Wypierd.. te graty, bo się przejść nie da!. Graty bywają używane do najróżniejszych celów, tu właściwie jedynym ograniczeniem jest fantazja użytkownika.

Klasyfikacja ogólna[edytuj • edytuj kod]

  • graty budowlane – różnego rodzaju materiały drewniane i drewnopodobne, blachy, szyby, dachówki koniecznie azbestowe (wytrawni zbieracze tego rodzaju grata wiedzą, że ich szczególe zagęszczenie spotyka się na budowach, gdzie wszystko jest porozpieprzane i nikt nie pilnuje). Przykłady wykorzystania: budowa ścianek działowych, bud dla psów zamożniejszych mieszkańców naszego kraju.
  • grat sanitarny – wszelka ceramika, szczególnie ceniona przez oko wytrawnego kolekcjonera sztuki np. kibel imitujący fontannę, w tego typu gracie można też sadzić fasolkę szparagową (ponoć szybciej rośnie).
  • grat AGD (Agronomiczny Grat Dewastacji) – najczęściej widły i motyka, w akcie ostatecznej desperacji może zostać nim każdy przedmiot, który da się podnieść i cisnąć np. kuchenka używana też do szybkiego suszenia spodni (czas suszenia waha się od 3 do 5 minut w zależności od materiału z jakiego są wykonane, gdyby ktoś próbował tego w domu, proszę pamiętać o użyciu specjalnego wysięgnika min. 100 m, albo uniformu spawacza).
  • grat RTVau – najsłynniejszym przedstawicielem jest odbiornik obrazów zwany krócej telewizorem, spotykamy go w formie przepalonej, potłuczonej, rozwalonej i rozpitolonej w drobny mak. Ten ostatni rodzaj najczęściej spotkać można pod blokami. Jeśli zobaczymy lecący telewizor, należy się oczywiście odsunąć i pomyśleć życzenie, na pewno się nie spełni.
  • Persona non grata.

Synonimy, wyrazy bliskoznaczne[edytuj • edytuj kod]

Grat to pojęcie o szerokim znaczeniu poniżej określenia ze względu na pochodzenie, wiek i kilka innych rzeczy:

Made in (nazwa kraju orientalnego), chińszczyzna (nie mylić z jedzeniem), klamoty, what is this?!, bubel, dziadostwo, rupiecie, śmiecie, badziewie, barachło, złom, puzzle Pana Boga, kicz, to coś, produkt firmy mango, tato, kup mi taką!, okazja ze straganu, do ruskich, staroć, antyk inaczej, dobra dostałem zadyszki a wy?

Literatura naukowa[edytuj • edytuj kod]

  • Moje pierwsze spotkanie z gratem autor: Pani Grażynka, wydawnictwo: Powszechna Popularyzacja Głupoty PPG 1988.
  • Moje drugie spotkanie z gratem autor: jak wyżej, dodam, że cykl: „Spotkania z gratem” obejmuje 43 tomy.
  • Wgląd w głębszą istotę grata prof. nadzw. od nauk zbytecznych Edmund Młotowski, Wydawnictwo Latającego Uniwersytetu Doktora Młotowskiego 2000
  • 1001 pomysłów na to jak wykorzystać ponownie grata praca zbiorowa, dodatek do gazety
  • 500 zagadek o gracie autor nieznany, wydawnictwo nieznane, prawdopodobnie istnieje tylko jeden egz. na świecie.