FotoŁowca 2022
Zalegają ci w galerii telefonu zabawne zdjęcia? Podziel się nimi w konkursie FotoŁowca i zostań łowcą roku!

Hakata

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z HAKATA)

Hakataniemiecka grupa rockowa, założona w 1894 z inicjatywy von Hansemanna, Kennemanna i von Tiedermanna, twórców muzycznej subkultury zwanej Gotykiem. Muzyka tworzona przezeń, często nazywana jest prekursorem gotyckiego rocka, a także death rocka i darkwave.

Historia Zespołu[edytuj • edytuj kod]

Powstał 3 listopada 1894 roku. Data ta zbiegła się z powszechnym wybuchem epidemii grypy i duru brzusznego, toczących Niemcy do końca pierwszej połowy XX wieku. W opinii wielu rzeczoznawców te dwa wydarzenia są ze sobą mocno powiązane, nie ma na to jednak dowodów poza przemówieniami Bismarcka, w których ten namawiał fanów do czynienia rzeczy dobrych dla zespołu i tym samym narodu niemieckiego.
Nazwa powstała jako połączenie pierwszych liter nazwisk trzech jego członków. Z początku Hakata grywała głównie w Poznaniu, w klubie Kwatera Główna. Składała się wówczas z czterech muzyków:

Niedługo przed pierwszym koncertem z zespołu odszedł Bismarck, argumentując tę kontrowersyjną decyzję słynnymi słowami Nie można być jednocześnie Gotem i osobą publiczną. To doprowadziło do wielu spięć między nim, a jego kolegami, których na łamach Gazety Polskiej okrzyknął pozerami, ukrywając się pod pseudonimem The Bishop.

Hakata, z powodu braku wokalisty, postanowiła tworzyć muzykę instrumentalną. W 1896 roku zaczęli grywać w Berlinie z powodu stale rosnącej liczby fanów gotyckiej muzyki (ich ówczesną liczbę szacuje się na około 20 tys. osób). Ich największy przebój, Germanisierung do tej pory jest uważany przez wielu Niemców za jeden z najlepszych utworów od czasu słynnego Deutschland Uber Alles w wykonaniu zespołu Kaiser.

Hakata rozpadła się w roku 1934 wskutek niesprzyjającej sytuacji politycznej, a także rosnącej popularności bandu industrialowego NSDAP w kręgach gotyckich. Z dorobku Hakaty czerpały później takie zespoły jak Joy Division, Bauhaus i The Cure, tworząc to, co dzisiaj znamy jako mainstream gotyckiego rocka.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]