Hamburg

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wbrew pozorom, to wciąż jest niemieckie miasto
Niemiecki porządek

Hamburg – niemieckie miasto portowe z jednym z największych portów w Europie. Port ten i wszystko co z nim związane, czynią go najbrzydszym w swym bogactwie miastem kraju. W 1943 zbombardowany przez Aliantów, którym zawiodły celowniki, przez co zbombardowano cele cywilne, stał się najbardziej zniszczonym miastem niemieckim wskutek II wojny światowej. Po wojnie odbudowany w stylu socrealizmu zachodnioniemieckiego postmodernizmu chaotycznego.

Architektura[edytuj]

Hamburska zabudowa to mieszanina konteneropodobnych powojennych budynków z nielicznymi ocalałymi od bombardowania kamienicami. Przeważnie są to rdzawobrązowe imitacje cegły, które mają udawać ceglane kamienice. Inne budynki nawiązują do nowatorskiego stylu wielkiej płyty, stosowanego głównie w krajach bloku wschodniego – po to, aby Polacy posiadający czerwony paszport i udający się do bogatego, zachodnioniemieckiego miasta mogli poczuć się jak u siebie. W miejscu dawnych hanzeatyckich domków powstały biurowce, które z dalszej perspektywy wydają się wpadać do Łaby.

Znane miejsca[edytuj]

  • ReeperbahnLas Vegas i Tajlandia w jednym. Najsłynniejsza ulica miasta, słynąca z obecności sex-shopów, dilerów i prostytutek. Dozwolone jest tam niemalże wszystko, czego ciało zapragnie – oprócz robienia zdjęć, aby nie pozbawiać zysków wydawców pism pornograficznych. Kończy bieg nieopodal Kościoła Świętego Michała – co nie jest podawane w żadnym przewodniku turystycznym. Z uwagi na coraz liczniejszą większość muzułmańską w mieście planuje się zamknięcie ulicy.
  • HafenCity – dzielnica biurowa wzorowana na miastach azjatyckich, gdzie nawet nazwy ulic pochodzą od azjatyckich państw. Słynie z ekscentryczności architektonicznej, gdzie każdy budynek może przyprawić o oczopląs. Niektóre zespoły budynków wyglądają jak sraczka – są często i rzadko pobudowane i w większości brązowe.
  • Altona – stara dzielnica rybacka przypominająca nadmorskie osiedla niczym te z GTA. Poznać ją można po specyficznym zapachu zgniłych ryb i poprzemysłowych ruinach. Niekiedy można zauważyć na ulicach glony i lód z pobliskich kutrów.
  • Speicherstadt – dzielnica spichrzów. Jeden z niewielu spośród zachowanych dziewiętnastowiecznych zespołów urbanistycznych. Często odwiedzana przez turystów, którzy pragną zwiedzić ostatnie ślady niemieckiego miasta.
  • Starówka – właściwie „starówka inaczej” z ratuszem i kilkoma kościołami wokół, gdzie budynki stare są przyspawane (niekiedy dosłownie) do nowych, albo same posiadają nowe wstawki i nadbudowy. Charakteryzuje się drożyzną, nawet jak na niemieckie portfele.

Zobacz też[edytuj]