FotoŁowca 2022
Zalegają ci w galerii telefonu zabawne zdjęcia? Podziel się nimi w konkursie FotoŁowca i zostań łowcą roku!

Kaprys

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Daj mi tę noc, tę jedną noc.

Kaprys cierpiącego na bezsenność

Bo ja chcę Ciebie mieć,
bo Ty jesteś jak ze snu.

Kaprys każdego prawiczka

Kaprys – fanatyczna chęć spełnienia własnej zachcianki. Nie ulegnięcie kaprysowi prowadzi do trwałych zaburzeń w psychice chorego, stanów lękowych, apatii i nerwowości.

Rodzaje kaprysów[edytuj • edytuj kod]

  • kaprys lekki – np. mam ochotę na czekoladę;
  • kaprys ciężki – np. mam ochotę się przeprowadzić.

Opis i zaspokojenie kaprysu[edytuj • edytuj kod]

Sensowność kaprysu jest nieznana, aż do czasu spełnienia go. Kaprys zaspokojony może zostać samym faktem posiadania czegoś, nawet jeśli okaże się to bezużyteczne. Grozi to dewiacją kaprysu, mianowicie zadręczaniem się z powodu ulegnięcia bezsensownemu kaprysowi. Jeśli kaprys jest wyjątkowo silny i jego zaspokajanie jest długotrwałe, a w razie zaprzestania leczenia kaprys powraca – może dojść do pozytywnej dewiacji choroby, jaką jest pasja. Kaprysy wywoływane są zwykle obserwacją otoczenia lub krótkim posmakowaniem tego, czego później kaprys dotyczy. Osoby dotknięte kaprysem cechują się nadmierną aktywnością przysadki mózgowej produkującej nadmiar zbędnych myśli, które odkładają się w postaci kaprysu w bliżej niezidentyfikowanych miejscach czaszki.

Leczenie[edytuj • edytuj kod]

Kaprys można wyleczyć w trojaki sposób: dochodząc do jednej z dwóch powyżej opisanych dewiacji, o ile kaprys jest silny. Kaprysów można pozbyć się też zapominając. Jest to niezwykle skomplikowana metoda, jej powodzenie jest niemożliwe do objęcia jakąkolwiek statystyką czy opisem. Zapomnienie cechuje się powrotem stanu czaszki do budowy przed zarażeniem kaprysem, nadmiar myśli ulatnia się w tajemniczy sposób.

Rozróżniamy zapomnienia trwałe i nietrwałe. Trwałe cechuje się całkowitym wyleczeniem kaprysu, jest typowe dla kaprysów bezsensownych. Zapomnienie nietrwałe natomiast nie daje gwarancji iż choroba nie wróci. Istnieją środowiska badaczy kaprysów, które twierdzą, że nie ma trwałych zapomnień. Osoby dotknięte kaprysem czynią czasem dziwne rzeczy, są gotowe zaspokoić kaprys za wszelką cenę. Kosztem maksymalnych nakładów, mogą skrajnie stawać się groźne dla otoczenia stojącego na drodze do spełnienia kaprysu.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]