Kotlet schabowy

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Zjedz kotlecik, ziemniaczki zostaw

Matka-Polka

Ja będę prezentował normalność. Obronę schabowego (…)

Władysław Kosiniak-Kamysz o kotlecie schabowym w wywiadzie dla Wyborczej
Ulubiony schab członków Firmy i ich słuchaczy
Kampania społeczna popularyzująca spożywanie ziemniaków po kotlecie

Kotlet schabowy – płaski kawałek martwej świni, czasem usmażony, narodowe danie Polaków.

Składniki i przyrządzanie[edytuj • edytuj kod]

Pospolity schabowy to nic innego jak kawałek prosiaka wieprzowiny, panierowany bułką tartą (czasem dodaje się mąkę, niektórzy dodają jajca). Smaży się tą niebanalną mieszaninę na oleju przez ok. 15 min. Najczęściej podawany jest z ziemniakami/pyrami/kartoflami/grulami czy co tam jeszcze, a także z kapustą kiszoną lub ogórkami kiszonymi. Świeże, zielone mięso można dostać praktycznie w każdych delikatesach na terenie Polski.

Schabowy w Polsce[edytuj • edytuj kod]

Schabowiec (w Warszawie z nieznanych powodów zwany schaboszczakiem) jest to ulubiony (bo czasem jedyny) posiłek narodu polskiego. Niezwykle zapracowana pani domu poświęca blisko kwadrans pół godziny dziennie na przygotowanie tego rarytasu, by później podać go skatowanemu po kolejnym dniu pracy mężowi. Schaboszczak jest także popularną zagryzką do różnych napojów.

Trudne chwile[edytuj • edytuj kod]

Świńskie żarcie

W chwili obecnej jedzenie schabowego jest dość ryzykowne, ponieważ cały świat ogarnęła pan-/epi-/srepi-demia świńskiej grypy aha1en1. Z tego powodu miliony osób na całym świecie w całej Polsce cierpią z powodu głodu. Co roku świńska grypa zabija mniej (!) osób niż grypa normalnego typu, ale to i tak mało istotne, bo „świńska grypa” brzmi paskudnie i ludzie się tego boją.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]