FotoŁowca 2022 – głosowanie
Pomóż nam wybrać najlepszy strzał w FotoŁowcy 2022! Głosować może każdy, nie trzeba się nawet rejestrować.

Krystynka

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Krystynka – tajemnicza miejscowość w północno-zachodniej Wielkopolsce, leżąca wzdłuż drogi między Stróżewem, a Podaninem. Należy do gminy Chodzież. Najbliższe miasto – Chodzież.

Krystynka nie jest zindeksowana nawet w serwisie Google, więc tak jakby jej nie było. Właśnie dzięki temu, wśród Nonsensopedystów zwana jest Polską Albanią.

Historia założenia, geneza nazwy, akt lokacyjny, ani dokładne współrzędne geograficzne Krystynki nie są znane ani dostępne. Liczbę mieszkańców szacuje się na 40 do 50.

Przejawy cywilizacji[edytuj • edytuj kod]

  • Przystanek autobusowy – nie obsługiwany przez linię miejską ani międzymiastową. W roku szkolnym zatrzymuje się tam Gimbus i specjalnie wyczarterowane autobusy, przewożące uczniów okolicznych gminnych ośrodków edukacyjnych. Przez około rok na przystanku kilka razy dziennie zatrzymywały się busy prywatnej firmy przewozowej JanBus, lecz zaniechano tego z powodu nierentowności.
  • Stacja kolejowa Ostrówki k./Chodzieży – oddalona o ok.500 m, na której kursują pociągi między Piłą, a Poznaniem. Niektóre nawet się tam zatrzymują!
  • Skrzynki Poczty Polskiej – obsługiwane raz dziennie w godzinach popołudniowych, z wyłączeniem sobót, niedziel oraz świąt.
  • Kanaliza – założona stosunkowo niedawno…
  • Kapryśna linia telefoniczna, która od niedawna obsługuje także Internet.
  • Dwa busy usługowe – jeden sprzedający lody, drugi – chleb. Działające niezależnie, przejeżdżają przez Krystynkę w dni robocze z różną częstotliwością, najwięcej raz dziennie. Swoją obecność sygnalizują klaksonem, a następnie zatrzymują się i czekają kilka minut na potencjalnych klientów, po czym niezwłocznie odjeżdżają.
  • Cmentarz – prawdopodobnie jedyna atrakcja turystyczna wsi.

Najbliższe sklepy spożywcze, kościoły, szkoły podstawowe i przedszkola znajdują się w innych okolicznych wsiach.

Perspektywy[edytuj • edytuj kod]

W ciągu najbliższych dekad Krystynkę czeka jeden z następujących scenariuszy:

  1. Dalsza izolacja i pogrążanie w stagnacji, co doprowadzi do wyekstrahowania Krystynki do własnej, alternatywnej rzeczywistości i przekształcenia w miejscowość-widmo. Mieszkańcy staną się nieśmiertelnymi zjawami, nieświadomymi zmiany swego ontologicznego statusu i oddającymi się wciąż tym samym czynnościom.
  2. Wchłonięcie przez większe ośrodki, jak wymienione wcześniej Podanin lub Chodzież.
  3. Wyludnienie z powodu masowej dezercji młodych ludzi, a następnie zaniku popędu płciowego i śmierci pozostałych.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]