FotoŁowca 2022
Pochwal się swoim zdjęciem w FotoŁowcy – konkursie fotograficznym na najzabawniejsze zdjęcie wszechinternetów!

Ksawera

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Ksaweraprzysiółek Będzina, jeden z głównych we wsi kurortów uzdrowiskowych dla scyzoryków.

Według legendy tereny zajmowane przez Ksawerę w przeszłości porastały gęste lasy. Hasały po nich wesoło króliki, ćwierkały radośnie dzięcioły – ogólnie pełnia szczęścia. Pewnego razu od przejeżdżającego przez Ksawerę pociągu, którym podróżowały najznamienitsze mózgi świata, odczepiło się kilka wagonów. A że był to już ostatni pociąg w tym roku, wytrzebili las i postanowili się tutaj osiedlić.

Również inne praktykowane do dzisiaj w tym miejscu zwyczaje argumentują na korzyść tej tezy. Przykładowo każdemu napotkanemu turyście normalnie wręczane jest 5 groszy, nad rankiem 10 a zimą, kiedy łatwo o zamarznięcie układu, stawka sięga nawet 1 zł.

Uprzejmość tubylców nie ogranicza się tylko do transakcji finansowych. Każdy skopany w sąsiednim Koszelewie może tutaj liczyć na egzemplarz prawie nowej chusteczki higienicznej a przy odrobinie szczęścia uzyskać każdy rodzaj innej, bratniej pomocy.

Wszystko to sprawia, że ksawerskie uzdrowisko jest przez turystów jednym z najchętniej odwiedzanych spośród wszystkich innych przysiółków Będzina. Przykładowo w roku 2003 do Ksawery przyjechało ich ok. 23.000, wyjechało (o własnych siłach) 134, w roku 2004 było to już odpowiednio 35.500 – 11,8 (brakujące w przypadku jednego turysty 0,2 to urwany nos, brak jednej gałki ocznej i nerki – mimo to jeszcze dał radę).

W rankingu PTTK od dziesięcioleci plasuje się obok tak znanych kurortów, jak Pruszków czy Wołomin i nic nie wskazuje, by w najbliższym czasie uschła ta palma.

Stamtąd pochodzą Xavera Boys, znany w latach 80-tych duet italo-disco.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]