Legenda

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Legenda – opowieść dotycząca cudownych czynów jakiegoś superbohatera, pełna niezwykłych wydarzeń szokujących słuchacza. Czasem mają w sobie ziarnko prawdy, ale wtedy taka legenda nie jest tr00... Jako legendę definiujemy również dziewice, sympatyczne teściowe i dobrych perkusistów progresywnych. Jest jedna nadzwyczaj uprzywilejowana kategoria pod tym względem – legendę posiada każda mapa. Może dlatego mapy są w zaniku, bo zastępuje je GPS.

Ze względu na to, że wyraz „legenda” jest dość długi i nie każdy sobie z nim radzi, często w języku polskim stosowane są zamienniki typu: kit, ściema itp. Na tej drodze powstały również całe wyrażenia, np. nie wstawiaj kitu, krótsze niż nie opowiadaj legendy, bo wiem, że to i tak nieprawda.

Czasem i ludzie mogą być legendami, a czasem ludzie będący legendami mogą chodzić i być chodzącymi legendami. Natomiast jeśli żyją to są żyjącymi chodzącymi legendami. Takim przykładem mogą być: Księżycowi Bracia - Lech i Jarosław, Goździkowa, pani z warzywniaka, Krystyna z gazowni, Higienistka i Czesio („Włatcy móch”). Chociaż w przypadku Czesia mówienie o „żywej” legendzie jest naciągane.

Przykłady legend[edytuj]

  1. O braciach wychowywanych przez psy;
  2. O astronautach;
  3. O Wandzie co się utopiła;
  4. O jaszczurkach w piwnicy;
  5. O złotych gęsiach;
  6. O ludożernych myszach.


Jdt-str.GIF To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny literatury. Jeśli nie masz uczulenia na książki – rozbuduj go.