Przesiadujesz na Discordzie? Teraz dzieli cię od naszej społeczności tylko jedno kliknięcie!

Leszek Biały

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pomnik Białego Leszka z czarną strzałą

Leszek Biały (ur. 1186 zm. 1227) – książę krakowski, sandomierski, a nawet zwierzchni książę Polski[1].

Dzieciństwo[edytuj • edytuj kod]

Leszek był synem Kazimierza Prawego i Sprawiedliwego oraz księżniczki Heleny. Po kim odziedziczył geny, które spowodowały, że był albinosem – nie wiadomo. Kazik był księciem krakowskim, więc Leszek miał zapewnioną ciepłą posadkę księcia zwierzchniego w myśl zasady kto ma Kraków, ten ma władzę. Gdy w 1194 roku Kazimierzowi spodobało się wąchanie kwiatków od spodu, Mieszko III Stary bezczelnie wpadł na tron, pozostawiając młodego Leszka z Sandomierzem.

Panowanie[edytuj • edytuj kod]

W 1202 Mieszko dołączył do duchów przodków, więc w Krakowie zwolnił się etat. Leszkowi jednak nie spieszyło się na Wawel, toteż zasiadł tam Władysław III Laskonogi. Po paru latach Białemu znudził się Sandomierz i, już jako znany w Polsce kozak, wpadł do Krakowa, przejmując żółtą koszulkę lidera. Takich koksów było w Polsce wielu, wyrywali sobie tron krakowski co parę lat, komplikując tym samym podręczniki do historii i tablice chronologiczne. Lecz nic nie trwa wiecznie.

14 listopada 1227[edytuj • edytuj kod]

Mówi Ci coś ta data? Naprawdę nic? Nie wiesz, co się wtedy działo w Gąsawie? Otóż Leszek podczas przyjemnej kąpieli w bani[2] został sfagocytowany! I to na śmierć! Ale jeśli zgon zwierzchniego księcia Polski Cię nie obchodzi…

Ciekawostka[edytuj • edytuj kod]

Zaproszony przez papieża do wzięcia udziału w krucjacie dyplomatycznie odmówił, mówiąc, że ani wina, ani zwykłej wody pić nie może, przywykły do picia jedynie piwa lub miodu.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. Tak się przynajmniej tytułował
  2. Taka łaźnia słowiańska