FotoŁowca 2022
Pochwal się swoim zdjęciem w FotoŁowcy – konkursie fotograficznym na najzabawniejsze zdjęcie wszechinternetów!

Lotnisko Chopina

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Lotnisko Okęcie Warszawa)
Wbrew pozorom, to nie jest ilustracja do reportażu o obozach koncentracyjnych w Chinach, a warszawskie lotnisko

Port lotniczy Warszawa-Okęcie im. Fryderyka Chopina (ang. Warsaw Frederic Chopin Airport) – największy i najnowocześniejszy port lotniczy na świecie. Jak nazwa wskazuje, lotnisko Okęcie znajduje się na Okęciu we Włoszech, na ulicy Żwirka i Muchomorka.

Z kilkudziesięciu pasów startowych lotniska Okęcie codziennie startują tysiące samolotów z całego świata. Z posród setek lini lotniczych korzystających z płyty okęcia cieszy się największą popularnością oraz zajmuje pierwsze miejsce w rankingu LOT, ponieważ jako jedyna linia lotnicza na świecie w swojej flocie posiada samoloty które pamiętają II wojnę światową.

Lokalizacja i struktura lotniska[edytuj • edytuj kod]

Port Lotniczy Okęcie leży 10 km od Centrum Warszawy i 1 km od super nowoczesnej stacji PKP Okęcie (na której lepiej nie wysiadać, bo i tak żeby dostać się na lotnisko trzeba najpierw jechać do Centrum).

Lotnisko posiada 25 betonowych pasów startowych, których stan jest porównywalny do tego reprezentowanego przez cenione na świecie polskie drogi. Na budynek lotniska składa się 7 olbrzymich terminali oznaczonych numerami 1–7.

W każdym z terminali pasażerowie mogą zrobić zakupy w strefie bezcłowej, gdzie swoje sklepy mają takie firmy jak Żabka, Biedronka, czy „Wszystko po 5 zł”. Niegdyś swoją filię miał tam także Lidl, ale ze względu na częste wnoszenie na pokład samolotu wózków z zakupami, została ona zlikwidowana.

Dojazd[edytuj • edytuj kod]

Na lotnisko można dojechać na kilka sposobów:

 1. Autobus – warszawskie ZTM linia 175 (prawdopodobieństwo dojazdu na miejsce w całości wraz z bagażem 90%),
 2. Pociąg – patrz punkt lokalizacja (dotarcie na miejsce graniczy z cudem),
 3. Taxi – za przejazd z Centrum na lotnisko trzeba zapłacić trzykrotność stawki, którą wydaliśmy wcześniej rezerwując bilet do Irlandii.

Ruch pasażerski[edytuj • edytuj kod]

Warszawskie lotnisko obsługuje 60% całości ruchu pasażerskiego na świecie. Dla porównania piecioteminalowe lotnisko Heathrow w Londynie to zaledwie nędzne 5,3%. Najpopularniejszymi połączeniami obsługiwanymi z lotniska są te do Krakowa, Częstochowy (mimo konkurencji ze strony pieszych pielgrzymek), Starachowic i Włoszczowy (mimo konkurencji ze strony transportu kolejowego). Z kolei najpopularniejszymi połączeniami międzynarodowymi są Nowy Jork oraz Ułan Bator. Tak duże natężenie ruchu lotniczego ma niestety swoje negatywne konsekwencje.

Odprawa[edytuj • edytuj kod]

Odprawa na Okęciu jest dość skomplikowana z powodu bezpieczeństwa pasażerów, dlatego też zalecane jest przeczytanie poniższej instrukcji.

 1. Zanim zdecydujesz się na lot z warszawskiego Okęcia, lepiej dobrze się zastanów! Czy na pewno tego chcesz?
 2. Jeśli czytasz punkt drugi instrukcji, to znaczy że jesteś zdecydowany i dlatego w trosce o Twoje zdrowie proponuję zażyć środki uspakajające. Zobaczysz dlaczego.
 3. Gdy będziesz już na lotnisku, zalecane jest udać się do punktu informacyjnego, tam dowiesz się z którego stanowiska odprawiany będzie Twój lot. UWAGA! Jeśli jesteś obywatelem innego kraju koniecznie musisz nauczyć się podstaw języka polskiego, aby w punkcie informacyjnym zapytać o stanowisko odprawy ponieważ obsługa informacji to oddani Polsce patrioci i używają wyłącznie języka polskiego.
  1. Attention! Imigrants and citizens of other countries are supposed to know the polish language, because the assisants from the staff are polish patriots in high definition and use only polish
  2. Achtung! Immigranten und Bürger aus anderen Länder sind verpflichtet, polnisch im ausreichenden Niveau zu kennen. Die Ursache besteht darin, dass die Belegschaft im Reisezentrum patriotisch stark beeinflußt ist und benutzt nur polnische Sprache
  3. La atención! Los inmigrantes y los ciudadanos extranjeros deben conozcer la lengua polaco, porque la Personel en los servicios es muy patriótico y usas solamente la lengua materna.
  4. Attention! Immigrantes et Habitantes autres campagnes faut qu'elles polonais, comme el Service-Personnel patriotique vous et ill ne communient que en langue polonais.
  5. Внимание! Если ты являешься гражданином другой страны обязательно ты должен научиться оснований польского языка, чтобы в информационном пункте поинтересоваться о должности инструктажа поскольку обслуживание информации то отданные Польше патриоты и употребляют исключительно польский язык.
  6. Figyelem! Ha egy állampolgár egy másik ország, és ezt meg kell tanulnia az alapokat a lengyel, a kérelmezett információt ellenőrizze a helyzet kezelését az információ fordított patrioci Lengyelország és felhasználása csak a lengyel nyelv.
  7. Nota! Se sei un cittadino di un altro paese e non si devono imparare le basi del polacco, a chiedere informazioni per un controllo della posizione del trattamento delle informazioni destinate alla Polonia patrioci e usare solo la lingua polacca.
  8. โปรดทราบ! และประชาชนของประเทศอื่น ๆ ที่ควรจะรู้ภาษาโปแลนด์เพราะ จากเจ้าหน้าที่เป็นผู้รักชาติโปแลนด์ในความละเอียดสูงและใช้เฉพาะขัด
  9. Προσοχή! και οι πολίτες άλλων χωρών που υποτίθεται ότι γνωρίζουν τη γλώσσα Πολωνικά, επειδή η από το προσωπικό Πολωνικά πατριώτες σε high definition και να χρησιμοποιούν μόνο Πολωνικά
 4. Kiedy znajdziesz już punkt odprawy bagażowej swojego lotu, uzbrój się w cierpliwość, ponieważ w kolejce spędzisz około 3 godzin.
 5. Po męczącej i wielogodzinnej odprawie bagażowej czas na kontrolę bezpieczeństwa. A tu odwrotnie jak przy odprawie bagażowej, bo w ciągu 1 minuty kontrolowanych jest ok 20 pasażerów, czyli wniesienie trotylu w gaciach nie stanowi problemu. Laski dynamitu trzymanej w ręce też prawie nie. Dla pewności polecamy rozglądanie się za arabskimi terrorystami, ochrona sama ich nie wypatrzy.
 6. Potem już tylko odprawa biletowa i wchodzenie do samolotu. No prawie... Musisz się przygotować, że odprawa będzie trwać jakieś 50 minut i ustawić się w kolejce odpowiednio wcześnie. Nie dziw się, że na kilkunastostopniowym mrozie wpakują was do autobusu i każą tam czekać pół godziny. Wyraźnie jakiś pasażer sie spóźnia, to normalne. Po przejechaniu dokładnie na drugi koniec lotniska możesz w końcu usiąść wygodnie w samolocie. Co prawda wypadł on z kolejki do startu i będzie musiał czekać 40 minut na wolny pas, ale to już praktycznie koniec Twojej obecności na najnowocześniejszym polskim lotnisku. Życzymy szybkiego powrotu!

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]