Mayhem

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Mayhem – norweski zespół true norwegian black metalowy, założony w Oslo w 1983 roku.

Historia[edytuj • edytuj kod]

W 1991 Dead, ówczesny wokalista, popełnił samobójstwo strzelając sobie w łeb i podcinając żyły. Jego ciało znalazł Euronymous, który od razu poleciał do sklepu kupić aparat fotograficzny, aby mieć pamiątkowe zdjęcie ze swym przyjacielem. Przed wezwaniem policji zespół zrobił też sobie breloczek z kości czaszki zmarłego.

Członkowie Mayhem mieszkali podówczas razem w małym domku w lesie, niedaleko miasteczka Krakstad. Nauczyciele pobliskich szkół straszyli dzieci tym, że jest to dom nawiedzony przez diabła, co – jak się okazuje – nie było dalekie od prawdy.

Euronymous założył sklep Helvete, w którym zespół przesiadywał całymi dniami razem z innymi ważnymi osobistościami black metalu w Norwegii. Założyli oni organizację Black Metal Inner Circle, która miała zwalczać zespoły grające nieprawdziwy metal, palić kościoły i straszyć dzieci. I tak w ciągu pierwszego roku działalności spłonęło aż 12 kościołów. Spłonął też dom Christophera Johnssona z Theriona, który podpaliła 18-letnia Suuvi Prurunen na polecenie swojego chłopaka, Varga Vikernesa, za co trafiła do czubków.

9 sierpnia 1993 roku Varg wraz ze swoim kolegą, Snorre Ruchem z zespołu Thorns, wyruszyli pożyczonym od matki Varga Volkswagenem Golfem w odwiedziny do Euronymousa. Euro ukrywał się w Oslo, swój adres podał tylko zaufanym osobom, w tym Snorrowi. W nocy podjechali pod jego dom, Snorre czekał na dole, Varg wszedł pogadać z przyjacielem. Skutkiem rozmowy były 23 ciosy śmiertelne. Panowie uciekli, zostawiając odciski palców i kontrakt, który był pretekstem do odwiedzin.

W 1997 zespół został reaktywowany i gra do dziś. W 2003 został odwołany koncert w Polsce z powodu odebrania członkom zespołu paszportów. Na jednym z koncertów uczestnik imprezy oberwał czaszką baranka we własną czaszkę, za co pozwał zespół.

Wybrani członkowie[edytuj • edytuj kod]

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]