Michal Pendziviater

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Michal Pendziviater (ur. 28 grudnia 1992 r.) – słowacka efemeryda w skokach narciarskich. Obecny rekordzista świata pod względem najkrócej trwającej kariery skoczka narciarskiego.

Strbskie Pleso 2014[edytuj • edytuj kod]

Michal Pendziviater tak naprawdę nie zasłużył nigdy na miano prawdziwego skoczka i bynajmniej nie dlatego, że skakał źle. On nigdy nie planował skakać. Nigdy skoków nie trenował. Jego kariera trwająca pięć godzin (i trzy skoki) w czasie konkursu Pucharu FIS w Strbskim Plesie była efektem zakładu z jego kolegą Tomášem Zmorayem, który powiedział, „Michal, nie żebym cię podpuszczał, ale myślę, że obiłbyś sobie ryja jak byś skoczył” na co Michal odparł "Że ja poprawnie nie wyląduję? Potrzymaj mi piwo".

O dziwo Michal nie tylko zdołał bezpiecznie wylądować na 51 metrze, ale nawet nie był ostatni. Co prawda jego odległość była najkrótszą tego dnia, ale dzięki notom za styl (13, 13, 13, 13,5, 13) wyprzedził czternastoletniego Rumuna Mihneę Alexandru Spulbera. Michal zajął więc 85. miejsce, wygrał piwo od Zmoraya i z dumą zakończył karierę. Warto zaznaczyć iż Michal dał z siebie wszystko w konkursie, bowiem w seriach treningowych lądował na 45. i 46. metrze. Można powiedzieć, że w pewnym sensie był wyjątkowo utalentowanym zawodnikiem ponieważ nie zrobił sobie krzywdy. Niemniej dość rozpaczliwy styl skakania oraz zabawne nazwisko sprawiły, iż stał się postacią kultową w kręgach polskich kibiców skoków narciarskich

Jednocześnie Michal jest jedynym zawodnikiem w historii, który skoczył krócej niż zajął miejsce we wszystkich zawodach, w których startował. Oprócz niego, podobnej sztuki dokonywali w przeszłości m.in. wyśmienity polski skoczek narciarski Krystian Długopolski, który zanotował takie osiągnięcie na Igrzyskach Olimpijskich w Nagano, jednak jemu zdarzało się czasem oddać poprawny skok, no i oczywiście startował znacznie częściej.

Ponadto Michal zalicza się do grona skoczków, którzy nigdy nie zanotowali upadku w czasie zawodów.

Linki zewnętrzne[edytuj • edytuj kod]