Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Nastolatek

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z Nastolatki)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Słownik
Zobacz w słowniku:
nastolatek
Poradniki
Zobacz poradniki:

Nastolatek – forma poczwarki człowieka, między stadium dziecka i stadium dorosłym. Charakteryzuje się absurdalnością zachowań, występowaniem odoru po zdjęciu butów, specyficznym sposobem myślenia, infantylnymi skłonnościami do palenia, picia, ćpania (w celu przystosowania się do otoczenia), przeglądania deep webu i uprawiania przypadkowego seksu.

Inne charakterystyczne cechy to m.in.:

 • Ogromne, niepoparte faktami przeświadczenie o własnej wartości przy jednoczesnej deprecjacji autorytetu rodziców i innych doświadczonych życiowo osób.
 • Głęboka pogarda dla wszelkich zasad i systemów wartości obowiązujących w świecie osób które wyszły już ze stadium nastolatka.
 • Skłonność do monotematyczności.
 • Pogarda dla systemu edukacji i brak przekonania o wartości wykształcenia w życiu człowieka.
 • Przekonanie że pieniądze biorą się z bankomatu a mleko z lodówki.
 • Mocno utrwalona postawa roszczeniowa wyrażająca się postawą: „Kocham Was, ale kupcie mi…”
 • Głębokie przekonanie, że życie jest wieczne i z niczym nie należy się spieszyć,
 • Głębokie przekonanie, że Bóg stworzył rodziców do prania, sprzątania, wynoszenia śmieci, porządkowania, zakupów i wielu innych bzdurnych i nikomu nie potrzebnych czynności.
 • Skłonność do pouczania rodziców i opiekunów w temacie sensu życia i do wytykania im błędów przeszłości.
 • Pełne oddanie i poświęcenie sprawom kolegów / koleżanek oraz nie ustający dyżur przy telefonie i komputerowych środkach komunikacji ze społecznościami.
 • Zupełny brak znajomości cen energii elektrycznej, gazu, wody, benzyny i innych mediów.
 • Słuchanie treści słownych oraz czytanie tekstów bez zrozumienia ich treści.
 • Prowadzenie rozmów z rodzicami i opiekunami na zasadzie „nadawania na różnych falach”.

UWAGA:
Nastolatek często używa swojego organu mowy przy poziomie ciśnienia akustycznego przekraczającym dopuszczalną wartość 85 dBA, co oznacza konieczność stosowania przez rodziców osobistych środków ochrony słuchu!!!

Niektóre egzemplarze nastolatków mogą nie wykazywać powyższych cech, co może świadczyć o ich wyjątkowej odmienności lub o przypadku chorobowym.

Odmiany[edytuj • edytuj kod]

W naturze występuje wiele odmian nastolatków. Osobnik ludzki po wyjściu ze stadium larwy usiłuje odnaleźć innych osobników, którzy przyjmą go do swojego towarzystwa. Wtedy zazwyczaj następuje metamorfoza nastolatka w jedną z wielu pododmian, zależne jest to od wychowania w stadium larwalnym, lokalnej społeczności i/lub poziomu inteligencji osobnika.

Nastolatek zwyczajny[edytuj • edytuj kod]

Jeżeli dziecko stało się nastolatkiem zwyczajnym, okres dojrzewania będzie przebiegał łagodnie. Wygląd zmieni się, lecz nie aż tak jak w innych przypadkach. Najprawdopodobniej nie ulegnie nałogom i będzie się uczył. Hobby sobie znajdzie. Jego preferencje muzyczne staną się zmorą innych domowników, ale nastolatek zwyczajny najprawdopodobniej stanie się pełnowartościowym człowiekiem.

Subkulturowiec[edytuj • edytuj kod]

Subkulturowiec to nastolatek, który uległ fascynacji ze strony danej muzyki/kultury lub dostał się do grupy o takich zainteresowaniach. Stanie się metalem, punkiem, dresiarzem, emo, gothem lub jeszcze gorzej. Może wyjdzie na ludzi. A może nie.

Pokemon[edytuj • edytuj kod]

Jest to standardowy nastolatek, który uległ zmianie pod zgubnym wpływem osiedlowego towarzystwa i wszechobecnej kultury masowej (MTV, Bravo, etc.). Wartości moralne przestają mieć dla niego znaczenie, najważniejszą wartością staje się wygląd. Pokemon spędza mnóstwo czasu nad dopracowywaniem swojego wizerunku w celu zwabienia płci przeciwnej (najczęściej również pokemona). W odmianie męskiej równie istotny jest szpan swoją własnością – telefonem, odzieżą, rzadziej samochodem, ale nigdy umysłem. Depilacja nóg, chodzenie do kosmetyczki i noszenie lusterka wśród osobników męskich tej grupy jest normą. Aktywność mózgu w obu odmianach pokemona najczęściej maleje do stopnia umożliwiającego funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Pozer[edytuj • edytuj kod]

Jednak często zdarza się także, że nastolatek, by zwiększyć prawdopodobieństwo społecznej akceptacji, podejmuje szereg działań, które, w jego mniemaniu, upodabniają go do innych osobników w grupie. Zalicza się do nich zmiana wyglądu zewnętrznego i preferencji muzycznych, zazwyczaj wbrew własnym gustom i publiczne obnoszenie się z tym faktem. Obecnie jest to nazywane pozerstwem. Do subkulturowców-nastolatków tej kategorii (pozer) zaliczamy między innymi:

Występowanie[edytuj • edytuj kod]

Nastolatki występują na obszarze całego świata, większe skupiska znajdują się na terenach gimnazjów i liceów. Zatrważająca natomiast jest dostrzeżona w ostatnich latach nadmierna ekspansja nastolatków w internecie, w takich serwisach jak epuls, nk.pl, fotka.pl nie mówiąc już o tzw. fejsie.