Przedstawiamy Wam nową Nonsensopedię – wygodniejszą, czytelniejszą, ładniejszą! Od teraz Nonsensopedia na komputerze wygląda tak, jak na telefonie – sprawdź!

Nikaragua

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Nikaragua – państwo położone w Ameryce Północnej (lub Centralnej). Na południu graniczy z Kostaryką, zalewana jest przez nią nielegalnymi imigrantami. Na zachodzie zalewana jest Oceanem Spokojnym, a na wschodzie Morzem Karaibskim. Jedynie od leżącego na północ Hondurasu nie zaznaje żadnych przykrości. Wszyscy Nikaraguańczycy są czerwoni, biali i czarni (zwykle na raz).

Historia[edytuj • edytuj kod]

Kraj stał się niepodległy w 1838 roku. W 1979 roku kraj stał się demokratyczny. Później kraj stał się socjalistyczny. Zmiana ustroju zaskoczyła wszystkich, bo Nikaragua zdradziła pozostałe państwa Ameryki Łacińskiej, wybierające reżimy prawicowe. Później dzięki Reaganowi i 40 tys. ofiar wojny USA-Nikaragua stał się ponownie demokratyczny. CIA demokratycznie wybrała na prezydenta Violette Chamorro. Później decydowali już tylko wysoko położeni księża i bogaci.

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Głównie handel bronią i płodami rolnymi. Ciekawa jest zależność wzrostu gospodarczego od pomocy zagranicznej. Nikaragua odnotowuje wzrost gospodarczy wyłącznie za sprawą pomocy gospodarczej. Co ciekawe, lata wzrostu gospodarczego pokrywają się z kadencjami prezydentów USA reprezentujących Partię Demokratyczną. Rolnictwo opiera się na palmach. Postęp w rolnictwie miał miejsce w 1991 roku, kiedy to prezydent V. Barrios de Chamorro nalała sobie oleju do głowy i wpadła na pomysł, by produkować olej palmowy. W planach rząd Nikaragui chce pozwać Stany Zjednoczone za wtrącanie się w wojnę domową to, że wolała budować kanał w Panamie. Dyskutuje się także nad modernizacją gospodarki, zgodnie ze wskazówkami prezydenta José Santos Zelayi z 1899 roku.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Crystal Clear app internet.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny geografii. Jeżeli kiedykolwiek widziałeś to miejsce – rozbuduj go.