NonNews:Antynoble 2012 przyznane

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Cquote2.svg

Jestem szczęśliwy, że zdobyłem Ig Nobla. Spełniły się moje marzenia
Cquote2.svg

— Kazutaka Kurihara, współzdobywca nagrody w dziedzinie akustyki

21 września 2012

I co? Prawda, że mniejsza?

Poznaliśmy tegorocznych zdobywców najbardziej prestiżowych nagród naukowych. W czwartek na Uniwersytecie Harvarda odbyła się ceremonia wręczenia Ig Nobli (ang. Ig Nobel Prize), znanych też jako Antynoble.

Listę laureatów otwierają holenderscy badacze, którym przypadła nagroda z dziedziny psychologii. Dowiedli oni, że wieża Eiffla wydaje się mniejsza, jeśli patrząc na nią przechylimy głowę w lewo.

Na pokojowego antynobla zapracował nie kto inny, tylko Rosjanie, którzy znaleźli nowe zastosowanie dla starych materiałów wybuchowych – wykorzystali je do produkcji nanodiamentów.

Przyznano także nagrodę w dziedzinie akustyki. Otrzymali ją Kazutaka Kurihara i Koji Tsukada – japońscy wynalazcy, którzy stworzyli urządzenie do zagłuszania mówiącej osoby. Wynalazek odtwarza głos mówcy z niewielkim opóźnieniem, a ten, słysząc własne słowa, gubi wątek. Nie możemy się doczekać, kiedy urządzenie trafi do masowej produkcji.

Oczywiście w tym zacnym gronie nie mogło zabraknąć amerykańskich naukowców, którzy zgarnęli Ig Nobla w dziedzinie neurologii! Trzeba przyznać, że przeszli samych siebie – dzięki najnowszej aparaturze do pomiaru fal mózgowych udało im się wykryć aktywność mózgową u martwego łososia atlantyckiego.

Ig Nobla z chemii otrzymał Szwed Johan Pettersson, który rozwiązał zagadkę barwienia się na zielono włosów w nowych domach w szwedzkim mieście Anderslöv.

Nagrodę w dziedzinie literatury przyznano pewnemu federalnemu urzędowi w USA, który wydał raport dotyczący raportów dotyczących raportów. Raport ten zawierał zalecenie, aby stworzyć raport dotyczący raportów dotyczących raportów dotyczących raportów.

Fizycznego Ig Nobla przygarnęli Amerykanie wraz z Brytyjczykami, za opracowanie równań opisujących siły działające na włosy ułożone w kucyk (koński ogon).

Kolejna nagroda dotyczy mechaniki płynów i została przyznana rosyjsko-amerykańskiemu zespołowi, który zagłębił się w istotny problem wielu pracowników biurowych: jak należy nieść kubek z kawą, aby nic nie rozlać.

Na nagrodę w dziedzinie anatomii zapracowali (kolejni) amerykańscy uczeni, którzy dowiedli, że szympansy potrafią identyfikować na zdjęciach tyłki innych szympansów.

Natomiast jeśli chodzi o medycynę, to Ig Nobla zasłużenie zgarnęło dwóch Francuzów, którzy stworzyli poradnik dla lekarzy: jak przeprowadzać zabieg kolonoskopii, aby pacjenci nie eksplodowali.

Źródło[edytuj]