NonNews:Inscenizacja Poznańskiego Czerwca

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
No niestety, statystki zawaliły i wystawiły nie ten transparent co trzeba

4 października 2016

28 czerwca 1956 roku w Poznaniu wybuchł pierwszy w PRL-u strajk generalny. Manifestację stłumiło Ludowe Wojsko Polskie. Po 60 latach, ale z pewnym poślizgiem odbyła się wierna manifestacja wydarzeń.

Inscenizacja od początku borykała się z trudnościami, skoro musieliśmy czekać kilka miesięcy na show. Organizatorzy początkowo byli zszokowani, że udało się znaleźć tylko kilku statystów, którzy mogą zagrać żołnierzy z Ludowego Wojska Polskiego. Wielkie (lecz pozytywne) zaskoczenie, gdy na placu Adama Mickiewicza zgromadziło się kilku tysięcy statystek. Przewodnicząca grupy powiedziała, że reżyser widowiska nie musi się martwić o zapoznanie, kto jest statystką, gdyż każda miała na sobie czarne ubrania. Wojskowych zagrali policjanci, którzy dumnie zaprezentowali to, co robili ich dziadkowie. W robi prowokatorów pojawili się anarchiści.

Podczas inscenizacji doszło do małego skandalu, kiedy to dwie statystki wyciągnęły transparent z napisem Macice wyklęte zamiast Żądamy chleba. To niedopatrzenie zostało napiętnowane przez wybitnych polskich historyków.

Widowisko nie podobało się Witoldowi Waszczykowskiemu, który nazwał zagrany przez statystki protest kpiną. Z opinią nie zgodziła się aktorka Maja Ostaszewska, która stwierdziła, że statystki zagrały genialną improwizację i że Waszczykowski to ma mózg mniejszy od swojego wąsa.

Źródła[edytuj]

Zobacz też[edytuj]