NonNews:Nowy hymn Polski

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

21 sierpnia 2008

Nowa wersja Mazurka Dąbrowskiego

W oficjalnej grze komputerowej tegorocznych igrzysk o nazwie „Pekin 2008” gracze z całego świata słyszą nowy hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Polski dystrybutor nie kryje jednak oburzenia i zapowiada walkę o przywrócenie poprzedniej wersji.

Przeanalizowaliśmy całą grę i zauważyliśmy, że tylko polski hymn został zniekształcony. Z pewnością oznacza to zmianę jego melodii. Nam jednak nowy hymn się nie podoba i będziemy walczyć o przywrócenie przedostatniej wersji – mówi naszym reporterom przedstawiciel CD Projekt, polskiego dystrybutora gry. Również rzecznik prasowy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego potwierdza zmianę hymnu. – Ustawa o godle, barwach i hymnie Rzeczyspospolitej Polskiej mówi, że „Mazurek Dąbrowskiego” musi zawsze być odtwarzany w oryginalnej wersji – mówi.

Niektórzy, jak firma CD Projekt, nie rezygnują z walki o dawny hymn. Dystrybutor chce umieścić w Internecie darmową łatkę do gry, która zmieni wersję hymnu. Przedstawiciel firmy uważa, że poprawienie hymnu na dawną wersję anuluje zmianę. Firma nie przewidziała jednak dwóch rzeczy: po pierwsze, mało który zagraniczny gracz zna polski hymn, więc go to nie interesuje. Drugi powód jest taki, że wciąż nie wszyscy mają dostęp do Internetu...

Źródło[edytuj]