NonNews:Wikia przenosi się do Polski

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Nowa siedziba Wikii będzie skromna, bo i budżet dwóch miliardów dolarów nie pozwala na wszystko

24 września 2006

Amerykańska firma internetowa Wikia, dzięki której działa Nonsensopedia, postanowiła przenieść się do Polski. Zarząd firmy stwierdził, że w Poznaniu jest ładny ryneczek, chociaż polski kontrahent zmartwił go trochę tym, że nowe centrum rozwojowe będzie nie do poznania.

Wikia powstała w 2004 i od tamtego roku zebrała ponad trzysta tysięcy nikomu niepotrzebnych haseł, którymi jarają się wyłącznie ich twórcy. Zdobywa szczyty rankingów Google dzięki indeksowaniu wspólnie ze spamem, którego przyjmuje więcej, niż waży.

Po przeniesieniu do Polski serwery Wikii utkną gdzieś na rok w porcie w Gdyni z braku pozwoleń na przewóz informacji, albo aby przejść kwarantannę. Nowy budynek będzie nosił imię Jimbo Walesa, twórcy wszystkich intratnych przedsięwzięć wiki na świecie, skutecznie lawirującego między przedsięwzięciami nieintratnymi.

Szefem Wikii w Polsce został Emil Podlaszewski, zajmujący dotąd kierownicze stanowiska w całym polskim internecie. On też zabetonuje w fundamentach nowej siedziby pierwszego wandala z grupy tych, którzy odważyli się niszczyć strony Wikii. Resztą zajmie się firma budowlana „Zalewamy” z Poznania.

Oprócz firmy budowlanej, Wikia planuje zatrudnić od 1000 do 2000 osób z branży informatycznej. Oznacza to, że da pracę także ludziom ze wschodu, bo w Polsce pozostało już tylko ok. 200 informatyków i polski elektryk Lech Wałęsa. Do końca 2007 roku inwestycje przekroczą budżet Poznania.

Źródło[edytuj]