NonNews:Wikipedia mówi: Podrzędne stacje kolejowe ważniejsze od Planety Mołdawii

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

5 maja 2010

Centralne Biuro Antywikipedystyczne donosi, iż Wikipedia dopuściła się niebywałego afrontu wobec Nonsensopedii.

2 maja jakiś anonimowy czytelnik Nonsensopedii[1] napisał na Wikipedii artykuł o nonsensopedyjnym serialu Planeta Mołdawia. Artykuł był zwykłym artykułem opisującym zwykły serial pod kategorią humor internetowy[2].

Niby nic, ale wikipedyści, którzy z natury są nienormalni i lubią dywagować nad kompletnie bezsensownymi tematami (patrz Dupa i dwie Wikipedie), stwierdzili, iż artykuł jest nieencyklopedyczny. I jeden z adminów Wikipedii pod tym pretekstem go skasował.

Zaciekawiony tym przypadkiem, autor Planety Mołdawii udał się na kanał IRC Wikipedii, aby spytać w czym przejawia się nieencyklopedyczność tego artykułu.

Otóż stwierdzono, iż Planeta Mołdawia nie jest wystarczająco słynna. I odesłali autora do WP:ENCY, strony opisującej zasady encyklopedyczności.

Autor nie zajrzał tam, tylko zauważył, że Wikipedia to nie jest encyklopedia o rzeczach słynnych tylko o rzeczach w ogóle. Wikipedyści zaprotestowali, że encyklopedia nie jest katalogiem. Niby słusznie, ale jest jednak jedno „ale”.

Otóż Wikipedia jest jednak katalogiem, np. zawiera artykuły o niemal wszystkich miejscowościach, gminach powiatach, ale także np. o stacjach kolejowych i elementach sieci komunikacji kolejowej. Autor Planety Mołdawii zapytał się dlaczego można wypisać w encyklopedii wszystkie stacje kolejowe a już Planety Mołdawii nie?

Odpowiedzi były różne. Pierwsza mówiła, że Planeta Mołdawia nie jest słynna i już. Druga mówiła, że stacje kolejowe są encyklopedyczne i już.

Dlaczego są encyklopedyczne?

Autor znów został odesłany do strony WP:ENCY. Otóż po zagłębieniu się w zasadach encyklopedyczności, autor mógł stwierdzić tylko jedno: Stacje kolejowe są encyklopedyczne, bo stacje kolejowe są encyklopedyczne. Po prostu. Można to wyjaśnić za pomocą schematu

Właśnie!

Wikipedyści ustalają Zasady Wikipedii

Zasady Wikipedii decydują o tym co się znajdzie lub nie znajdzie w Wikipedii
O tym co znajdzie się lub nie znajdzie się w Wikipedii decydują Wikipedyści

Tak więc stacje kolejowe są encyklopedyczne, bo tak, a Planeta Mołdawia nie jest, bo nie.

Można jednak obejść tę zasadę, sprawiając, że Planeta Mołdawia stanie się sławna. Jeśli więc nie lubisz Wikipedii i/lub lubisz Planetę Mołdawię, zamieść na swoim blogu/twitterze/facebooku/śledziku lub w komentarzu na jakiejś stronie informację o tym, że Planeta Mołdawia jest słynna i znana, bo Planeta Mołdawia jest słynna i znana[3]. Z pewnością takie argumenty przekonają Wikipedystów, że Planeta Mołdawia zasługuje na artykuł nie mniej niż Stacja kolejowa JordanhillZły przykład. stacja kolejowa w Thurso.

Bo co to za Wikipedia bez Planety Mołdawii!?

PLANETARIANIE WSZYSTKICH RODZAJÓW ŁĄCZCIE SIĘ!!!

Przypisy

  1. Naprawdę nie wiemy kto to. Miło by było, gdyby się przyznał ;)
  2. Wersja artykułu tego IPka znajduje się tutaj
  3. Lub po prostu, że ją lubisz...


Źródło[edytuj]