Nonsensopedia:Formatowanie/album muzyczny

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kanciapa / Formatowanie / Album muzyczny

Formatowanie albumu muzycznego w Nonsensopedii jest sprawą dość skomplikowaną, acz postępując zgodnie z podanymi niżej zasadami pozwoli napisać dobry artykuł.

Formatowanie dyskografii[edytuj]

Kolejne tytuły płyt wyliczamy stosując punktowanie według kropek (znacznik *). Dyskografię formatujemy w taki sposób, aby tytuł był napisany czcionką pogrubioną, a polskie tłumaczenie kursywą.

Czasem zachodzi potrzeba odwołania się do już istniejącej dyskografii, na przykład w sytuacji, gdy chcemy odwołać się do dyskografii zespołu, którego członka właśnie opisujemy. Używamy wtedy szablonu {{Główny artykuł}}, według podanego wzoru {{Główny artykuł|[[Link do dyskografii|Tekst do wyświetlenia]]}}.

Uwaga! W sytuacji, gdy przytaczamy tytuł albumu albo jego tłumaczenie w środku zdania zawsze używamy kursywy.

Formatowanie albumów[edytuj]

Generalnie rzecz biorąc dobry artykuł o albumie powinien spełniać następujące punkty:

  1. {{Album Infobox}} – szablon zawierający podstawowe informacje o albumie.
  2. Wprowadzenie – pogrubiony tytuł albumu, spacja, półpauza, spacja oraz kilka zdań dotyczących całej zawartości.
  3. Zawartość albumu – tutaj mamy zasadniczo dwie drogi. Jeśli mamy zamiar dopisać po najwyżej dwa, trzy zdania na temat jednego utworu postępujemy podobnie jak w dyskografii z tym, że stosujemy listę numeryczną (znacznik #). Może się jednak zdarzyć, że kolejnym piosenkom chcemy poświęcić znacznie więcej miejsca. Wtedy zaczynamy opis utworu od zastosowania pogrubionego nagłówka i poniżej umieszczamy treść.
  4. Twórcy – twórców wymieniamy według listy punktowej. Czasem zachodzi potrzeba umieszczenia twórców przy każdej z piosenek. Wtedy stosujemy drugi typ formatowania zawartości (z nagłówkami).

Oczywiście można też zawrzeć dodatkowe sekcje poświęcone na przykład historii powstania naszego ulubionego krążka czy ciekawostek z nim związanych.

Uwaga! Podobnie jak w przypadku płyt przy przytaczaniu nazwy utworu lub jego tłumaczenia w środku zdania używamy kursywy.