FotoŁowca 2020
Masz oko do wyłapywania absurdów? Zrób zabawne zdjęcie i prześlij je na konkurs FotoŁowca!

Nonsensopedia:Głosowanie na administratora/Adoor321

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Adoor321[edytuj]

A jednak… wystawiłem. Zdążyłem nauczyć się tutaj kilku rzeczy, np.:

 • nie zawsze wystarczy pomyśleć jeden raz, a nawet dwa, nad pewnymi rzeczami lepiej zastanowić się kilka razy.
 • czasem lepiej wolniej i biurokratycznie niż szybko, ale z podejrzliwym wzrokiem innych.

Rzecz jasna zbytnia biurokracja potrafi wiele zepsuć, przeczytanie tego wszystkiego co mamy to seans na co najmniej pół godziny. Zagłosujecie jak uważacie sercem, rozumem, czy na bosaka, bo szczerze – oba warianty będą dla mnie złe: jak będę adminem to będzie męczenie buły, jak nie będę to będzie trochę smutno, że mi nie ufacie. Nie tworzę medalowych artów, ani nie poprawiam literówek, ani robił cuda w kodzie. Mogę jedynie zaoferować czas (dopóki go mam) i poświęcenie. Admin przyda mi się do ND i zbanowania wandali, gdy zajdzie taka potrzeba.

Głosowanie[edytuj]

Głosowanie zakończone
Rozpoczęcie: 29 czerwca 2020 16:14:13 Zakończenie: 6 lipca 2020 16:14:13

Za.svg.png Głosy na tak:

 1. Polskacafe 21:58:55, 29 cze 2020 (CEST) Mnie przekonał, kwestię szkolenia to już Ostrzyciel by sobie z Adoorem omówił po fakcie. W końcu wszyscy się cały czas czegoś uczymy.
 2. Eksekk | dyskusja 15:23, 3 lip 2020 (CEST) ^, nie mam żadnych poważnych zarzutów.

Przeciw.svg.png Głosy na nie:

 1. Ostrzyciel | Dyskusja 21:54, 29 cze 2020 (CEST) Z wyjaśnieniem w dyskusji i sporą gwiazdką: *, o.
 2. Runab (dyskusja) 15:24, 3 lip 2020 (CEST) Słabe przeciw. Czuję potencjał, ale według mnie Adoorze zgłosiłeś się za szybko. Podpisuję się pod argumentami Grzesia.
 3. Ryk2 (dyskusja) 23:10, 3 lip 2020 (CEST) Też niepewnie. Nie do końca spodobała mi się Twoja odpowiedź odnośnie szkolenia.

Dyskusja[edytuj]

Osobiście póki co jestem na nie, głównie ze względu na to, że często ciężko jest mi się dogadać z Adoorem, albo ja nie rozumiem co chce mi przekazać, albo vice versa. Martwi mnie też bardzo stosunek jaki pokazywał w przeszłości wobec spotkań administracji (w których by musiał po tym PUA uczestniczyć, to de facto jedyny sztywny obowiązek admina), a także to, że nie zauważyłem u niego znaczącego zainteresowania sposobem prowadzenia portalu, ogólną strategią. Faktycznie to już jest inny Adoor niż na początku, ale nadal nie jest to dla mnie wzór admina, za krótko go obserwuję żeby móc wyciągnąć takie wnioski.

Można tu jednak odrobić trochę punktów odpowiadając na pytania ;) Traf chciał, że kilka godzin temu pisząc plan piątkowego spotkania zawarłem tam kilka pytań i dorzuciłem komentarz, ekhem, zacytuję (…) osoby nieposiadające uprawnień admina mogą tu uzyskać cały wagon plusików u mnie za ciekawą i rzeczową dyskusję. Możecie to potraktować jako część pytań przed PUA, niezależnie od tego czy chcecie być adminem czy nie. No, to trafiłeś, trochę pytań stamtąd i skądinąd dostaniesz.

 1. Jeśli byłbyś rekruterem zatrudniającym przygodnych edytorów na Nonsensopedii – jakich osób byś szukał? Jakich byś unikał? Nie chodzi tu mi o odpowiedzi typu umie w wikitekst albo wie jak działają kategorie, to szczegóły techniczne, who cares.
 2. Dwa podejścia do treści na Nonsie – które uważasz za słuszniejsze?
  • Wszystkie nasze artykuły powinny być zrozumiałe dla możliwie szerokiego grona odbiorców.
  • Każdy artykuł powinien samodzielnie obierać sobie własną grupę odbiorców i w nią celować.
  • A może żadne z tych dwóch podejść nie wyczerpuje tematu? Zachęcam do wyłożenia swojej wizji.
 3. Jako admin, jaką częścią projektu zamierzasz się zająć i być w niej absolutnym ekspertem? Czy planujesz wykonać jakiś konkretny projekt? Jakie inne cele zamierzasz sobie obrać?
 4. Wymień ze dwa-trzy wnioski z ostatnich kilku spotkań, z którymi najbardziej się nie zgadzasz, a zostały przyjęte przez administrację. Poproszę z uzasadnieniem :) No chyba że ze wszystkim się zgadzasz.
  • Oczywiście to nie miejsce na dyskusję o tym, interesuje mnie głównie gdzie najbardziej się różnimy i jaki tok myślowy cię do tego doprowadził.
 5. „Zadaniem admina jest dążyć do wykonywania obranych celów, przy użyciu dowolnych środków” – zgadzasz się czy nie? Jakieś rozwinięcie mile widziane.
 6. Wystaw sobie: chcesz wprowadzić na Nonsie zupełnie inny system przyznawania ANM, zamiast głosowań powszechnych byłyby to np. ankiety (whatever). W jaki sposób zorganizujesz dyskusję i proces decyzyjny wokół czegoś takiego i przekonasz ludzi do swoich racji? Forum, spotkanie, głosowanie, kto będzie decydował?
 7. W kolejce redakcyjnej wisi obecnie twoja strona Cytaty:Albert Einstein, od ponad tygodnia już, z zaleceniem formatowanie, kategoria, te sprawy. Dlaczego tego sam nie zrobiłeś przez ten czas? Zapomniałeś, nie chce ci się, nie umiesz, czy coś innego?

Ostrzyciel | Dyskusja 17:25, 29 cze 2020 (CEST)

Pytanie bonusowe, bo teraz doczytałem: do czego konkretnie może ci się przydać admin na ND? Jako nieskromny twórca architektury tej wiki nie mam zielonego pojęcia co tam daje admin ponad moderatorem treści. Z tego co pamiętam to dokładnie nic. Ostrzyciel | Dyskusja 18:29, 29 cze 2020 (CEST)

Ciekawe pytania ;)
 1. Rekrutować nowych? Pytanie do czego? Rekrutacja ma na celu wybranie możliwie najlepszego kandydata na dane stanowisko ze stosownymi do tego umiejętnościami i cechami. Rozumiem to więc tak: potrzebuję osoby do ND. Podczas sprawdzania OZ widzę, że nowy tworzy zabawne strony Gry. I go rektuję – mówię: "Choć mamy tu taki fajny projekt, by Gra była jeszcze lepsza!" Podejście rektuterskie ma jednak pewien mankament, bo rekruter ma ograniczoną ilość do obsadzenia. Moje zdanie to: łowca talentów zamiast rekrutera. Szuka osób, które mają talent, niekoniecznie umiejętności – te można jeszcze ew. nabyć. Uważam, że na Nonsie trzeba przede wszystkim ludzi obracających dobrze w swojej niszy.
 2. Artykyły ogólne dla ogółu, niszowe dla niszy.
 3. Absolutnych ekspertów nie ma, tak jak nieomylnych ludzi, są tylko znawcy danej dziedziny. Przede wszystkim zamierzam koncentrować się na Grze, działać w tematyce nauk ścisłych i gier komputerowych – w nich czuje się kompetentny. Jak na razie żadnych rewolucyjnych projektów nie mam, koncentruje się na ND, co dalej zobaczę. Mam parę myśli o tym i innych rzeczach, którymi pewnie podzielę się w najbliższym czasie.
 4. Niestety trudno mi znaleźć takowe. Bo jeśli z czymś się tobą nie zgadzałem, to i tak raczej ginęły jak wystawianie SDU tylko dla autozatwierdzonych.
 5. Cel uświęca środki. Ale nie bezwzględnie. Do celu często można dojść różnymi środkami – wybieramy ten, który do celu zaprowadzi nas możliwie najefektywniej i bezkonfliktowo.
 6. Mam problem, bo nie mam póki co ochoty na zmiany w tej kwestii. Jeśli będę miał ochotę to zrobię to w ramach spotkania, ew. Porum. Jak będę wiedział co chcę zrobić i dlaczego to co mamy jest ZUE to argumenty przyjdą praktycznie same.
 7. Troszkę z zapomnienia, ale głównie dlatego że to chyba jedyny cytat naukowca i trochę trudno to sklasyfikować, czytam trochę cytaty naukowców i może uda mi się zrobić ich więcej i wtedy stworzę dla nich stosowne miejsce. A jak nie… coś wymyślę, spokojnie.
 8. Bonus - w ND jako takim nie, ale przyda się możliwość usuwania kompletnie BEZNADZIEJNYCH stron od ręki, jak to się dzieje czasem. Nie zamierzam go nadużywać – podejrzliwe spojrzenia innych to najgorsze co chciałbym czuć. Adoor321 19:15, 29 cze 2020 (CEST)
 1. Pierwsze pół odpowiedzi jest nie na temat, pytałem teoretycznie. I bardziej też mi chodziło na jakie wartości / cechy charakteru zwracałbyś największą uwagę. Pisałem też o przygodnych edytorach, nie moderatorobałwankach do dłubania w ND. I tak, to jest abstrakcyjne. Takie ma być.
 2. — (zawieram tylko dla wyrównania listy, nie mam komentarza)
 3. Jest takie „twierdzenie” o lokalnych geniuszach – geniusz jest geniuszem dopóki w jego najbliższym otoczeniu na znajdzie się sroższa głowa. Nikt nie spodziewa się, że będziesz absolutnym guru np. gier komputerowych, ale raczej że będziesz ogarniał temat najlepiej ze wszystkich tutaj. Jako admin masz być człowiekiem, któremu reszta administracji oddaje cały dział z pełnym zaufaniem i nie patrzy na ręce. Do tego trzeba (m.in.) pewności siebie.
 4. Ależ ja wiem że nie masz ochoty, nie o to chodzi. Chciałem wiedzieć jaką taktykę interakcji ze społecznością byś przyjął.
 5. A widzisz, to źle. Admin powinien być zdecydowany i dociągać robotę rzetelnie do końca, nikt nie będzie jej po tobie poprawiać. Możesz za to po prostu wejść na IRC-a i poprosić o radę, ja (i inni admini) robimy to cały czas. Tak działają projekty zespołowe, musisz umieć z tego korzystać.
 6. Okej, ma sens. Mimo wszystko nie widzę problemu żeby robił to samo zaufany moderator z błogosławieństwem admina, tak jak teraz pracuje Amoniak czy Grzeeesiek.
Ostrzyciel | Dyskusja 21:19, 29 cze 2020 (CEST)
Pomyślałem o tym jeszcze trochę i yyy, no, mam jeszcze parę zastrzeżeń, m.in. co do oceniania treści, także no, jestem na nie.
* Mam za to propozycję – jeśli to PUA nie przejdzie, to wyszkolę cię w jeden księżyc i za miesiąc wystawimy kolejne, w którym (mam nadzieję) będę mógł z czystym sumieniem poprzeć twoją kandydaturę. Brakuje ci kilku kluczowych rzeczy, ale myślę, że niezbędne podstawy zdążymy spokojnie ogarnąć w tym czasie, jeśli będzie taka wola z twojej strony, rzecz jasna :) Szkolenie obejmie pewnie trochę dyskusji i zadań praktycznych.
Oczywiście mógłbym to samo zrobić już po przyznaniu ci uprawnień, ale w ten sposób będzie mnie mniej sumienie gryzło, a i nie ma ryzyka, że będę musiał ci wystawiać OUA (czego się panicznie boję, bo nie wiem jak się je wystawia, nie mówcie nikomu) ;)
Ostrzyciel | Dyskusja 21:54, 29 cze 2020 (CEST)
Nr. 1. Nonsa jest zbyt duża by prowadzić rekrutację na Nonsę. Bo mógłbym napisać, że ma wiedzieć czym jest humor i stosować to w praktyce. Ale jeśli mamy jakiegoś świerzaka, który poprawia literówki i robi to dobrze, ale nie ma poczucia humoru jednocześnie jednak nie ingeruje w artykuł, że obniża to humor. I wtedy się sypie. Ale pewną cechę uważam za uniwersalną – inteligencja, bez niej nie poprawisz przecinka, ani nie napiszesz śmiesznego artu.

Nr. 3 w dziedzinie medycyny nie znajdziesz nikogo lepszego ;) Z chemią ma ten problem, że Azan (muszę jednak uznać jego wyższość w tej dziedzinie) wziął. Biologia – wątpię żebyśmy mieli kogoś lepszego, wezmę chętnie na swoje barki. Nr. 6 spokojną i rzeczową dyskusją, a jak będę bardzo chciał to włażeniem w dupę, a jak nie pomoże wysłać do obozu to trudno, może spróbuję jakieś pół roku później z nowymi argumentami.

Nr. 7 chyba nie czytałeś, albo gadam nie zrozumiale. Zrobię to, spokojnie, ale nie dziś, nie jutro, w najgorszym tydzień-dwa.

Nr. 8 nie przypominam sobie by coś Grześ ostatnio usuwał. Azan to Azan, jemu po prostu można ufać ;) Nie wiem, możemy zrobić i w ten sposób, ale jak PUA przegram.

Możesz mnie wyszkolić nawet teraz, nie mam nic przeciwko. Ale kolejnego PUA nie będę wystawiał, najwyżej zgodzę się na już postawione, jestem zbyt leniwy ;) O OUA się nie martw, jestem adminem na pół roku (farmacja to jeden z najbardziej przerąbanych kierunków i będę musiał pewnie zrezygnować, gdy się rozkręci na dobre). Adoor321 22:25, 29 cze 2020 (CEST)

O, to i ja zadam pytania, choć będzie ich mniej. Pierwsze dotyczy Twojej poprzedniej odpowiedzi, co rozumiesz przez „możliwość usuwania kompletnie beznadziejnych stron od ręki” (której, jak rozumiem, nie masz teraz)? Następne dotyczą tego na co standardowo zwracam uwagę: jakie jest Twoje podejście do „admin power”? Uważasz to za jedno z wielu narzędzi administratora, które wykorzystuje się gdy inne zawodzą, czy też może preferujesz zdobywające popularność rozwiązanie, wedle którego admin robi wszystko co chce jeśli wydaje mu się to słuszne, a zasady nie dotyczą go niezależnie od okoliczności? No i ostatnie: co prawda zdziwiłbym się, gdybyś faktycznie skupił się na tym temacie po zdobyciu uprawnień, ale jak – według Ciebie – powinny wyglądać artykuły o tematach okołopolitycznych? Powinniśmy iść drogą Bezsensopedii, dążyć do maksymalnej neutralności, omijając kontrowersję, a może jako encyklopedia humorystyczna możemy sobie pozwolić na śmianie się z polityków i ignorowanie poprawności politycznej? Polskacafe 19:42:23, 29 cze 2020 (CEST)

 1. Podczas pracy w ND trafiłem na parę beznadziejnych stron, których inwentaryzowanie było pewnym dylematem, boprzecież ta strona i tak ulegnie skasowaniu, a moderacja Gry skłania się ku temu by wyeliminować SDU (więc dlatego obecnie takich nie wystawiałem) i daniu decyzji adminom. Ja będę usuwać tylko pojedyńczego strony tak jak to się działo do tej pory. Wątki po konsultacji, nawet po uzyskaniu praw.
 2. Admin power będę używał BARDZO rzadko. Admin power uważam raczej jako jedno z narzędzi administratorskich, potrzebnych, ale nie powinno się go nadużywać. "Jestem adminem i co mi zrobisz?!" – takiego podejścia nie popieram, chyba że trzeba natychmiastowych działań. Używający admin power musi wiedzieć co robi, postępować racjonalnie i wie, co powiedzieć gdy pojawi się "panie admin, chyba Pan przesadził…". Nie trzepię małpiszona na myśl o tym, że mogę zrobić praktycznie co chcę.
 3. Humor jest najważniejszy i wszelkie inne kwestie odchodzą na dalszy plan. NO to nie NPW, jak coś jest śmieszne, ale nie jest neutralne, to zostaje. Pozbywamy się zbędnego politykowania (tak samo jak wszystkiego innego) jeśli nie wnosi wartości humorystycznej. Adoor321 20:32, 29 cze 2020 (CEST)

22:26 < Adoor321> Ostrzyciel: W sumie mnie nie zdziwiło, bo czułem _e jeśli ktoś będzie przeciw to ty ;) Jakby co możemy zrobić przyspieszone
22:27 < Adoor321> Szkolenie
22:27 < Adoor321> Nawet teraz
22:31 < Adoor321> Albo podeślesz mi w dyskusji, skoro cię teraz nie ma
(...)
Ale kolejnego PUA nie będę wystawiał, najwyżej zgodzę się na już postawione, jestem zbyt leniwy ;)

I właśnie dlatego zagłosowałem na nie. Jesteś niezmiennie narwany, wszystko chcesz już, teraz. Albo usiądziesz do tego z pełną cierpliwością i systematycznie, albo nic z tego nie będzie. Adminowanie to nie zasuwanie na kasie w biedrze, gdzie wystarczy kilka godzin wyjaśnienia do czego służy skaner kodów kreskowych. Tu chodzi o zrozumienie jak działa portal, umiejętność dobrej oceny treści, cierpliwość, zdolność do dyskusji i pracy zespołowej no i pewność siebie. W każdym z tych pól masz braki.

Nie będę głosował za z nadzieją, że po wygranej będziesz chciał nieco te (dość znaczące) dziury poprawić, nie ufam ci po prostu, bo już zdarzało ci się nie dotrzymywać obietnic lub być nieszczerym. Właśnie dlatego zaproponowałem ci szansę poprawienia się i spróbowania ponownie następnym razem.

Ostrzyciel | Dyskusja 08:53, 30 cze 2020 (CEST)


Ja tam wstrzymuję się i trochę się o tym rozpiszę niżej, ale o paru rzeczach warto wspomnieć.

Szkolenie na admina za moich czasów polegało zwykle na, nazwijmy to, przekopaniu ogródka. Zwykle znajdowało się jakieś miejsce, gdzie panował rozpierdziel i ktoś musiał zrobić porządek – czy to w kategoryzacji, czy w formatowaniu, czy w jakichś tam innych technikaliach. Wtedy było wiadomo, że admin zna się na technikaliach (a jak jesteś adminem, to już na technikaliach znać się musisz) i czuje projekt, wie co robi i może pracować sobie pod pełnym zaufaniem reszty społeczności. Nie wiem co tam sobie Ostrzyciel wymyśli, ale wierzę, że będzie to dobre.

Wytłumaczenie wszystkiego o co chodzi w adminowaniu to nie jest rzecz na jeden wpis w dyskusji. Ba, samo zapoznanie się z takim wpisem kompletnie nic by nie dało, tak jak matematyki w szkole nie uczyłeś się przez czytanie rozwiązanych zadań, tylko rozwiązywanie ich samemu. Nie pamiętam, byś zajmował się technikaliami czy formatowaniem (vide cytaty Einsteina). A w tych cytatach wystarczy tak w zasadzie powstawiać kursywy i przede wszystkim wymyślić na to legitną kategorię. Admin pomyśli, nawet i dłużej niż 3 minuty jeśli tego sytuacja wymaga, i coś wykmini.

Właśnie, a propos: nie wiem kiedy to się stanie, ale czekam aż serio przestaniesz działać impulsowo :D Zgaduję, że taki masz już charakter, ale jako admin musisz się wykazywać w pracy chłodną głową i nie zapieprzać na zasadzie huzia na Józia, jeśli masz na głowie coś ambitnego. Nie działaj na zasadzie nie mam głosu za po 12 godzinach, rozwiążę PUA, bo tylko sam udowadniasz, że działasz zbyt porywczo. Przypomnę, głosowanie trwa tydzień – 14 razy 12 godzin.

Nie traktuj tego, proszę, jako obsmarowywanie i jeżdżenie jak po burej suce. Nic z tych rzeczy – zaznaczam po prostu, czego możesz nie widzieć w swojej działalności, a co powinno być elementem pracy rzetelnego admina. Wiem, że bierzesz krytykę do siebie (czasem aż zbyt mocno), ale nikt tutaj nie adresuje niczego do ciebie w złej wierze. Nad tym, myślę, też warto popracować i nabrać dystansu.

A, jako że mnie trochę wywołaliście do tablicy: nie usuwam od ręki rzeczy głównie dlatego, że jestem zwolennikiem transparentności działań i ani razu mi nie spadła korona z głowy, gdy ewidentny ściek wystawiałem pod głosowanie zamiast wywalić od ręki. Nie zdarzyło mi się jeszcze, by ktokolwiek mnie za to ochrzaniał (bo i za co?), co najwyżej czasem bywało e, wywal to od ręki, skoro narusza wytyczne. Polecam ten tryb życia.

Grzesiekdasys ryśtyś. 10:42, 30 cze 2020 (CEST)

10:35:44 < Adoor321> […] To jedyny cytat naukowca i dlatego. Zobaczę Cytaty innych naukowców i wtedy będzie Kategoria i nawet może Dział z cytatami naukowców
Dude, ale nie ma innych cytatów naukowców. Nie ma! :D I zadaniem admina w takiej sytuacji jest wymyślenie rozwiązania sytuacji, a nie czekanie aż ktoś coś zrobi i coś wymyśli. Po to admin jest adminem. Widziałeś kiedyś brygadzistę czy kierownika, który biega w kółko po zakładzie ze łzami w oczach i nie ma pojęcia co zrobić, bo jeden pracownik w dziale wziął L4? No właśnie. Grzesiekdasys ryśtyś. 11:14, 30 cze 2020 (CEST)
No przecież napisał, że nie ma, i, o ile zrozumiałem, że chce powiększyć ich ilość. To całkiem logiczne rozwiązanie, choć strasznie na około. Polskacafe 11:51:27, 30 cze 2020 (CEST)
Nie tyle na około, co kompletnie od dupy strony. To jak najpierw kupić kilo mrożonek, poczekać aż się kupi jeszcze 10 kilo, a potem lecieć do mediamarktu po zamrażarkę, bo żadnej w domu nie ma. Grzesiekdasys ryśtyś. 12:24, 30 cze 2020 (CEST)

Wspomniana już kwestia luzu i niebrania do siebie pewnych rzeczy oraz wynikające z tego nieporozumienia (czasem o sile zapałki, czasem butli z gazem) przekonuje mnie do tymczasowego wstrzymania się. To jest jedyne przeciwwskazanie i jeśli będę pewien, że tychże nie będzie się należy spodziewać, chętnie zagłosuję za. Serscull 23:57, 1 lip 2020 (CEST)


Ok, >50% administracji jest przeciw, zgodnie z regulaminem głosowanie zakończone.

Kandydata zapraszam do pogadania ze mną na ircu :) Ostrzyciel | Dyskusja 09:09, 4 lip 2020 (CEST)