Nonsensopedia:Spotkania/03.07.20

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Gekon orzęsiony (Correlophus ciliatus) myje sobie oko. Jak słusznie Sers zauważył, wygląda jak tradycyjne pieczywo

Dużo tekstu, dużo ciekawych rzeczy. Do tego jeden punkt o Grze na koniec, obecność na nim nieobowiązkowa.

Kilka pytań i dyskusja[edytuj kod]

Ten punkt to taka bardziej luźna dyskusja, zobaczymy co z tego wyjdzie. Zadam tu kilka pytań do przemyślenia przed spotkaniem, wokół tego będziemy kręcić dysputy.

  1. Jaka jest grupa odbiorców Nonsensopedii? Czy jesteś w stanie wskazać grupę wiekową lub społeczną która by była dominująca?
  2. Jakie są wady i zalety takiej (określonej przez twoją odpowiedź na poprzednie pytanie) grupy odbiorców? Czy chciałbyś jakoś ją zmienić?
  3. Jaki wpływ mają prezentowane przez nas treści na grupę odbiorców?
  4. Dwa podejścia do treści na Nonsie – które uważasz za słuszniejsze?
    • Wszystkie nasze artykuły powinny być zrozumiałe dla możliwie szerokiego grona odbiorców.
    • Każdy artykuł powinien samodzielnie obierać sobie własną grupę odbiorców i w nią celować.
    • A może żadne z tych dwóch podejść nie wyczerpuje tematu?
  5. Czy powinniśmy profilować wszystkie nasze treści w jednakowy sposób, np. pod konkretną grupę odbiorców?
  6. Czy odbiorcy mają znaczący wpływ na kształt projektu i jeśli tak, to w jaki sposób?
  7. Dlaczego komixxy.pl już (praktycznie) nie istnieją, a Nonsensopedia nadal aktywnie działa? Czy to kwestia zawartych treści, ich twórców, czy jeszcze czegoś innego?
  8. Co wyróżnia Nonsensopedię względem innych polskich portali o tematyce humorystycznej, a przynajmniej względem większości z nich? Jakie ma unikalne wartości?
  9. Jeśli byłbyś rekruterem zatrudniającym przygodnych edytorów na Nonsensopedii – jakich osób byś szukał? Jakich byś unikał?
  10. Jeśli byłbyś rekruterem zatrudniającym administratorów – jakich osób byś szukał? Jakich byś unikał?
    • W obu powyższych pytaniach nie chodzi mi o umiejętności, typu umie edytować wikikod albo ogarnia kategorie, tego i tak się musi tu każdy nauczyć. Pomyśl o cechach osobowości i uniwersalnych umiejętnościach, które mogą się przydać w wielu zawodach / projektach, ale szczególnie u nas.
    • Tak, oba pytania są abstrakcyjne. Tak ma być.

Aha, osoby nieposiadające uprawnień admina mogą tu uzyskać cały wagon plusików u mnie za ciekawą i rzeczową dyskusję. Możecie to potraktować jako część pytań przed PUA, niezależnie od tego czy chcecie być adminem czy nie. Na pewno zapamiętam :)

Zarządzanie treścią vol. 2[edytuj kod]

Kontynuujemy sprawę z ostatniego spotkania, to jeszcze pewnie trochę się będzie ciągnąć. Przez ostatni miesiąc troszkę to popchnęliśmy (choć raczej niewiele, bo sesja), a i nie dokończyliśmy ostatnio kilku kwestii.

  • Obserwowane – nie dało się sprawdzać zmian dalej niż 90 dni wstecz. Zwiększyłem limit do 365 dni, powinno już się gromadzić (to nie działa wstecz). Zachęcam przy okazji do robienia powoli porządku w obserwowanych, jeśli chcecie z tego bardziej korzystać.
  • Będzie strona Kanciapy co do zarządzania treścią w działach, tak jak pisałem wcześniej, raczej w formie zaleceń i porad niż zasad.
  • Konstruowanie portali:
  • Dobre artykuły – tu nie dokończyliśmy dyskusji na spotkaniu, bo za długie to się zrobiło. Ogólnie idea była taka, żeby redaktor działu mógł autorytarnie dawać artom takiego mini-anma, odznaczenie dobry artykuł czy jak to tam. Byłoby to zarezerwowane głównie dla artów zrozumiałych dla nieco szerszej publiki, nie hermetów. Pytania na spotkanie:
    • Co myślicie o samym pomyśle i czy byście go jakoś zmodyfikowali?
    • Jakie macie pomysły na wykorzystanie takich list dobrych artykułów?
    • Co z grafikami, może by wprowadzić dla nich analogiczne odznaczenie?
    • BTW próbkę czegoś takiego macie na SG Nonźródeł, gdzie oprócz ANM-ów Grześ wybrał trochę porządnych treści do zaprezentowania.

Gwiazdki dwa miesiące później[edytuj kod]

Wróćmy na chwilę do sprawy, o której ostatnio pisałem przy okazji spotkania 1 maja. Wprowadziliśmy wtedy kilka nowych bajerów pozwalających oceniać grafiki w dwóch nowych miejscach. Później, 19 maja, dodałem też analogiczne gwiazdki do oceniania losowych haseł słownikowych. Jak to się sprawdza w praktyce?

Przestrzeń Liczba ocen (koniec kwietnia 2020) Liczba ocen (koniec czerwca 2020)
Główna 17 850 21 376[1]
Plik 249 (z czego 93 to GNM na głównej) 903
Cytaty 289 443
NonNews 1179 1303
Nonźródła 393 484
Słownik 942 1284
Gra 736 837
Poradnik 1090 1393

Przede wszystkim sporym zaskoczeniem dla mnie jest tempo przyrostu liczby ocen we wszystkich przestrzeniach, wygląda na to, że gwiazdki się ładnie rozkręcają. Duży przyrost mamy w plikach, głównie dzięki stronie głównej. Słownik też wyraźnie podskoczył (o jakieś 36%), należy jednak pamiętać, że zmiany dot. Słownika na SG wprowadziłem nieco później, bo 19 maja.

Jeśli chodzi o Słownik, to na razie chyba wystarczy to co jest, bardziej bym się skupił na grafikach. Dopóki nie zrobimy przeglądalnych galerii grafik (a to długa droga, najprędzej 2021 pewnie), mamy troszkę związane ręce, ale możemy kombinować. W ramach takiego kombinowania wymyśliłem, że na stronach portali można zamieszczać grafiki razem z oceniałką, opcjonalnie w tagu losującym jedną z kilku możliwości – przykład. Samo wstawianie jest bezbolesne, to tyle co wpisać nazwę pliku w szablon, podpis i autor zaciągną się same, oceniałka też. To takie demo tego jak będą działać galerie :)

Na spotkanie: jakieś uwagi, pomysły?

Tworzajka do artykułów[edytuj kod]

Parę razy zdarzyło mi się słyszeć pytania użytkowników o to jak się w ogóle tworzy nowe artykuły. Iii jak trochę pomyślałem, poklikałem, to stwierdziłem, że jest to bardzo dobre pytanie.

Domyślny sposób dla większości z nas to po prostu wpisanie tytułu nowego arta w pasek adresu lub wyszukiwarkę i rozpoczęcie edytowania. Powiedzieć, że to trochę nieintuicyjne, to jak nie powiedzieć nic, bardzo ciężko na to wpaść. Alternatywą jest odpowiednie okienko na stronie głównej, no ale właśnie, jest tylko na stronie głównej, na którą spora część czytelników w ogóle nigdy nie trafia, bo wchodzi z Google'a lub mediów społecznościowych. Ponadto gwarantuję, że prawie nikt nie będzie wiedział jak za pomocą tego okienka utworzyć np. poradnik, bo przedrostki przestrzeni nazw dla zwykłego śmiertelnika to kompletnie nieistotny szczegół na który nie zwraca najmniejszej uwagi (i słusznie).

Drugą kwestią jest wizerunek, pisanie na górze SG, że każdy może edytować mało kogo obchodzi, do takiego wniosku odbiorca musi dojść sam. Zależy nam na pokazywaniu na każdym kroku, że każdy może edytować, dlatego na mobilce przycisk edycji strony w stopce jest raczej jebitny i ciężko go przegapić. Potrzebujemy czegoś w takim właśnie stylu do tworzenia nowych stron, ale rzecz jasna nieco mniej wyeksponowane.

Proponuję w pasku bocznym dodać link Utwórz artykuł między Losuj stronę a Ostatnie zmiany, a prowadziłoby to do czegoś takiego, rzecz jasna to jest do doszlifowania, ale koncept taki właśnie. Wygląd bez fajerwerków, żeby nie rozpraszać od ważnych elementów.

Na spotkanie: za/przeciw/wolęcolę, uwagi, sugestie.

Gra[edytuj kod]

Coraz częściej (tzn. nie było, ale już czasem się pojawia) mamy do czynienia ze zgłaszaniem wątków Gry na SDU. W związku z tym powstał plan mniej zbiurokratyzowanej procedury usuwania stron, a nawet wątków, opisany dokładnie na tej podstronie. Zachęcamy do podzielenia się opiniami – zaznaczam, że chodzi WYŁĄCZNIE o usuwanie stron, a nie inne rzeczy związane z moderacją Gry. Serscull 13:36, 30 cze 2020 (CEST)

Inne[edytuj kod]

  • FotoŁowca 2020 będzie, niedługo się wezmę za sklejanie tego do kupy. Muszę ogarnąć parę rzeczy technicznych z tym związanych najpierw, bo konkursy nam przez ten rok nieco wyewoluowały.
  • Przypominam o sprawie stron lat z ostatniego spotkania, w ogóle tego nie ruszyliśmy.
    • Ogólnie mamy przytłaczającą ilość pracy przed nami, a nieco mało ludzi chętnych (i zdolnych) ją wykonać. Tyle dobrze, że mamy chociaż plan działania :)
  • Nie ruszyłem też sprawy z tagiem <choose>. Sorki, napięty kalendarz.

Ostrzyciel | Dyskusja 09:52, 30 cze 2020 (CEST)

Przypisy

  1. Serio. Niezły przyrost swoją drogą