Nowogard

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru

Nowogardmiasto, które niedawno obchodziło swoje kolejne 700-lecie powstania. Leży w województwie zachodniopomorskim niedaleko Reska.

Komunikacja[edytuj • edytuj kod]

Nowogard posiada bardzo rozwiniętą sieć komunikacji miejskiej, czyli 1 (słownie: jeden) autobus podmiejski, który i tak jest bardzo często zamieniany na „lepszy model” (pęknięte i dziurawe opony, rdza na błotnikach i zapaćkana przednia szyba). Co ciekawe, mimo tego, że istnieje tylko jedna linia autobusowa, ma ona najczęściej numer 87 lub oznaczenie linii nocnej 241. Jeździ na trasie Os. Bema – ul. Radosława. Trasa, dzięki połączeniu z Bema, tworzy sieć międzymiastową, bo jak każdy wie, Bema nie należy do Nowogardu.

Zjawiskiem nadprzyrodzonym cechuje się dworzec główny PKP, który to nawet zaraz po odświeżeniu pokrywa się dziwnymi opisami i opalaniami. Nie można jednak niczego zarzucić centrali PKP, która to oddała do użytku pięknie wyremontowany odcinek linii kolejowej, na której i tak nie kursuje nic potrzebnego mieszkańcom, a w zamian zabrano im 3 linie torowisk (no tak, centrali się przyda, a mieszkańcy z czego będą żyć?).

Gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Miasto posiada bogato rozbudowaną gospodarkę, w której główne znaczenie odgrywają liczne hipermarkety – trzy Biedronki (jednak dwie, bo przecież Bema to nie Nowogard…), Netto, Intermarche oraz Lidl na uboczu, a Lidl i tak ma więcej klientów, ponieważ, dzięki zastosowaniu zachodnich technologii, wózki sklepowe nigdy się nie kończą. Mocnym punktem nowogardzkiej gospodarki jest również cała sieć sklepów elektronicznych, w których to bywa różnie: w „Media Expert” zdarzają się przypadki zaginięcia towarów reklamowanych, a w „EURO RTV” nie chcą oddawać reklamowanych przedmiotów wcale.

Kultura[edytuj • edytuj kod]

Nowogard posiada swój własny Dom Kultury. Jest on znany z tego, iż prawie wszystkie spektakle, które wystawia, są wyposażone w playback. Często daje się to zauważyć po nieprzygotowanych „artystach”, którzy nie opanowali do końca swej roli i spóźniają się do podłożonego głosu. Ponadto Nowogardzki Dom Kultury lubi wystawiać na daną okazję te same sztuki każdego roku.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • Na 700-lecie odnowiono ratusz, który już po parunastu dniach od remontu znów pokrywa się brudem (no i wychodzą przekręty, jak nie na fotoradarach, to na oszczędzaniu na materiałach!). Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że nowa kopuła ratusza posiada aż 9% miedzi w miedzi;
  • Nowogard, jako jedno z pierwszych miast, przyłączył się do ogólnopolskiego projektu „Zobacz miasto w sieci”. Na stronie miasta można odtworzyć sobie nagrania archiwalne lub rzeczywisto-nierealne (np. dla kamery lipiec to koniec grudnia), bądź po prostu nie widać nic. A wszystkie te tryby są ustawiane oczywiście pod względem faz księżyca i ilości pieniążków w kasie miasta;
  • W Nowogardzie znajdują się ruiny zamku, które można zwiedzać. Bilety sprzedają sądy, aby je nabyć, trzeba mieć recydywę i załapać odpowiednią odsiadkę, bo ruiny leżą na terenie zakładu karnego. Do dziś językoznawcy toczą spory, czy nazwa ulicy Zamkowej, przy której mieści się zakład, pochodzi od ruin zamku, czy od zamku w drzwiach celi.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]