Gwóźdź logo.svg
Wyniki Gwoździa 2021 już są!
Zobacz jaki tekst z Nonsensopedii zdaniem czytelników jest najlepszy.

Ortros

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ortros z właścicielem

Ortros – jedna z mitologicznych ras psów, pochodząca z hodowli dwóch naukowców, Tyfona i Ehidny. Uzyskany drogą sztucznych eksperymentów. którzy stworzyli również inne słodkie domowe pupilki, jak choćby Cerbera lub hydrę. Wraz z Cerberem należy do grupy psów potworów. Psy z tej grupy wyróżniają się zwykle nienaturalną ilością głów oraz gadzimi elementami. Zwykle używane są jako psy obronne, lub jako urocze pupilki, a także wykorzystywane do nielegalnych walk psów. Chodzą słuchy, że używa ich też wojsko i policja.

Budowa[edytuj • edytuj kod]

Dość spory pies, przypominający charta, ale z dwoma głowami i wężowym ogonem. Niekiedy występuje również wężowa grzywa, ale osobniki ją posiadające uznawane są za mieszańce z cerberem i nie są akceptowane przez FCI. Uszy w stanie naturalnym oklapnięte, niekiedy bywają przycinane.

Szata i umaszczenie[edytuj • edytuj kod]

Różne kolory, najczęściej czarny, z czerwonymi detalami lub brązowy. Na ogonie futro przechodzi w łuski.

Utrzymanie[edytuj • edytuj kod]

Pielęgnacja[edytuj • edytuj kod]

Jako, że jest to rasa krótkowłosa, nie wymaga pielęgnacji. Warto czasem rozczesać włosy w jego grzywie (jeśli ją ma). Wężowy ogon nie wymaga specjalnej troski. Psa kąpiemy 0,001 razy w roku. Jako, że jest krótkowłosy, a wężowy ogon jest zmiennocieplny, nie należy wystawiać go na zimno. Najlepiej czuje się w klimacie Hellady, a u nas, w zimę należy zakładać mu ubranko.

Polecany dla[edytuj • edytuj kod]

Pasterzy, trójgłowych olbrzymów, miłośników egzotycznych zwierzątek, ludzi aktywnych lub mieszkających na wsi.

Nie polecany dla[edytuj • edytuj kod]

Dzieci, starszych ludzi (może atakować), osób mało aktywnych lub mieszkających w bloku.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

Psy tej rasy głównie pilnowały hodowli bydła Geriona. Jednego z nich zabił Herakles. Poza tym, nie ma o nich żadnych wzmianek. Być może poza tym, że jeden z nich został użyty do stworzenia Chimery i Sfinksa.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]


Crystal Clear app bug.svg To jest tylko zalążek artykułu o zwierzętach. Jeśli należysz do świata zwierząt – rozbuduj go.