Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Ozyrys

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Heil!

Ozyrys – egipski bóg. Boss i szycha świata umarłych. Brat swojej żony Izydy.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Ozyrys był synem Geba i Nut, czyli rodziców jego syna – Horusa, którego miał ze swoją siostrą Izydą. Malutkiemu Horusowi nie przeszkadzało kazirodztwo jego rodziców. Był pierworodny, toteż należało mu się władanie Egiptem. Starożytny Robert Owen – uczył ludzi wszystkiego, zaczynając na pieczeniu chleba, poprzez żeglugę, na produkcji mikstur kończąc. A wszystkim żyło się dostatnie w pełni szczęścia.

Mit o Ozyrysie, Horusie i Secie[edytuj • edytuj kod]

Do czasu. Jego brat, Set, kuzyn dobrze znanego nam Lucjana i sam brat Ozyrysa postanowił obalić króla i zająć jego miejsce. W tym celu uśpił biedaka, poćwiartował go na trzy nierówne części, później jeszcze raz poćwiartował go na czternaście części i wrzucił do Nilu. I wszystko byłoby pięknie, ale Set zapomniał o jednej ważnej rzeczy. Izyda miała niezły magic level, a razem z Anubisem (synem Ozyrysa, którego miał z drugą siostrą Neftydą, o którym zresztą Izyda nic nie wiedziała) – który lubił te sprawy, poskładała Ozyrysa, zmumifikowała go i starała ożywić. No, nie tak do końca go złożyła, albowiem jego członek pozostał na dnie rzeki, co zapewniało coroczne syte wylewy. I leżenie przez kilka dni pod wodą odbiło się mu na zdrowiu (lecz był i również pozytywny aspekt moczenia się w rzece, dzięki czemu nigdy nie mógł się odwodnić) – trochę spuchł, a jego skóra stała się zielona, aż po dziś dzień.

Plan się nie udał. Anubis chyba był wczorajszy, bo nie ożywił Ozyrysa. Jedyne co osiągnął, to danie mu życia w zaświatach.

Na szczęście wszystko wyszło na dobre. Zaradny Ozyrys urządził się w swych zaświatach, gdzie założył klub, do którego napływali ludzie z całego Egiptu. Sąd Umarłych praktycznie codziennie odbywający się, zgromadzał całą śmietanką towarzyską egipskiego pocztu bogów. A Set? Horus zmłócił go, aż miło było patrzeć.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]