FotoŁowca 2022
Pochwal się swoim zdjęciem w FotoŁowcy – konkursie fotograficznym na najzabawniejsze zdjęcie wszechinternetów!

Polonia 1

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z P1)
Oprawa graficzna Polonii 1 zapowiadająca przejęcie władzy przez PiS (kolor niebieski) (lata 2004-2006)

Polonia 1 – pierwszy w Polsce kanał telewizyjny o komercyjnym charakterze. Założony został nielegalnie w 1993 roku, głównie przez makaroniarzy, którzy chcieli mieć swoją telewizję, ale wstyd by im było to robić w swoim kraju.

Historia[edytuj • edytuj kod]

Początkowo stacja nadawała krwawe, japońskie kreskówki, po których zanotowano przypadki wypadnięć z okien i pobić oraz westerny z włoskim dubbingiem tłumaczonym na polski. W Polonii 1 można było zobaczyć po raz pierwszy, jak MacGyver wydostaje się z zamurowanej toalety. Oprócz tego nadawano retransmisje pokazów Sejmu… ekhem… Cyrku i dziwne talk show.

Gdy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dała szansę ludziom na dostanie koncesji na telewizję, Polonia 1 zakasała rękawy i zaczęła się starać się o koncesję we włoskim stylu. Właściciel Polonii 1 pokazywał nawet plik gotówki prezesowi KRRiT. To nie zadziałało. Jedyną ogólnopolską stacją telewizyjną, która dostała wymarzoną koncesję był Polsat, który zabrał Polonii 1 wszystkie fajne filmy i seriale. Ze względu na niebezpieczeństwo, jakie siały wówczas nadajniki Polonii 1, zamknięto je przy użyciu kulturalnych brygad antyterrorystycznych. W końcu stacja ze względów finansowych została sprzedana spółce Polcast za kosmicznie niską cenę (tylko 3,99 zł!), co zostało ogłoszone jednomyślnie i jednogłośnie przez polskie media za transakcję roku.

Polonii 1 mogło nie być nawet przez dwa tygodnie, a to ze względów na stary sprzęt. Nowy sprzęt, który zakupiono za zaskakująco niską cenę w pobliskim sklepie RTV, okazał się być cyfrowy.

Stan w latach 2013-2014[edytuj • edytuj kod]

O poranku na antenie Polonii 1 można było zobaczyć 17. powtórkę twojego ukochanego serialu. O 8:45, a właściwie o 8:49, z powodu przedłużających się bloków reklamowych, wchodził Top Shop. O 15:45 pojawiał się program Łowcy nagród (a właściwie kasy, bo to teleturniej interaktywny). O 18:35 Polonia 1 emitowała telenowele, seriale, rozrywkowe programy i disco polo. Godzina 22:25 była czasem emisji bardzo ciemnej nocy. Około 6:00 następowała chwilowa przerwa w emisji, aby cofnąć magnetowid i zrestartować sprzęt, a następnie wznowić program, puszczając 24-godzinną kasetę z ramówką od początku.

Ciekawostki[edytuj • edytuj kod]

  • PTV Copernicus Olsztyn (jeden z nadawców Polonii 1) w swoim paśmie lokalnym nadawał filmy porno.
  • Czasami na antenę Polonii 1 takie starocie, że kurz zza twojego łóżka czuje się zawstydzony.

Zobacz też[edytuj • edytuj kod]