Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Produkt Krajowy Brutto

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
(Przekierowano z PKB)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Produkt Krajowy Brutto (inaczej PKB, ang. GDP – Gross Domestic Products) – (rzekomo) miarodajna wartość (rzekomego) bogactwa danego narodu.

Definicja Wikipedii[edytuj • edytuj kod]

PKB – Pojęcie ekonomiczne oznaczające jeden z podstawowych mierników dochodu narodowego stosowanych w rachunkach narodowych. PKB opisuje zagregowaną wartość dóbr i usług finalnych wytworzonych na terenie danego kraju w określonej jednostce czasu (najczęściej w ciągu roku). PPP – kurs walutowy wyliczony w oparciu o porównanie cen sztywno ustalonego koszyka towarów i usług w różnych krajach w tym samym czasie, wyrażonych w walutach tych krajów.

Jak to wygląda w praktyce[edytuj • edytuj kod]

Pojęcie nie mające żadnego związku z realnym bogactwem narodu. Nawet w przeliczeniu według parytetu siły nabywczej (PPP). Przykład? Chiny de facto plasują się na 2. miejscu wśród państw z największym PKB według PPP, Indie na 4. a Niemcy na 5. Jak sądzisz, w którym państwie ludzie wegetują w kartonach w kilkumilionowych aglomeracjach slumsów i śpią na podłogach w fabrykach, w którym skośnoocy niewolnicy w obozach pracy tyrają za miskę ryżu dziennie, a w którym obywatele mają nowe samochody, pracują w godnych warunkach i są ogólnie zadowoleni z życia? No właśnie. Inaczej mówiąc – pojęcie życiowe jak cała statystyka matematyczna.


20 Tusk.jpg To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny ekonomii. Jeśli wiesz, dlaczego Balcerowicz musiał odejść – rozbuduj go.