Pancernik

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Typowy brytyjski pacernik
Marat w 1940 roku zezłomowany w 1952
Typowy amerykański pancernik strzelający w komunistów

Pancernik – największa, nieużyteczna kupa żelastwa w marynarce wojennej. Ma olbrzymie działa, których celność w porywach osiągała kilkanaście procent. Obecnie większość znalazła swoje miejsce wśród zaszczytnych modeli żyletek do golenia. Walka pancerników polega na strzelaniu w kierunku, w którym przypuszczalnie znajduje się inny okręt (może też pancernik), który również robi to samo, gdzie przypuszczalnie znajduje się ten pierwszy. Walki były zazwyczaj „korespondencyjne” bo odległość walczących okrętów wynosiła nawet kilkadziesiąt kilometrów.

W Polsce nie było tego typu okrętów ze względu na wysoką wartość złomu. Za to państwa o niższej jego cenie (Niemcy, Francja, Wielka Brytania, USA) bardzo lubiły te stateczki, by straszyć mniejsze państwa (szczególnie Wielka Brytania) i jeszcze sądziły, że są fajne. Obecnie zostały całkowicie zastąpione przez inna olbrzymią, nieco bardziej użyteczną kupę żelastwa, lotniskowce.

Największy w ogóle zbudowany pancernik to Japoński majtosracz Yamato, który zabijał już na widok jego dział wielkości 1/2 U-Bota. Ponadto jego wielkość była niemalże taka jak u Sritanika, więc ten statek raczej przerąbywał dawne lotniskowce jak tasak patyczki z drewna. Obecnie, ten statek najwyżej nadawałby się do obierania ziemniaków i straszenia małych żaglówek i niszczycieli.


Crystal Clear app kservices.png To jest tylko zalążek ahtykułu z dziedźyny technyky. Jeśly nie posiadasz żadnej wady wymowy – rozbuduj go.