Gwóźdź logo.svg
Rabini czytelnicy się wypowiedzieli – są już wyniki konkursu Gwóźdź 2021!
Zobacz który nonsensopedyjny tekst wygrał!

Peru

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jestem Miś Paddington, z dalekiego Peru

Miś Paddington o Peru

Peru – dwudziesty pod względem wielkości kawał suchego lądu leżący w Ameryce Południowej[1]. Kraina 1000 i 1 turysty.
Państwo to ma głęboko zakorzenione tradycje narodowe – nawet najstarsi Indianie[2] nie wiedzą skąd się wzięła nazwa Peru.

Geografia i gospodarka[edytuj • edytuj kod]

Costa Concordia[edytuj • edytuj kod]

Nadmorska część Peru, stanowiąca 12% powierzchni kraju, często nawiedzana jest przez trzęsienia ziemi oraz miłośników dubstepu. Pomimo tego skupia w sobie większą część ludności. Często nad Costą widoczna jest także unosząca się charakterystyczna mgła, tworzona przez Prąd Peruwiański oraz palącą młodzież.
W tym rejonie znajduje się także większość obiektów rolniczych państwa, czyli uprawy bawełny, trzciny cukrowej, Peruwiańczyków oraz guano[3], które jakimś cudem się sprzedaje.

Siarra Sierra[edytuj • edytuj kod]

Sierra w nieco ponad 100% składa się z gór. Ze względu na liczne surowce i małą liczbę ludności jest to teren główne przemysłowy, rolniczy oraz turystyczny. Wydobywa się tak m.in. miedź, cynk, ołów, wandali oraz inne duperele. Sierra jest też znana z hodowli krzewów koki oraz lam. I to dużej ilości lam. Jest ich tam niemal tyle co owiec w Walii.

Sylwia Selva[edytuj • edytuj kod]

Wschodnia część Peru, opanowana jest głównie przez las równikowy. Zamieszkują ją jednak ludzie, który wycinają drzewa i... Niespodzianka! Znowu rolnictwo!

Historia[edytuj • edytuj kod]

Przeciętny peruwiański turysta

Peru ma tak długą, tak rozbudowaną i tak ciekawą historię, że napiszemy o niej aż 3 zdania.
Jak wiadomo, najstarsi Indianie mieszkają w Peru. Żyli tam sobie długo i szczęśliwie, do momentu gdy Pizarro ich podpił. Potem nic się nie działo aż do roku 1821, kiedy to Peruwiańczycy odzyskali niepodległość. Od tamtej pory znów nic się nie działo, a jedyną ciekawą rzeczą którą można wspomnieć, to wybór pierwszego na świecie w Ameryce Południowej prezydenta pochodzenia Indiańskiego. To tyle.

Turystyka[edytuj • edytuj kod]

Peru ma rozbudowaną sieć turystyczną po indiańskich miastach, z których najbardziej znana jest Koza. Wróć, Kózka. Znaczy się Cuzco. Poza tym jest jeszcze kolej transandyjska. No i można zobaczyć górskie lamy. Poza tym są jeszcze lamy, jeszcze więcej lam, alpaki, Miś Paddington oraz lamy. Wspominałem już o lamach?
Jak widać, Peru jest międzynarodowym kurortem. Zadziwiające jest jednak to, iż jeździ tam bardzo niewielu Polaków, a jak już to tacy mało znani.

Znani Peruwiańczycy[edytuj • edytuj kod]

Najbardziej peruwiańskie zdjęcie EVER!

Peru może pochwalić się wieloma znanymi osobistościami, jak na przykład:

Plany na przyszłość[edytuj • edytuj kod]

Peru było pod okupacją, a aktualnie jest to republika. Jednak kierując się dobrym przykładem czekają tylko do wynalezienia prędkości nadświetlnej, by wprowadzić rządy totalitarne Peruwiańskich Imperatorów oraz bezwzględnych andyjskich Sithów. Prawdopodobnie jednak Peru będzie musiało się wtedy przenieść poza planetę Ziemia, ze względu na plany podbojów snute przez Polskę oraz Albanię.

Zobacz także[edytuj • edytuj kod]

Przypisy

  1. I nie chodzi tu o Teksas
  2. Którzy dziwnym trafem tam mieszkają
  3. Ptasiego gówna