Pierwsza pomoc

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierwsza pomoc (i najczęściej ostatnia) – zestaw czynności polegający w uproszczeniu na sprawdzeniu, czy denat (tj. ofiara wypadku, inaczej poszkodowany przez los) rzeczywiście jest denatem i wezwaniu ratowników z najbliższego przedsiębiorstwa pogrzebowego.

Zasady postępowania[edytuj]

Pierwsza pomoc powinna zacząć się od przyspawania denata do podłoża na którym się znajduje, w celu uniemożliwienia zdmuchnięcia go przez wiatr (szczególnie istotne w czasie huraganów i tornad).

Oprócz tej podstawowej czynności można przy okazji:

 1. Sprawdzić oddech denata, czyli co ostatnio pił;
 2. Sprawdzić, czy ma jakieś pieniądze w portfelu;

Jeśli jeszcze chwilowo żyje:

 1. Zdezynfekować rany (1 litr domestosa na każdy cm2);
 2. Zadzwonić szybko po... gotowie, w celu poinformowania o nowej skórze (przed podaniem informacji najlepiej ustalić procent od zysku za cynk);
 3. W razie potrzeby wykonanie masażu serca (czyli skaczemy butami po klatce piersiowej denata, próbując w tej sposób rozruszać jego serce – metoda zawsze przynosi efekt, choć niekoniecznie zgodny z zamierzonym) oraz sztucznego oddychania (czyli wpychamy denatowi pompkę rowerową do tchawicy, ew. przełyku – i pompujemy ile sił w rękach/nogach [w zależności od typu pompki]).
 4. Przeprowadzić rekolekcje, czyli: dwie zdrowaśki na każde złamanie i trzy razy Ojcze Nasz na każdą ranę zewnętrzną – na pewno pomoże, choć niekoniecznie jeszcze na Ziemi.

Po udanej akcji należy się ruchem jednostajnym oddalić z miejsca zdarzenia krzycząc „Cud Maryjny” przynajmniej przez dwa kilometry.

Apteczka[edytuj]

Zawartość apteczki każdego szanującego się ratownika przed-medycznego:

 1. zestaw do samoochrony ratującego: lateks (niekoniecznie rękawiczki);
 2. zestaw do intubacji w przypadku hiponikotynomii: paczka Viceroy`ów blue i zapalniczka firmy BIC (koniecznie czerwona);
 3. fachowa literatura „PODRĘCZNIK DMUCHANIA, czyli wszystko o reanimacji”;
 4. spirytus (heh... do odkażania);
 5. tabletki „Prozac” dla zapewnienia komfortu psychicznego poszkodowanemu;
 6. koc termiczny (gdyby ratownik musiał udzielać pomocy w środku stycznia na jakimś zadupiu, przy wietrze i chłodzie i byłoby mu zimno);
 7. miesięczny zapas prezerwatyw do opatrywania ran postrzałowych, a może się przyda do czegoś innego.


Crystal Clear app virussafe.png To jest tylko zalążek artykułu z dziedziny medycyny. Jeśli wiesz, że należy przede wszystkim szkodzić – rozbuduj go.