Poradnik:Jak weryfikować informacje w mediach

Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ostatnie wydarzenia na świecie sprawiają, że niektóre media nie do końca wywiązują się z przedstawiania faktów i opiniotwórczych komentarzy ekspertów. Niestety coraz częściej prasa, telewizja, radio, a przede wszystkim internet podają nam stronnicze, zmanipulowane, lub wręcz fałszywe informacje. W trosce o dobro czytelników stworzyliśmy specjalny poradnik ułatwiający weryfikowanie faktów z każdego źródła informacji.

Garść statystyk[edytuj]

 • Na 96,3% informacje w środkach masowego przekazu są przekręcone.
 • Na 88,5% materiały o polityce są przekręcone.
 • Na 94,6% opisy wydarzeń z odległych państw (czyli z tzw. Trzeciego Świata) są źle przetłumaczone z anglojęzycznych źródeł.
 • Na 100% dane z memów są wyssane z dupy, a wstawiający informacje ma 13 lat.
 • Na 100% tytuł artykułu jest klikbajtowy i nie ma niczego wspólnego z treścią.
 • Na 83,1% dane liczbowe (a szczególności dane przedstawione w procentach) wyssano z palca.

Wybrane metody manipulacji i omijanie ich[edytuj]

 • Filtrowanie informacji – selekcja materiałów poprzez gatekeepera, który może selekcjonować informacje. Obecnie tę metodę stosuje się w radiu, telewizji, w mniejszym stopniu w prasie.
  • Rozwiązanie: korzystanie z internetu rozwiązuje ten problem, gdyż możesz sam być sobie gatekeeperem i możesz selekcjonować informację według własnego widzimisię.
 • Ramkowanie – programowanie przez mass media myślenia odbiorcy informacji poprzez dostarczenie gotowej wskazówki, jak interpretować dany fakt. W ramkowaniu podkreśla się część informacji uważanych za ważniejsze, a pomija lub zmniejsza inne. Rzecz jasna przy ramkowaniu podaje się gotową interpretację przyczynową zjawiska, środki zaradcze i ogólną ocenę moralną.
  • Rozwiązanie: wyrzuć telewizor przez okno, radio zniszcz młotkiem, a prasy nie kupuj.
 • Odwołanie do aspektu narodowościowego – metoda ta opiera się na podważaniu argumentu przeciwnika poprzez odwołanie się do dumy, pamięci przodków, przywoływania dokonań z przeszłości lub do strachu przed obcokrajowcami, a co gorsza wiele siejących te wartości mediów powstało tuż przed lub po wyborach parlamentarnych w 2015 roku.
  • Rozwiązanie: nie korzystaj z mediów uznawanych za prawicowe i konserwatywne.
 • Odwołanie do tolerancji – jedna z nowocześniejszych metod stosowana przez Zachód. Polega ona na podważaniu argumentów poprzez odwołanie się do nowoczesnych rozwiązań, mód, tolerancji, równości społecznej i innych lewicowych poglądów.
  • Rozwiązanie: nie korzystaj z mediów uznawanych za lewicowe i liberalne.
 • Ustawienie kadru – łatwo manipulować zdjęciami, prawda? Odpowiednie ustawienie aparatu, by móc zrobić zdjęcie wielkiego tłumu liczącego 30 osób nie jest trudne w dobie Photoshopa.
 • Wywoływanie strachu – metoda polegająca na publikacji materiałów o gwałtach Rosjan[1], powszechnym mordowaniu chrześcijan przez islamistów[2], spisku żydowskim[3], zbliżającym się końcu świata[4], działaniach terrorystycznych bojówek albańskich na terenie Kosowa, skierowanym przeciwko Serbom[5] i podawaniu prawdy[6][7].
  • Rozwiązanie: poddaj się manipulacji opisanej tutaj jako odwołanie się do tolerancji.
 • Wywoływanie paniki – metoda stosowana przede wszystkim przez zwolenników pseudonauki, czyli propagatorów teorii o szczepionkach wywołujących autyzm, płaskiej Ziemi, lekarzy stosujących homeopatię, szkodliwości sieci komórkowych itp. Według niektórych ekspertów na 96,4% przypadków osoby stosujące tę metodę używają zwrotu niektórzy eksperci, który ma ukryć brak zwolenników na ich teorię oraz mają wyssane z palca dane statystyczne. Kiedyś stosowane przez USA i ZSRR, dziś głównie przez korporacje.
  • Rozwiązanie: zostań członkiem Aniołów Nieba – Aśhtar Szeran wyzwoli Ciebie od wszelkich manipulacji, które mają wywołać panikę i zaprowadzi Ciebie do raju. Jeśli uważasz, że ta czeska sekta także będzie manipulować, to wyjedź do lasu i wybierz inną religię.
 • Sekciarskie zaprzeczenie: – metoda wymyślona w 2017 roku przez jednego z edytorów Nonsensopedii, który opiera się założeniu, że każde źródło informacji uważające, że nie manipuluje, kłamie. W tej metodzie zmanipulowane źródło atakuje swojego największego konkurenta i mówi (a niekiedy krzyczy), że sama jest rzetelna. Nazwa metody pochodzi od działalności różnych sekt, które zaprzeczają, iż mają zapędy sekciarskie.
  • Rozwiązanie: nie korzystaj z Wikipedii, która uważa, że Nonsensopedia manipuluje faktami przez humor oraz że sama Wikipedia nie jest zmanipulowana. Henryk Batuta i wredne dopiski w stronę Tomasza Lisa zaprzeczają tej tezie. Nonsensopedia nigdy nie kłamie!!!

Porównanie przekazu[edytuj]

Informacja Przekaz z lewicowego źródła Przekaz z prawicowego źródła
Wzrost gospodarczy wyniósł 2,6% Jak się okazało, polityka Morawieckiego przyczyniła się do spadku wzrostu gospodarczego z 3,1% do 2,6% Wielki sukces polskiego rządu, wzrost gospodarczy wyniósł 2,6%. To najlepszy wynik w Europie Środkowej.
W wyniku działań Boko Haram, w zamachu w Nigerii zginęło 15 osób, a 13 zostało rannych. Sprowokowani przez chrześcijan islamiści dokonali zamachu w Nigerii. Islamscy radykałowie po raz kolejny w imię swojej religii zabijają niewinnych chrześcijan. Zginęło aż 15 osób.
Ryszard Petru przejęzyczył się i powiedział, że w Polsce obchodzi się święto Sześciu Króli. Ryszard Petru przejęzyczył się, ale to Witold Waszczykowski robi wstyd na świecie mówiąc o San Escobar. Żenujące wystąpienie Ryszarda Petru – lider totalnej opozycji nie wie, jakie jest święto 6 stycznia.
Opozycja zorganizowała protesty Liderzy opozycji w walce o dobro narodu organizują protesty przeciwko autorytarnej władzy Prawa i Sprawiedliwości. Hucpa – opozycja po raz kolejny próbuje zorganizować pucz, który ma na celu obalenie demokratycznie wybranego rządu.
1 marca obchodzimy święto ku czci żołnierzy wyklętych. Dziś święto zbrodniarzy wojennych. Rząd uczcił dzisiaj Józefa Kurasia pseudonim Ogień. Dziś obchodzimy święto żołnierzy wyklętych – synonimu patriotów, bohaterów państwa podziemnego, którzy walczyli o niepodległość. Niestety, lewicowe media należące do niemieckiego koncernu Axel Springer oraz partia Razem próbowały szkalować żołnierzy wyklętych niewybrednymi żartami.
Andrzej Duda przemówił dzisiaj w Warszawie Tymczasem w polityce: w Niemczech wielka walka o urząd prezydenta. Prezydent przemówił jak trzeba.
26-letni Bartłomiej Misiewicz rozpoczął pracę w MON. Nepotyzm w PiSie – technik farmacji znalazł pracę w Ministerstwie Obrony Narodowej. Co kierowało Macierewiczem? Mamy polityczną nagonkę na rzecznika MON.
Nonsensopedia to encyklopedia humoru Nonsensopedia to encyklopedia szkalująca Żydów, którzy ginęli w Oświęcimiu oraz Murzynów. Jak widać w Internecie pełno jest portali o charakterze rasistowskim i nacjonalistycznym. Nonsensopedia to encyklopedia, która ma czelność kpić z Inki, Popiełuszki, a przede wszystkim z wielkich Polaków, takich jak papież Jan Paweł II czy Lech Kaczyński, który poległ pod Smoleńskiem.

Bezpośrednie metody na walkę z manipulacją w mediach[edytuj]

Wbrew pozorom można ograniczyć wpływ manipulacji na nasze życie. Wystarczy:

 • wyrzucić za okno telewizor;
 • wyrzucić za okno radio;
 • wyrzucić za okno komputer;
 • wyrzucić za okno router;
 • wyrzucić za okno smartfon;
 • wyrzucić za okno każdą gazetę;
 • książki w sumie też;
 • i wyjechać w Bieszczady.

Podsumowanie[edytuj]

Niezależnie od tego co zrobisz i tak będziesz oszukiwany. Nie oszukuj się, żyjesz w iluzji, która tylko okrywa siebie płaszczami o nazwach rzetelność i niezależność. No chyba, że będziesz czytać Nonsensopedię. My jesteśmy jedynym portalem w Polsce, który wprost może napluć Ci w twarz i powiedzieć, że manipulujemy na każdym kroku. A ty biedny czytelniku jeszcze uznasz, że mówimy prawdę i że pod płaszczykiem celowych manipulacji kryje się szczera prawda.

Przypisy

 1. Podczas II wojny światowej
 2. W XIX wieku
 3. Który zapłacił Nonsensopedii za napisanie tego poradnika
 4. Do którego doszło już wiele razy
 5. ALBANIA NIE ISTNIEJE!
 6. W przypisach
 7. Czasami…